Tour de France bude - koncom leta

15. 4. 2020 |
 

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) tiež potvrdila pôvodný termín svetového šampionátu vo Švajčiarsku na 20. až 27. septembra.

Peter Sagan v zelenom drese vedúceho pretekára v bodovacej súťaži počas 18. etapy TdF z Trie-sur-Baise do Pau 26. júla 2018.  Foto - TASR/AP

Prestížne cyklistické preteky Tour de France sa definitívne neuskutočnia v plánovanom termíne od soboty 27. júna do nedele 19. júla. Organizátori z Amaury Sport Organisation (ASO) v stredu oznámili, že odštartujú v novom termíne od 29. augusta a vyvrcholia 20. septembra, dôvodom je pandémia koronavírusu.

Nový termín Tour však koliduje s termínom pretekov Okolo Slovenska, ktoré sú na programe od 16. do 19. septembra. Účasť na nich po prvý raz v kariére potvrdil Peter Sagan, je však logické, že dá prednosť prestížnemu podujatiu vo Francúzsku. Sagan mal byť aj na štarte Giro d'Italia v pôvodnom termíne 9. mája, aj tieto preteky však odložili.

Tour de France a svetový šampionát 2020

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) tiež potvrdila pôvodný termín svetového šampionátu vo Švajčiarsku na 20. až 27. septembra. Predstavitelia ASO o tom informovali na oficiálnom webe podujatia. K tomuto kroku sa vedenie "Starej dámy" odhodlalo po dlhom váhaní, Tour bola jedna z posledných vrcholných udalostí, ktorá sa mala odohrať v pôvodnom termíne, i keď už odložili olympijské hry v Tokiu, majstrovstvá Európy vo futbale, tenisové Roland Garros i Wimbledon či množstvo ďalších vrcholných športových podujatí.

🛒 [Výpredaj až do 70 percent predĺžený - doprava zadaramo Hej.sk]

Francúzski organizátori ešte začiatkom apríla verili, že tohtoročná Tour sa uskutoční podľa plánu, no s množiacimi sa rušeniami ďalších cyklistických podujatí smerovalo všetko aj k odloženiu najprestížnejších etapových pretekov sveta.

Predstavitelia ASO si stanovili konečný termín na rozhodnutie až do 15. mája, no verdikt padol nakoniec oveľa skôr. Napomohla tomu Medzinárodná cyklistická únia (UCI), ktorá predĺžila prerušenie sezóny do pondelka 1. júna i následné zrušenie podujatí Critérium du Dauphiné a Okolo Švajčiarska.

Tour de France ešte nebola tak neskoro 

Na zložení etáp 107. ročníka Tour sa nič nezmenilo. Pelotón odštartuje v Nice a šampióna budú korunovať o tri týždne neskôr 20. septembra v Paríži na Champs-Élysées. Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme pre portál cyclingnews.com povedal: "Tour sa nikdy nešla takto neskoro, ale telefonoval som so starostami všetkých hostiteľských etapových miest a každý tento krok podporil."

🛒 [Výpredaj značkového športového oblečenie]

Pred konečným verdiktom sa uvažovalo aj o ďalších scenároch. Jedným z nich bolo, že by sa preteky konali bez účasti divákov. Načrtla to francúzska ministerka športu Roxana Maracineanuová. Bývalý prezident UCI Brian Cookson zasa navrhol, aby sa všetky preteky Grand Tour išli v skrátenej verzii dvoch týždňov a mohli by trvať od konca júla do konca sezóny.

Tour sa premiérovo konala v roku 1903, keď ju založili noviny L'Auto. V histórii ju zrušili len v rokoch 1915-1918 a 1940-1946 kvôli prvej a druhej Svetovej vojne. Hneď po skončení Tour sa od 20. do 27. septembra budú konať vo Švajčiarsku majstrovstvá sveta, nasledovať budú Giro d'Italia a španielska Vuelta. Presné dátumy oboch Grand Tour zatiaľ nepotvrdili. "Snažili sme sa vzhľadom na udalosti umožniť cyklistom a jednotlivým tímom čo najlepšie podmienky," citovala agentúra DPA z vyhlásenia UCI.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo