VC Portugalska: Lewis Hamilton prepísal históriu F1, v počte víťazstiev prekonal Michaela Schumachera

26. 10. 2020 |
 

VC Portugalska, Lewis Hamilton, Michael Schumacher, F1 Mercedes, Ferrari. Britský jazdec F1 Lewis Hamilton sa dostal na čelo hostirckých rebríčkov v počte víťazstiev kráľovnej motošportu. Po triumfe na VC Portugalska tak prekonal doterajšieho lídra Nemca Michaela Schumachera.

Lewis Hamilton po prekonaní rekordu Michaela Schmachera. FOTO TASR/AP.

VC Portugalska, Lewis Hamilton, Michael Schumacher, F1 Mercedes, Ferrari. Brit Lewis Hamilton sa po víťazstve na Veľkej cene Portugalska osamostatnil na prvom mieste v počte víťazstiev v histórii F1. "Je to úžasný pocit, ťažko sa to opisuje. Veľké poďakovanie patrí celej stajni Mercedesu," povedal Hamilton.

Brit ostal verný svojej rétorike po víťazných pretekoch a opäť ďakoval svojmu tímu. "Všetci ľudia v tíme, mechanici, vývojári, technici a ďalší pracujú fantasticky. Oni majú veľký podiel na tomto mojom prvenstve," povedal po VC Portugalska.

Hamilton potreboval na 92 víťazstiev odjazdiť iba 263 podujatí, doterajší rekordér Michael Schumacher dosiahol 91 víťazstiev z 308 pretekov.

Brit vstúpil do seriálu F1 v sezóne 2007. V nej obsadil konečné 2. miesto, keď získal 109 bodov a o jediný bod zaostal za Kimim Räikkönenom z Ferrari. O dramatickej sezóne svedčal aj fakt, že rovnaký počet bodov získal aj Fernando Alonso z Ferarri.

Hamilton sa v nováčikovskej sezóne dostal deväťkrát po sebe na pódium, čím stanovil nový rekord. V druhej sezóne mu už majstrovský titul neunikol, no bojoval oň do posledných pretekov. Pred Felipe Massom z Ferrari mal napokon najtesnejší náskok - 98:97 bodov.

Lewis Hamilton je v F1 už lepší ako Michael Schumacher

Najviac víťazstiev v F1

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) 92

2. Michael Schumacher (Nem.) 91

3. Sebastian Vettel (Nem.) 53

4. Alain Prost (Fr.) 51

5. Ayrton Senna 41.

V sezóne 2009 však nenadviazal na predošlý úspech a viackrát sa umiestnil až v druhej desiatke štartového poľa. V druhej polovici sezóny mal lepšie výsledky, no napokon dosiahol iba päť pódiových umiestnení a dve víťazstvá, čo v konečnom účtovaní stačilo iba na 49 bodov a 5. miesto.

Roky 2010-2013 priniesli dominanciu Sebastiana Vettela, za ktorým Hamiltonov Mercedes zaostával. Brit obsadil v tomto období tri štvrté miesta a jedno piate. Od sezóny 2014 sa však stal najväčšou hviezdou F1.

Získal v nej druhý titul majstra sveta, o ktorý súperil s tímovým kolegom Nicom Rosbergom, no napokon zvíťazil presvedčivým rozdielom 384:317 bodov. V roku 2015 obhájil titul a druhý skončil opäť Rosberg.

V roku 2016 Hamilton v dramatickom súboji s Rosbergom prehral a Nemec po zisku svojho jediného titulu ukončil kariéru. Od roku 2016 však nepozná F1 iného majstra než Hamiltona. Po troch celkových triumfoch v rade je v sezóne 2020 na najlepšej ceste získať aj štvrtý, celkovo už siedmy. Tým by sa vyrovnal doterajšiemu rekordérovi Michaelovi Schumacherovi.

Po VC Portugalska má odjazdených 263 podujatí v seriáli F1, na ktorých získal popri 92 víťazstvách celkovo 161 pódiových umiestnení. V Portugalsku vylepšil vlastný rekord v počte okruhov, na ktorých získal pole position.

Svojich 97 víťazstiev v kvalifikáciách dosiahol na 29. tratiach. Hamiltonovi sa po sezóne 2020 skončí zmluva s Mercedesom, no s veľkou pravdepodobnosťou podpíše novú.

Vo veku 35 rokov neuvažuje nad podpisom dlhodobej zmluvy, no v kariére chce pokračovať aj v sezóne 2021. "Nemyslím si, že som dosiahol vrchol. Stále chcem pretekať, ale už to asi nebude trvať dlho, kým skončím. Musím sa už zamýšľať, čo bude po skončení kariéry," povedal Hamilton v rozhovore pre Sky Sports UK.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo