Tour de France 2020 posledná 21. etapa Peter Sagan ONLINE dnes LIVE cyklistika Mantes-la-Jolie - Paríž Champs-Élysées

20. 9. 2020 |
 

Tour de France 2020, posledná etapa, 21. etapa, Peter Sagan, online prenos, dnes, live, cyklistika, Mantes-la-Jolie, Paríž Champs-Élysées. Online prenos dnešnej poslednej etapy Tour de France 2020 aj s Petrom Saganom štartuje dnes od 17:00.

Slovenský cyklista Peter Sagan v zelenom drese pre najlepšieho špurtéra máva pred štartom 4. etapy cyklistických pretekov Tour de France na trati dlhej 160,5 km so štartom v Sisterone a cieľom v meste Orcieres-Merlette 1. septembra 2020. FOTO TASR/AP

Tour de France 2020, posledná etapa, 21. etapa, Peter Sagan, online prenos, dnes, live, cyklistika, Mantes-la-Jolie, Paríž Champs-Élysées. Online prenos dnešnej poslednej etapy Tour de France 2020 aj s Petrom Saganom štartuje dnes od 17:00.

Tour de France 2020 posledná 21. etapa Peter Sagan online prenos dnes live cyklistika Mantes-la-Jolie - Paríž Champs-Élysées

Slovinský cyklista Tadej Pogačar senzačne triumfoval v predposlednej etape a stane sa celkovým víťazom 107. ročníka Tour de France. V nedeľu mu na to stačí prísť do cieľa v Paríži. Jazdec stajne SAE-Team Emirates rozhodol v sobotňajšej časovke, ktorú vyhral časom 55:55 min, a na Elyzejských poliach získa žltý, biely i bodkovaný dres. Jeho krajan a najväčší konkurent Primož Roglič z Jumbo-Visma stratil na 36,2 km dlhej trati s cieľom na kopci La Planche des Belles Filles takmer minútový náskok v celkovom poradí a do cieľa prišiel s mankom 1:56 min na víťaza.

Pogačar sa vo veku 21 rokov a 364 dní stane v nedeľu druhým najmladším víťazom v histórii Tour po Henrim Cornetovi (19 rokov, 352 dní). V pondelok navyše oslávi 22. narodeniny. V záverečný deň, počas ktorého sa bojovalo o žltý dres, predviedol neskutočný výkon. Druhého v etape Toma Dumoulina (Jumbo-Visma) zdolal o priepastných 1:21 minúty, tretí skončil Richie Porte (Trek), ktorý sa vďaka svojmu výkonu posunul na tretie miesto v celkovom poradí. Štvrtý bol ďalší jazdec Jumba Wout van Aert (+1:31) a až piaty skončil Roglič.

"Myslím si, že sa mi sníva, neviem, čo mám povedať," povedal Pogačar v televíznom rozhovore, ktorý na chvíľu prerušil jeho veľký súper, aby mu športovo zagratuloval. "Môj sen bolo zúčastniť sa na Tour, to sa splnilo a teraz zostáva už len posledná etapa. Je to neuveriteľné. Neviem, kedy mi to dôjde. Som veľmi hrdý na chalanov z tímu, odviedli neskutočnú prácu. Od začiatku sme snívali o tom, že v posledný deň získame žltý dres. Podarilo sa," dodal víťaz.

Roglič sa po príchode do cieľa dlho držal za hlavu a najprv nemohol uveriť, že v úplnom závere prišiel o žltý dres: "Zjavne som dosť netlačil. Bolo to tak. Stále viac a viac mi chýbala sila, ktorú som potreboval. Až do konca som zo seba dával všetko. Uvidíme, ako sa s tým vyrovnám. No stále môžem byť šťastný z výsledku a výkonu, ktorý sme tu ukázali. Berme to pozitívne."

