Vlhová dnes v Are jasne vyhrala obrovský slalom žien

11. 3. 2022 |
 

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Are. Dosiahla 26. víťazstvo na podujatiach SP a v celkovom poradí znížila manko na Američanku Mikaelu Shiffrinovú na 77 bodov.

Slovenka Petra Vlhová sa teší v cieli druhého kola obrovského slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok na ľadovci Rettenbach v rakúskom Söldene v sobotu 23. októbra 2021. Vlhová skončila na treťom mieste. FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová suverénne triumfovala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v Are. Dosiahla 26. víťazstvo na podujatiach SP a ako obhajkyňa veľkého glóbusu znížila v celkovom poradí manko na vedúcu Američanku Mikaelu Shiffrinovú na 77 bodov.

Druhá skončila Talianka Marta Bassinová s výrazným odstupom 1,24 sekundy a tretie miesto obsadila práve Shiffrinová, ktorá zaostala až o 1,70 s.

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom žien v Are

Vlhová si pripísala šieste víťazstvo v tejto sezóne SP, prvé v "obráku" po piatich triumfoch v slalome. Celkovo v prestížnom seriáli slávila úspech v tejto disciplíne šiestykrát, predtým sa radovala vlani v marci na domácom snehu v Jasnej. Vo veku 26 rokov nezadržateľne stúpa aj v historických tabuľkách, 26. triumfom sa na štrnástej priečke ženského poradia vyrovnala Švajčiarke Michele Figiniovej a Slovinke Tine Mazeovej. Na konte má už 55 pódiových umiestnení.

Slovenská reprezentantka sa usadila na čele už po prvom kole. Mala náskok 0,03 sekundy pred Bassinovou, priebežne tretia bola domáca spolufavoritka Sara Hectorová s odstupom 29 stotín. Shiffrinová, ktorá pred pretekmi viedla celkové poradie SP o 117 bodov pred Vlhovou, zaostávala o 0,79 s a figurovala až na šiestej priečke. Vlhová nedokončila predchádzajúcu súťaž vo švajčiarskom Lenzerheide už v prvom kole, ale na švédske stredisko má v tejto disciplíne najkrajšie spomienky.

Na miestnu zjazdovku sa v obrovskom slalome vydala prvýkrát od zisku titulu majsterky sveta v roku 2019 a so štartovým číslom 5 predovšetkým vo vrchnej pasáži zajazdila znamenite. Nasadzovala presné oblúky a pridala k tomu svoju typickú dravosť, vďaka čomu neustále zvyšovala svoj náskok.

Na treťom medzičase sa vyšplhal takmer na osem desatín sekundy, tesne za ním však na záverečnej terénnej vlne urobila veľkú chybu a musela výrazne korigovať, aby sa zmestila do nasledujúcich bránok. V zelených číslach sa udržala až do cieľa, no stratila takmer všetok čas, ktorý si nahonobila v prvých dvoch tretinách trate.

Súťaž otvorila Talianka Federica Brignoneová, krátko pred cieľom však spadla a porovnávacie medzičasy nastavila až Švajčiarka Michelle Gisinová s dvojkou. Hneď po nej sa na pomerne dlhú trať vydala Shiffrinová, lyžovala čisto, no na mäkšej podložke jej chýbalo viac dynamiky. Agresívnejšie išla Bassinová a po prvom kole bola najvážnejšou konkurentkou Vlhovej v súboji o víťazstvo. Hectorová, olympijská víťazka v "obráku" z Pekingu, zrýchlila najmä v spodnej časti a znížila stratu, ktorá bola na vrchu markantnejšia.

Druhé kolo sa už konalo pod umelým osvetlením, rovnako ako pri Vlhovej triumfe na MS 2019. V snehu sa miestami tvorili nebezpečné ryhy, na ktoré si ženy museli dávať pozor. Shiffrinová si postrážila kritické úseky, či už to boli zlomy, alebo hrbole. Po dojazde sa zaradila na vedúcu pozíciu, z ktorej ju neodsunuli Francúzka Tessa Worleyová, víťazka z minulého týždňa v Lenzerheide, ani Gisinová. Hectorová dokonca vypadla hneď v hornej časti, keď ľavou lyžou zachytila bránku.

Shiffrinová tým nadobudla istotu pódiového umiestnenia, no Bassinová ju už prekonala, hoci urobila tri veľké chyby. Fyzicky náročnou jazdou viedla o 0,46 s a hodila rukavicu Vlhovej. Slovenka ju zodvihla vo veľkom štýle, išla agresívne a zároveň čisto, tentoraz sa vyhla akýmkoľvek zaváhaniam a treťou najrýchlejšou druhou jazdou deklasovala konkurenciu.

Do konca sezóny zostáva päť individuálnych súťaží, v sobotu je v Are na programe slalom (10.30/13.45).

