Zdeno Chára strelil premiérový gól v drese Washingtonu, spoluhráči šaleli (VIDEO)

29. 1. 2021 |

Zdeno Chára strelil prvý gól v drese Washington Capitals. Pridal k nemu aj asistenciu, čím opäť prepisoval historické tabuľky NHL.

Slovenský hokejista Zdeno Chára si otvoril strelecký účet vo Washingtone Capitals. Štyridsaťtriročný obranca prispel v noci na piatok v súboji NHL k víťazstvu 6:3 nad New Yorkom Islanders premiérovým gólom v novom drese, ku ktorému pridal asistenciu.

Bod za asistenciu si pripísal aj jeho krajan Richard Pánik. Washington je po piatom víťazstve v sezóne na čele tabuľky Východnej divízie.

Washington prehrával po prvej tretine 0:3, ale v druhej strelil päť gólov a po veľkom obrate potvrdil vynikajúci vstup do sezóny. Chára s Pánikom si pripísali asistenciu pri druhom góle Conora Shearyho, ktorý po teči slovenského obrancu znížil na 2:3.

Washington vyrovnal v priebehu dvoch minút a v závere prostrednej časti udrel ešte dvakrát. Na 5:3 zvýšil minútu a pol pred druhým klaksónom Chára, keď prekonal Semjona Varlamova delovkou z vrchu ľavého kruhu. Z prvého gólu "Big Z" v drese Capitals mal radosť celý tím Capitals.

Chára po góle prikorčuľoval k striedačke, kde sa na neho vrhli všetci spoluhráči. "Veľmi sa teším, že som dal prvý gól za Washington. Prišiel som k striedačke, pretože som sa chcel s chalanmi podeliť o radosť. Od prvého dňa, čo som tu, sa cítim skvele, prijali ma úžasne a veľmi mi to uľahčili," povedal pre nhl.com Chára, ktorý skóroval prvýkrát od 27. novembra 2019.

Zdeno Chára gólom a asistenciou prepísal históriu NHL

Stal sa piatym obrancom v histórii NHL, ktorý vo veku 43 a viac rokov zaznamenal viacbodový zápas. Pred ním to dvakrát dokázali Doug Harvey a Tim Horton a raz Chris Chelios s Allanom Stanleym. "Boli tam veľké emócie, pretože sme otočili skóre. Zdeno bol po góle blízko k striedačke a tak k nej prikorčuľoval.

Reakcia hráčov bola neuveriteľná, dali mu najavo, ako si ho vážia a čo pre tím znamená. Aj po zápase som v šatni povedal, že to bol jeden z najúžasnejších momentov, aké som za posledné obdobie zažil. Zdeno hral dnes skvelý zápas v defenzíve aj v ofenzíve," povedal tréner Capitals Peter Laviolette.

Chára bol s časom 22:55 druhým najvyťaženejším hráčom tímu, okrem gólu a asistencie mal aj dva plusové body. V ôsmich dueloch v drese Caps má bilanciu 1+2. Najbližšie dva zápasy sa Washington stretne s Bostonom, ktorý Chára viedol 14 sezóne ako kapitán.

Zdeno Chára proti Boston Bruins

"Boston má veľmi kvalitný tím, hrajú dobrý hokej. Musíme sa na nich dobre pripraviť a pokúsime sa podať čo najlepší výkon," povedal Chára bez náznaku emócií v televíznom rozhovore krátko po zápase s Islanders.

Pánik nastúpil v druhej formácii, ktorý netradične z pozície centra viedol T.J. Oshie a na druhom krídle bol Sheary. Slovenský útočník hral 11 minút a 37 sekúnd a zaznamenal druhú asistenciu v sezóne. Na prvý gól ešte čaká.

Capitals bodovali v každom z prvých ôsmich zápasov, čím stanovili klubový rekord. Tímu sa darí aj napriek tomu, že mu stále chýba kvarteto ruských hráčov na covid protokole na čele s kapitánom Alexandrom Ovečkinom. Pre zranenie z minulého duelu nehral ani Lars Eller. Český brankár Vítek Vaněček chytil 27 striel Islanders.

Stal sa druhým brankárom Capitals a jedenástym v expanznej ére (od 1967-68), ktorý bodoval v každom z prvých šiestich štartov v kariére. V závere duelu sa zranil Caps Chárov kolega z obrannej formácie Justin Schultz, ktorého zasiahol do hlavy puk. Medzi zdravými náhradníkmi bol slovenský obranca Martin Fehérváry.