Mexickí futbalisti obhájili titul na turnaji CONCACAF Gold Cup. Vo finále v americkom Houstone otočili zápas proti domácim Spojeným štátom a po víťazstve 2:1 oslavujú rekordný desiaty triumf v histórii turnaja.
Slávnostná atmosféra na NRG Stadium v Houstone pred zápasom USA vs Mexiko, zdroj - youtube
Finále sa hralo v skvelej atmosfére na štadióne NRG, kde sa zišlo vyše 70-tisíc divákov. Aj keď hrali Američania doma, v hľadisku bolo cítiť silnú podporu mexických fanúšikov.
Domáci výber začal zápas ideálne. Už v 4. minúte poslal tím USA do vedenia obranca Chris Richards, ktorý sa presadil hlavou po štandardnej situácii. Američania pôsobili v úvode sebaisto a aktívne, ale Mexiko sa rýchlo otriaslo.
V 27. minúte sa dostal k lopte v nebezpečnej vzdialenosti Raúl Jiménez a strelou z diaľky vyrovnal na 1:1. Tento gól Mexiku pomohol dostať sa do tempa a v ďalšom priebehu zápasu začalo mať miernu prevahu.
Rozhodujúci moment finále prišiel v 78. minúte. Po centri z pravej strany zakončoval hlavou Edson Álvarez, kapitán mexického tímu. Rozhodca najskôr gól neuznal pre údajný ofsajd, no videoasistent (VAR) situáciu preveril a ukázalo sa, že Álvarez nebol v postavení mimo hry. Gól platil a Mexiko viedlo 2:1.
Zvyšok zápasu sa Američania snažili vyrovnať, no obrana Mexika pracovala spoľahlivo. V nadstavenom čase ešte mali domáci jednu veľkú šancu, ale Patrick Agyemang mieril tesne vedľa brány.
Mexiko tak zvíťazilo vo finále 2:1 a získalo desiaty titul na Gold Cupe, čím si upevnilo pozíciu najúspešnejšej krajiny v rámci severoamerického futbalu. Zároveň obhájilo triumf z predchádzajúceho ročníka v roku 2023.
Po zápase si hráči Mexika užívali oslavy priamo na trávniku, pričom kapitán Edson Álvarez poďakoval fanúšikom:
„Tento titul patrí všetkým Mexičanom, ktorí nás podporujú. Som hrdý na tím, že sme zápas otočili.“
Tréner amerického tímu Mauricio Pochettino síce neskrýval sklamanie, no zároveň uznal kvality súpera a povedal, že jeho tím sa z tohto zápasu veľa naučil.
„Bola to dobrá skúsenosť. Máme mladý tím a budeme silnejší.“
Mexiko získalo 10. titul v histórii Gold Cupu – najviac spomedzi všetkých krajín.
Finálový zápas sledovalo na štadióne viac ako 70 000 divákov.
O víťazný gól sa postaral kapitán Edson Álvarez, ktorý skóroval hlavou po centri z pravej strany.
VAR zmenil rozhodnutie rozhodcu a uznal víťazný gól Mexika.
Spojené štáty boli vo finále druhýkrát za sebou, ale tentokrát na titul nedosiahli.
Španielsky obhajca titulu Carlos Alcaraz zvládol osemfinálovú skúšku proti tvrdému súperovi Andrejovi Rubľovovi a po štyroch setoch postúpil medzi najlepšiu osmičku Wimbledonu.
Futbalisti Realu Madrid zvládli náročný štvrťfinálový duel na majstrovstvách sveta klubov v USA. Nad Borussiou Dortmund vyhrali 3:2, hoci záver zápasu pripomínal nervydrásajúci triler. V boji o finále čaká na "biely balet" silný Paríž Saint-Germain.