SP v zjazdovom lyžovaní

Vlhová dnes vyhrala obrovský slalom žien v Are

Aktualizuj online prenos
Konečné poradie:
1. Petra Vlhová
2. Marta Bassinová
3. Mikaela Shiffrinová
4. Tessa Worleyová
5. Ricarda Haaserová
1 Petra Vlhová tak v celkom poradí Svetového pohára stiahla náskok Mikaely Shiffrinovej o 40 bodov.
1 dôležité Petra Vlhová viťazí s obrovským náskokom 1,24 sekundy! Bravó kráľovná! Exkluzívny výkon slovenskej lyžiarskej hviezdy v mimoriadne náročnom obrovskom slalome, klobúk dole!
1 Petra Vlhová na štvrtom medzičase trošku stratila, náskok 0,54 sekundy!
1 Vlhová v strede trate s náskokom 0,78 sekundy! Zatiaľ bravúrna jazda!
1 Petra Vlhová začala skvele, na prvom medzičase náskok 0,21 sekundy.
1 dôležité Všetci doma na Slovensku držme palce, na trať mieri naša Petra Vlhová!
2 dôležité Marta Bassinová chybovala v strede trate, zajazdila však skvelý záver trate i keď s drobnou chybou. V cieli je to prvé miesto s náskokom 0,46 sekundy!
2 Na trať mieri Talianka Marta Bassinová!
3 Sara Hectorová padá tesne po štarte! Chybu urobila v modrej bránke, ktorá ju rozhodila, do červenej išla príliš priamo a napokon ju aj trafila. Dôležité však je, že pád sa nijako nepodpísal na jej zdravotnom stave.
3 Z tretej pozície po prvom kole štartuje domáca pretekárka Sara Hectorová.
4 Michelle Gisinová urobila veľkú chybu tesne po štarte, prakticky okamžite stratila svoj náskok. Rovnako veľkú chybu urobila aj tesne pred cieľom a stačí to len na priebežné siedme miesto.
4 Ďalšou Švajčiarkou na trati je Michelle Gisinová.
5 Tessa Worleyová pomerne rýchlo stratila svoj náskok, bojovný výkon stačí na druhé miesto so stratou 0,21 sekundy.
5 Na trať mieri Francúzka Tessa Worleyová.
6 Mikaela Shiffrinová predviedla výbornú jazdu, v cieli je to 1. miesto s náskokom 0,23 sekundy!
6 Zbystrime však pozornosť, na trať mieri vedúca pretekárka Svetového pohára Mikaela Shiffrinová.
7 Ragnhild Mowinckelová rovnako ako pretekárky pred ňou bojovali s traťou. V cieli je to šieste miesto so stratou 1,15 sekundy.
7 Ďalšou Nórkou na trati je Ragnhild Mowinckelová.
8 Thea Louise Stjernesundová stratila v úvode jazdy svoj náskok, v cieli je to až 12. miesto so stratou 1,87 sekundy.
8 Na trať druhého kola vyštartovala Nórka Thea Louise Stjernesundová.
Pre poslednou osmičkou pretekárok nasleduje krátka prestávka.
9 Katharina Truppeová stratila svoj výrazný náskok, v cieli je to 4. miesto so stratou 0,63 a vážne jej hrozí strata pozície v TOP 10 dnešných pretekov.
9 Ďalšou rakúskou pretekárkou na trati je Katharina Truppeová.
10 Ricarda Haaserová zabojovala s nástrahami trate, v cieli je prvá s náskokom 0,35 sekundy!
10 Z 10. pozície po prvom kole štartuje Rakúšanka Ricarda Haaserová.
11 Coralie Frasseová Sombetová predviedla výbornú jazdu vzhľadom na podmienky, v cieli to stačí len na druhé miesto so stratou 0,10 sekundy!
11 Na trať mieri Coralie Frasseová Sombetová.
12 dôležité Ramona Siebenhoferová takisto bojovala s rozbitou traťou, náskok veľmi rýchlo stratila, následne tri bránky pred cieľom urobila veľkú chybu a dnešné preteky nedokončí!
12 Na trať mieri Rakúšanka Ramona Siebenhoferová.
13 Wendy Holdenerová je síce v opatere lekárov, ale zdá sa, že bude v poriadku. Držíme palce.
13 Wendy Holdenerová mala na štarte výrazný náskok cez 1 sekundu, ale dnešné preteky nedokončí! Nepríjemný náraz do vnútornej červenej tyče, Wendy následne nepríjemné narazila hlavou na zem a skončila v ochrannej sieti, verme, že bude v poriadku.
13 Pozícia číslo 13 po prvom kole patrí Švajčiarke Wendy Holdenerovej.
14 Maryna Gąsienicová-Danielová bojovala s traťou počas celej jazdy, nakoniec to stačí len na druhé miesto so stratou 0,42 sekundy.
14 Na trať mieri Poľka Maryna Gąsienicová-Danielová.
15 Maria Tvibergová urobila počas svojej jazdy viacero chýb, v cieli je to napokon 7. miesto so stratou 1,37 sekundy.
15 Na trať sa po krátkej prestávke vydá Nórka Maria Tvibergová.
