Slovenskí hokejisti porazili Švédsko a získali prvú olympijskú medailu

18. 2. 2022 |

Slovensko v semifinále porazilo Švédsko a na olympiáde v Pekingu získalo bronz. Je to prvá medaila hokejistov z olympiády.

Slovensko čaká zápas so Švédskom o bronz.  Foto TASR - Martin Baumann

Slovenskí hokejisti získali historicky prvú medailu na ZOH. V sobotnom dueli o tretie miesto na olympijskom turnaji v Pekingu zvíťazili nad Švédskom 4:0 a vybojovali bronzové kovy.

Dosiaľ bola slovenským maximom v ére samostatnosti štvrtá priečka na ZOH 2010 vo Vancouveri. Je to druhá slovenská medaila na ZOH 2022 po zlate Petry Vlhovej v slalome.

ZOH 2022 Slovensko Švédsko hokej ONLINE prenos bronz

Švédi pôsobili v úvode zápasu svižnejším dojmom a častejšie držali hru v útočnom pásme. V 5. minúte sa dostali k prvej presilovke, keď brankár Rybár nešťastne podrazil Wallmarka. Práve švédsky útočník ho následne dvakrát ohrozil nebezpečnými strelami, ale slovenský brankár podržal svoj tím.

Slováci postupne vyrovnali hru a čoraz častejšie ohrozovali brankára Johanssona. V 8. minúte mal sľubnú šancu Slafkovský, ale tiesnený nedorazil strelu Gernáta. V 12. minúte sa k strele bez prípravy dostal kapitán Hrivík a po jeho pokuse zazvonila konštrukcia švédskej bránky. Slováci pokračovali v aktívnej hre, no streleckú prevahu (14:8) v prvej tretine nepremenili na gól.

Slovenskí hokejisti porazili Švédsko vysoko 4:0

V úvode druhej časti sa slovenskému tímu darilo držať Švédov mimo výhodných streleckých pozícií a sami hrozili brejkami. Prvý im vyšiel v 24. minúte, keď Slafkovský v úniku jeden proti jednému skúsil strelu z väčšej vzdialenosti, ktorú obranca Folin jemne tečoval a puk zapadol za brankára Johanssona - 0:1. Švédi boli v útočnom pásme dôrazní, tlačili sa pred Rybára, ktorý v 27. minúte zmaril nebezpečnú dorážku Nordströma.

V 29. minúte švédsky kapitán Lander hákoval Čerešňáka a Slováci sa dostali k prvej presilovke. V nej sa strelami prezentovali Cehlárik aj Hudáček, ale neboli úspešní. Krátko po návrate Landera fauloval Everberg a slovenský tím  v presilovke zvýšil náskok.

Regenda vyhral súboj s dvomi Švédmi, spoza bránky posunul puk Takáčovi, ktorý pohotovo prestrelil Johanssona - 0:2. K presilovke sa ešte v 2. tretine dostali aj Švédi, ale slovenský tím bez väčších problémov zvládol vylúčenie Cehlárika. Pomer striel v prostrednej časti bol rovnaký ako v prvej - 8:14.

Slovenskí hokejisti vstúpili do tretej tretiny koncentrovane a Švédov, snažiacich sa o kontaktný gól, vyviedlo z tempa oslabenie v 43. minúte. Počas neho sa k dvom strelám dostal Hudáček, ale neskóroval rovnako ako v protiútoku Lennström. Naďalej sa hralo v rýchlom tempe, Švédi sa snažili o ofenzívne akcie, ale Slováci hrali v obrane jednoducho a rýchlo posúvali puky to stredného aj útočného pásma. V 51. minúte sa dostal do šance Cehlárik, ale po krátkom úniku neprekonal Johanssona.

Tretia tretina priniesla viacero úsekov, v ktorých sa dlhšie neprerušila hra, čo vyhovovalo Slovákom. V 54. minúte nepoistil ich náskok Hudáček, krátko na to zvládol brankár Rybár strelu De La Roseho, ktorú ešte švédsky hráč stečoval. Švédi sa v závere odhodlali k hre bez brankára, ale v nej nielenže neskórovali, ale dvakrát inkasovali. Najskôr Slafkovský dokorčuľoval puk po chybe švédskeho obrancu a krátko na to spečatil výsledok štvrtým gólom Regenda.

ZOH 2022 hokej

Slovensko Švédsko 4:0, online prenos a výsledok dnes

Švédsko
0 : 4
(0:0, 0:2, 0:2)
Slovensko

Góly a asistencie: 24. Slafkovský (Čerešňák), 33. Takáč (Regenda, Miloš Roman), 59. Slafkovský (Cehlárik), 59. Regenda. Rozhodca: Gouin, Romasko – Lazarev, Šalagin..
Švédsko: Lars Johansson (Hellberg) – L. Bengtsson, Fantenberg, Folin, P. Holm, Pudas, Tömmernes (A), Lennström – C. Klingberg (A), Lander (C), Bromé – Everberg, Wallmark, Holmberg – D. Brodin, Linus Johansson, Rydahl – Friberg, J. de La Rose, Nordström – F. Olofsson.
Slovensko: Rybár (Konrád) – Čerešňák (A), Čajkovský, M. Rosandić, Marinčin, Gernát, Kňažko, Š. Nemec – Slafkovský, Hrivík (C), Cehlárik (A) – Regenda, Miloš Roman, Takáč – Daňo, L. Hudáček, K. Pospíšil – Zuzin, Krištof, Kelemen – Jurčo.
58:46 gól Slovensko dalo gól! PAVOL REGENDA ešte dostáva puk do prázdnej bránky, pretože chybu vzadu urobil Lennström. Slovensko vedie už 4:0! Bez asistencie.
58:26 gól Slovensko dalo gól! Sen sa stáva skutočnosťou! JURAJ SLAFKOVSKÝ strieľa gólovú poistku do prázdnej bránky a so siedmimi gólmi sa je najlepší strelec ZOH v Pekingu! Famózne. Asistencia: Peter Cehlárik.
32:47 gól Slovensko dalo gól! Beriem späť! Klingberg predčasne opúšťa trestnú lavicu. Dvojica extraligových hráčov Regenda a SAMUEL TAKÁČ urobila peknú kombináciu, po ktorej kapituluje Johansson, keď mu puk prepadol popri pravom boku a okolo žŕdky. Prežívame famózne chvíle, ale žiadne uspokojenie nie je na mieste. Musíme ešte tvrdo pracovať. Asistencie: Pavol Regenda a Miloš Roman.
23:17 gól Slovensko dalo gól! Vynikajúco! Slovensko vyhráva nad Švédskom 1:0! JURAJ SLAFKOVSKÝ predviedol skvelé polovičné sólo a len skúsil vystreliť. Brániaci Švéd tečoval zakončenie do vlastnej siete. Asistencia: Peter Čerešňák.