Pogačar podčiarkol svoj výnimočný počin ziskom bieleho dresu pre najlepšieho mladého pretekára a zároveň ziskom bodkovaného dresu. V súťaži o najlepšieho vrchára zdolal vďaka sobotňajšiemu triumfu a zisku desiatich bodov (dokopy 82) Ekvádorčana Richarda Carapaza z Ineosu (74 b). Okrem toho vyhral aj tri etapy. Bodovaciu súťaž vyhrá s najväčšou pravdepodobnosťou Ír Sam Bennett, ktorý vedie pred Petrom Saganom o 55 bodov. V záverečnej etape sa bojuje o 70 bodov, no Slovák v drese Bora-Hansgrohe už v piatok gratuloval súperovi k víťazstvu a aj v sobotu pre RTVS potvrdil, že sa skôr zameria na etapový triumf na Elyzejských poliach: "Dnes to bolo náročné, celý čas fúkal protivietor a na záver bol dosť prudký kopec. V zelenej súťaži už zajtra nie je veľmi o čo bojovať, Sam má predo mnou dosť náskok. Skôr by bolo dobré zabojovať o víťazstvo." Sagan skončil etapu na 105. mieste s mankom deväť minút, celkovo je na 84. priečke.

Keďže záverečná etapa s cieľom na Elyzejských poliach má už tradične ceremoniálny charakter, v sobotu bola posledná šanca zaútočiť na celkové poradie. Na jeho čele figuroval Roglič s náskokom 57 sekúnd pred Pogačarom a 1:27 min pred tretím Kolumbijčanom Miguelom Angelom Lopezom (Astana). Štvrtý Richie Porte (Trek-Segafredo) strácal už vyše tri minúty.

Organizátori pripravili dve súťaže v jednom, keďže sa bojovalo aj o bodkovaný dres pre víťaza vrchárskej súťaže. Trať je totiž rozdelená na dve časti, prvá rovinatá a druhá bola samotný výstup na Planinu krásnych dievčat. Ten meral 5,9 km so sklonom 8,5%, no maximom až nad 20%, pričom najrýchlejší pretekári na tomto úseku si pripísal do vrchárskej súťaže postupne 10-8-6-4-2-1 bodov. Pred etapou viedol Richard Carapaz (Ineos) so 74 bodmi pred Pogačarom (72 b) a Rogličom (67 b). Ekvádorčanovi však už nešlo o celkové poradie a tak mohol ísť úvodných 30 km zľahka a zamerať sa len na stúpanie.

Viacero pretekárov sa pred kopcom rozhodlo vymeniť si časovkársky špeciál za cestný, ktorý je ľahší a v kopci sa jednoduchšie ovláda. Zmena trvá v optimálnych podmienkach len pár sekúnd, no nie vždy sa to podarí. Bicykel menila väčšina lídrov celkového poradia vrátane Pogačara a Rogliča, naopak Tom Dumolin nie.

V úvode štartovali domestici a šprintéri z konca celkového poradia, ktorí nemali prehovoriť do boja o víťazstvo. V prípade Sama Bennetta a Caleba Ewana išlo skôr o to, aby si postrážili časový limit. Z prvej polovice štartovky zaujal najmä Remi Cavagna z QuickStepu. Aktuálny majster Francúzska v tejto disciplíne potvrdil svoje kvality aj v nedeľu, keď dosiahol čas 57:54 min a na dlho stavil maximum. Medzitým prišiel do cieľa Sagan, ktorý mal čas 1:04:56 h.

Cavagnovi čas odolával stále ďalším a ďalším jazdcom. Ohrozili ho David De la Cruz zo SAE Emirates (58:35 min), Daniel Martinez z EF (59:14), víťaz dvoch etáp Sören Kragh Andersen zo Sunwebu (59:54) i Saganov kolega z Bory Max Schachmann (59:54), no zdolal ho až Wout van Aert. Všestranný Belgičan patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia tohtoročnej Tour, vyhral dve etapy, ťahal svojho lídra Rogliča v najťažších kopcoch, sťahoval úniky a nakoniec zaútočil aj na triumf v ťažkej časovke, keď zdolal Cavagnu o 28 sekúnd. Za ním však išli ešte lídri na celkové poradie. Výborne mal etapu rozbehnutú Tom Dumoulin, ktorý ako jeden z mála nemenil bicykel, no v cieli zdolal svojho kolegu z Jumba van Aerta o vyše desať sekúnd.