16 Stephanie Brunnerová je v cieli až na šiestej priečky, v cieli sa bezmocne chytá za hlavu.
16 Na trati je ďalšia rakúska pretekárka, ktorou je Stephanie Brunnerová.
17 Ana Buciková rovnako jej súperka začala už v polovici trate strácať, výsledkom je 7. mieste so stratou 1,75 sekundy.
17 Ďalšou Slovinkou na trati je Ana Buciková.
18 Paula Moltzanová skúsila hodne agresívny úvod jazdy, ale začala veľa strácať a v cieli je 8. miesto so stratou 1,99 sekundy.
18 Na trať mieri Američanka Paula Moltzanová.
19 Simone Wildová je v cieli na druhom mieste so stratou 0,87 sekundy. V spodnej časti je trať už poriadne rozbitá a pretekárkam robí obrovské problémy.
19 Pozícia číslo 19 po prvom kole patrí Švajčiarke Simone Wildovej.
20 Katharina Huberová je v cieli na štvrtom mieste so stratou 1,17 sekundy.
20 Na trať druhého kola vyštartovala Rakúšanka Katharina Huberová.
21 Andreja Slokarová stratila svoj náskok prakticky okamžite na prvom medzičase a v závere trate mala obrovské problémy. V cieli je to až 10. miesto so stratou takmer 5 sekúnd na vedúcu pretekárku.
21 Na trať mieri Slovinka Andreja Slokarová.
22 Valeria Grenierová je v cieli po pomerne solídnej jazde na druhom mieste so stratou 0,95 sekundy.
22 Na trať mieri Kanaďanka Valeria Grenierová.
23 Andrea Ellenbergerová svoj náskok stratila už do polovice trate, v konečnom súčte je napokon na treťom mieste so stratou 1,30 sekundy.
23 Na trať sa vydáva Švajčiarka Andrea Ellenbergerová.
24 Estelle Alphandová mala počas celej jazdy veľké problémy, s cieli je to až 5. miesto so stratou 2,40 sekundy.
24 Na trať mieri ďalšia domáca pretekárskou, ktorou je francúzska rodáčka Estelle Alphandová.
25 Franziska Gritschová je v cieli po výbornej jazde na prvom mieste s náskokom viac než jednej sekundy!
25 Pozícia číslo 25 po prvom kole patrí Franziske Gritschovej z Rakúska.
26 Slovinka Tina Robniková je v cieli napokon na druhom mieste so stratou 0,87 sekundy.
26 Na trať mieri Tina Robniková zo Slovinska.
27 Hanna Aronssonová Elfmanová je v cieli napokon na až tretia so stratou 1,38 sekundy.
27 Na trať sa vydáva domáca pretekárka Hanna Aronssonová Elfmanová.
28 A.J. Hurtová je v cieli na druhom mieste so stratou 1,27 sekundy!
28 Pozícia číslo 28. po druhom kole patrí Američanke A.J. Hurtovej.
29 Vivianne Härriová ide na jasné 1. miesto s náskokom 2,41 sekundy.
29 Na trať mieri Švajčiarka Vivianne Härriová.
30 Karoline Pichlerová stanovila výsledný čas na 2:38,31 sekundy.
30 Ako prvá sa na trať druhého kola vydá Talianka Karoline Pichlerová.
Príjemný dobrý deň, vitajte pri sledovaní on-line prenosu z 2. kola obrovského slalomu žien vo švédskom Åre. Naša Petra Vlhová predviedla v prvom kole skvelý výkon a je na vedúcej priečke!
Poradie po 1. kole:
1. Petra Vlhová (SVK) 1:14,80
2. Marta Bassinová (ITA) +0,03
3. Sara Hectorová (SWE) +0,29
4. Michelle Gisinová (SUI) +0,58
5. Tessa Worleyová (FRA) +0,60
6. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,79
7. Ragnhild Mowinckelová (NOR) +1,04
8. Thea Louise Stjernesundová (NOR) +1,36
9. Katharina Truppeová (AUT) +1,50
10. Ricarda Haaserová (AUT) +1,66
11. Coralie Frasseová Sombetová (FRA) +1,77
12. Ramona Siebenhoferová (AUT) +2,21
13. Wendy Holdenerová (SUI) +2,27
14.-15. Maryna Gąsienicová-Danielová (POL) +2,53
14.-15. Maria Tvibergová (NOR) +2,53
16. Stephanie Brunnerová (AUT) +2,56
17. Ana Buciková (SLO) +2,65
18. Paula Moltzanová (USA) +2,75
19. Simone Wildová (SUI) +2,76
20. Katharina Huberová (AUT) +2,93
21. Andreja Slokarová (SLO) +3,07
22. Valérie Grenierová (CAN) +3,14
23. Andrea Ellenbergerová (SUI) +3,19
24. Estelle Alphandová (SWE) +3,39
25. Franziska Gritschová (AUT) +3,42
26. Tina Robniková (SLO) +3,97
27. Hanna Aronssonová Elfmanová (SWE) +4,13
28. A.J. Hurtová (USA) +4,23
29. Vivianne Härriová (SUI) +4,33
30. Karoline Pichlerová (ITA) +4,35
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 18:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo