Zjazd muži ONLINE dnes Saalbach-Hinterglemm LIVE

5. 3. 2021 |

Dnes je na programe zjazd mužov v Saalbach-Hinterglemm. Slovensko nemá v pretekoch svojho zástupcu, napriek tomu môžete sledovať ONLINE prenos od 11:20 hod.

Na snímke rakúsky lyžiar Max Franz. FOTO: TASR/AP.

SP v zjazdovom lyžovaní sa do rakúskeho strediska presúva po víkendovom obrovskom slalome v Bansku, ktorý vyhral francúzsky lyžiar Mathieu Faivre. V bulharskom Bansku triumfoval s náskokom 75 stotín sekundy pred Švajčiarom Marcom Odermattom.

Tretí skončil ďalší Francúz Alexis Pinturault (+0,81), ktorý naďalej vedie celkové poradie SP a udržal sa aj na čele hodnotenia disciplíny. Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 21. miesto, za víťazom zaostal o 3,33 s. Jeho bratovi Andreasovi v nedeľu tesne unikol postup do 2. kola, v prvom kole obsadil s odstupom 3,98 s 31. priečku.

V priebežnej klasifikácii "obráku" Adam Žampa figuruje na 21. pozícii a je na najlepšej ceste ako prvý slovenský mužský lyžiar kvalifikovať sa do finále SP. Nárok štartovať v ňom má najlepších 25 pretekárov za disciplínu a pred finálovým týždňom je už iba jeden obrovský slalom.

Miestenka do Lenzerheide mu nemusí uniknúť, ani keby 13. marca v Kranjskej Gore nebodoval, v prípade štandardného výsledku ju potvrdí. V tejto zime bodoval v šiestich pretekoch.

Dvadsaťdeväťročný Faivre potvrdil výbornú formu. Desať dní po zisku titulu v obrovskom slalome na MS sa radoval z ďalšieho triumfu, v Bansku nadviazal na druhé miesto zo sobotňajšieho prvého obr. slalomu. Dosiahol svoje druhé víťazstvo v pretekoch SP, predtým triumfoval v decembri 2016 na domácej pôde vo Val d'Isere.

"Ako som očakával, druhé kolo nebolo jednoduché, trať bola na niektorých miestach hrboľatá. Po najťažšej časti v strmine som sa snažil ísť potom uvoľnene a držal som si náskok z 1. kola. Som veľmi spokojný. Miešajú sa vo mne pocity šťastia a úľavy. Som rád, že oproti sobote som tentoraz dokázal udržať vedenie aj po 2. kole," povedal Faivre pre L'Équipe. Úspech francúzskych farieb podčiarkol štvrtým miestom Thibaut Favrot (+1,08).

V bulharskom rezorte sa po sobote išiel druhý obrovský slalom, trať bola ešte zatočenejšia a podložka tvrdšia. V 1. kole bolo potrebné držať tempo a ideálnu líniu, čo skvele vyšlo Faivremu. Dvojnásobný majster sveta z Cortiny d'Ampezzo, kde okrem "obráku" triumfoval aj v paralelných pretekoch, sa s číslom 3 dostal do vedenia, na druhého Švajčiara Loica Meillarda mal náskok 42 stotín.

Priebežne tretí bol Faivreho krajan Pinturault. Ten predviedol agresívnu jazdu, ešte na prvom medzičase bol v zelených číslach, no potom jeho strata narástla až na 79 stotín. Sobotný víťaz Filip Zubčič išiel v polovici svahu priamo na jednu z bránok, stratil rovnováhu, vyhol sa síce pádu, ale nabral vyše trojsekundovú stratu. Do jednej sekundy sa zmestili v 1. kole iba štyria pretekári, štvrtý bol Slovinec Žan Kranjec (+0,86).

Adam Žampa po 19. mieste v sobotnom "obráku" sa predstavil o deň neskôr so štartovým číslom 18. Na prvom medzičase zaostával za Faivrem iba o 11 stotín, no krátko na to urobil obrovskú chybu a spravil takmer celé "hodiny".