Najviac pozornosti však pútal súboj o celkové prvenstvo medzi Rogličom a Pogačarom. Pogačar tento rok už svojho súpera zdolal v časovke na podobnej, no o polovicu kratšej trati na slovinskom šampionáte. Nepredpokladalo sa však, že by dokázal zmazať manko 57 s. No Roglič už po prvom medzičase strácal na svojho súpera asi 15 sekúnd a jeho manko stále narastalo. Mladší z dvojice Slovincov svoj výkon stupňoval a pri výmene bicykla pod stúpaním strácal vo virtuálnom poradí už len 24 sekúnd. Roglič sa v kopci oproti súperovi trápil už štyri km pred cieľom sa dostal za svojho súpera aj v celkovom poradí a Pogačar triumfálnou časovkou nakoniec vyhrá celkové poradie o 59 sekúnd.

Tour de France 2020

Tour de France 2020 posledná 21. etapa Peter Sagan online prenos dnes od 17:00 live cyklistika Mantes-la-Jolie - Paríž Champs-Élysées

Aktualizuj online prenos
Cieľ dôležité Druhý skončil Mads Pedersen, Peter Sagan tretí!
Cieľ dôležité Sam Benett víťazom poslednej etapy aj celkového zeleného dresu!
700 m Finálna zákruta je za nami, je tu vyvrcholenie celej Tour!
1 km Bennett tretí, Sagan okolo desiatej priečky.
1,5 km Bennett vysoko v poli, niekde okolo siedmeho miesta. Sagan blízko za ním.
2 km Dve tisícky metrov do konca. Blížime sa k poslednej zákrute, ktorá často naznačí, kto sa bude radovať na Champs-Élysées.
3 km Šprintérske vláčiky a ich posledné úpravy, vpredu Jumbo – Visma. Peter Sagan niekde okolo 25. priečky. Výborná pozičná jazda.
3,5 km dôležité Pohltený už aj aj nemecký pretekár, je tu finiš.
4 km Vedúca trojica prvá už iba o pár desiatok metrov. Na čele Maximilian Schachmann.
5 km Päť kilometrov do cieľa. Napätie stúpa, únik bude bez problémov dobehnutý.
7 km Vpredu tak už iba trojica borcov, tí ale stále šliapu do pedálov ostošesť. Zároveň vchádzame do posledného okruhu, čo nám hlasito dáva najavo aj zvon na cieľovej čiare.
8 km Únik už v tomto momente nemá šancu na výhru, časový rozdiel sa zmenšil pod desať sekúnd. Swift sa z neho navyše odpája a zaradí sa do pelotónu.
9 km Jumbo – Visma sa vysúva dopredu. Začínajú sa nám tvoriť šprintérske vláčiky.
10 km Desať kilometrov do cieľa. Vstupujeme do nich s priemernou rýchlosťou etapy 41,1 km/h.
13 km Zhruba štvrťhodina do konca Tour de France 2020. Nachádzame sa už v predposlednom okruhu.
15 km Únik jazdí pokope už vyše 25 kilometrov. Prvýkrát sa tú necelú polhodinu však klesá náskok vedúcej štvorice pod 15 sekúnd.
17 km Opäť nič nové. Schyľuje sa k záveru, odstup zostáva konštantný, no čo je podstatné, tak hlavne je pod kontrolou.
20 km Do konca zostávajú posledné tri okruhy. Časové rozpätie medzi únikom a pelotónom je 15 sekúnd.
21 km Prehupli sme sa cez rýchlosť 40 km/h. Všetko to vyzerá na hromadný šprint, ako sme už v poslednej etape zvyknutí.
23 km Nič sa nemení ani po ďalších piatich tisíckach metrov. Osemnásť, respektíve dvadsať sekúnd k dobru pre štvorku Van Avermaet, Schachmann, Perichon a Swift.
25 km Marc Hirschi vyhráva titul najbojovnejšieho jazdca Tour de France 2020. Hirschi je len druhým Švajčiarom v histórii, ktorému sa to podarilo. Prvým bol Serge Demierre v 1983.
28 km Pelotón s prehľadom kontroluje únik. Ten sa zmenšil na rovnú štvrťminútu, no každú chvíľu osciluje na hranici dvadsiatich sekúnd.
30 km Tridsať kilometrov do cieľa. Priemerná rýchlosť sa neustále navyšuje, ak to takto zostane, finišovať budeme okolo času 19:10.
32 km Obraz na čele etapy sa nemení. Únik, ktorého členstvo sa nemení, má naďalej náskok 20 sekúnd na pelotón.
35 km dôležité Sam Bennett vyhral už aj matematicky zelený dres. Peter Sagan dnes prémiu úplne vypustil, Slovák sa sústredí už iba na záverečný šprint.
37 km Únik má v tejto chvíli k dobru na pelotón 19 sekúnd.
40 km Périchon preťal šprintérsky bod ako prvý. Samuel Bennett by si mal pripísať 11 bodov, keďže bol ako vedúci muž z pelotónu prvým jazdcom po štvorici, ktorý bol na prémii.
41 km dôležité Kilometer pred šprintérskou prémiou sa odtrhla štvorica Van Avermaet, Schachmann, Perichon a Swift, ktorá bude brať hlavné body.
43 km Tímy sa už pripravujú na šprintérsku prémiu, ktorú tu máme o tri kilometre. S menšími problémami Julian Alaphilippe, ktorý si vycúval z pelotónu a hľadá svoje mechanické vozidlo.
45 km Dlho únik sedmičky pretekárov netrval. Všetci znovu pokope, tempo poslednej etapy sa dvihlo na 37,6 km/h.
46 km Nad Champs-Élysées preleteli stíhačky, ktoré vytvorili po sebe francúzsku trikolóru. Krásny vizuál.
48 km dôležité Hlásime prvý vážnejší únik. Na čele je až sedem jazdcov. Sú nimi Kwiatkowski, Edet, Kragh Andersen, Schär, Amador, Asgreen a Martin.
50 km Do cieľa Tour de France 2020 zostáva posledných 50 kilometrov a zároveň desať do šprintérskej prémie.
53 km Sedmička jazdcov niečo skúšala, pelotón ale dieru bleskovo zalepil. Takéto snahy budeme vídavať čoraz častejšie.
54 km V tomto momente sú už jazdci v priestoru cieľa, v ktorom nás čaká najbližšiu hodinu 8 okruhov po zhruba sedem kilometrov.
56 km Peter Sagan: Chýbalo mi trochu šťastia