Pretočilo ho v oblúku, nabral veľké manko, ale pokračoval. Zaváhanie ho nevykoľajilo, naopak, v dolnej polovici predviedol dynamickú, technicky výbornú jazdu a 15. najlepším časom (+2,70 s) sa bez problémov dostal medzi elitnú tridsiatku. Do nej sa tesne nezmestil jeho brat Andreas Žampa, ktorý s číslom 47 skončil na 31. mieste (+3,98). Od postupu do 2. kola ho delili iba dve stotiny sekundy.

V 2. kole sa dokázal Zubčič posunúť vo výsledkovej listine mierne dopredu, po svojej jazde sa dostal na druhú priečku za Danieleho Setteho, napokon skončil štrnásty. Adam Žampa nedokázal Švajčiara zosadiť z líderskej pozície, nebol taký uvoľnený ako v prvom kole, viackrát stratil líniu a v cieli mal na Setteho manko 1,08 s. Zaradil sa na priebežnú ôsmu pozíciu, potom ho predbehlo ešte 13 pretekárov.

"Dnes nakoniec skvelé 21. miesto. Chyba, ktorú som v prvom kole urobil, bola extrémna a som rád, že to môj chrbát a telo zvládli. Bolo z toho 15. miesto. V druhom kole som išiel naplno, no v strednej časti trati mi to nevyšlo podľa plánu. Najdôležitejšie je bojovať a nevzdávať sa, ten level v mužskom obráku je extrémny. Ešte Kranjska Gora a verím, že to dám premierovo pre Slovensko do finále 'sveťáku'," uviedol Adam Žampa na Facebooku.

Setteho vystriedal vo vedení až Rakúšan Marco Schwarz, potom zaútočil zo šiesteho miesta Odermatt, ktorý sa vyšvihol až na pódium. Pinturault riskoval, v hornej časti ho zabrzdil náraz do bránky a v cieli zaostal za Švajčiarom o 6 stotín.

Meillard takmer celý náskok stratil už vo vrchnej pasáži a prepadol sa až na siedme miesto. Faivre sa pustil na trať s veľkým nasadením, najmä v strede svahu išiel excelentne a v cieli tak mohol sláviť víťazstvo, svoje druhé v SP.

dôležité Očakávania sa naplnili a dnešné preteky sú kvôli hmle a silnému snehu zrušené!
dôležité Ešte nie je nič rozhodnuté! Definitívny ortieľ nad dnešnými pretekmi príde o 13:00. Prípadný reštart by mohol prísť o 13:15
Pretekári sa začali obliekať, a tak sa dnes s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať nebude. Otázka znie či sa dnešný zjazd odložia alebo zrušia.
dôležité Okrem hmly začalo aj snežiť a s dnešnými pretekmi to nevyzerá najlepšie. O 12:30 bude zasadanie jury, ktorá rozhodne o ďalšom vývoji dnešnej športovej udalosti.
dôležité Preteky sú prerušené. Dôvodom je opäť hmla.
9 Tam sa však nezohrial dlho, pretože Francúz Johan Clarey bol ešte o 12 stotín pomalší.
8 Štvrtý Rakúšan z prvej osmičky pretekárov bol Max Franz, ktorý ide na priebežne posledné miesto.
7 Prvým a najväčším švajčiarskym želiezkom v ohni je Beat Feuz. Ten dnes s určitosťou nezíska medailu, pretože so stratou niečo málo cez sekundu je priebežne štvrtý.
6 Zaradiť sa za krajanov sa podarilo takmer aj Otmarovi Striedingerovi, no o 13 stotín ide za štvrtého Matthieua Baileta.
5 Rakúšan Matthias Mayer ide za svojho krajana. Na lídra stráca momentálne 65 stotín.
4 Štvrtým pretekajúcim bol Martin Čater, ktorý sa zaradí na rovnaké miesto na akom štartoval.
3 dôležité Novým priebežným lídrom dnešných pretekov je o sedem stotín Dominik Paris.
2 Francúz Matthieu Bailet prišiel do cieľa s mankom 1.33 sekundy.
1 Prvý pretekár Vincent Kriechmayr stanovil úvodný časť dnešných pretekov na 1:37.01.
Štart časová značka Dnešné preteky boli úspešne odštartované.
dôležité Preteky sa nezačnú podľa harmonogramu. Štart sa posunie minimálne o desať minút. Dôvodom je hustá hmla.