V rozhovore pred poslednou etapou slovenský cyklista priznal, že všetko mohlo byť inak, ak by šťastena stála o čosi viac na jeho strane.

"Robil som to najlepšie, ako som vedel. Urobil som veci, ktoré som urobiť mal. Chýbal mi len kúsok šťastia. Vyplynulo z toho, že na záver nemám zelený dres."
60 km Pokračujeme v zrýchľovaní. Dvadsať kilometrov do šprintérskej prémie.
63 km Od roku 1975, kedy Tour finišuje na Champs-Elysées, sme tam videli len štyroch víťazov z úniku, respektíve víťazov, ktorí neboli z masového šprintu. Boli nimi Alain Meslet v 1977, Bernard Hinault v 1979, Eddy Seigneur v 1994 a naposledy Alexandre Vinokourov pred 15 rokmi.
65 km Jazdci sú už v Paríži. V hlavnom meste Francúzska sa uskutoční posledných 66 kilometrov dnešnej etapy.
67 km Závodné tempo sa zrýchľuje na 34,6 km/h, pomaličky začíname bojovať. Jazdci majú pri poslednej etape aj príjemné počasie, teplota vzduchu je 25 °C a fúka mierny vánok o rýchlosti 7 km/h.
69 km Dnes budú v hre ešte aj body za šprintérsku prémiu. Tá je vypísaná 40 kilometrov pred koncom počas tretieho okruhu na Champs-Élysées.
71 km Na stupni víťazov doplní Tadeja Pogačara Primož Roglič, o ktorom tu už bola reč. Bronzový stupienok ale obsadí Richie Porte. Pre 35-ročného Austrálčana je to životný výsledok na Tour.
73 km Pretekári pred chvíľou prešli aj areálom zámku vo Versailles. K Tour patrí tradične nielen príroda, ale aj krásne stavby po celom Francúzsku.
75 km Ak by sa pokračovalo v nastolenom trende, tak by sme mali finišovať na Elyzejských poliach približne o 19:15.
77 km Priemerná rýchlosť stúpla na 29,6 km/h.
79 km V pelotóne nič nové, všetci naďalej stále pokope, čakáme na profiláciu úniku.
83 km POGAČAR, POGAČAR, POGAČAR – časť druhá

Najmladší jazdec s tromi výhrami v ročníku od roku 1934 – ešte viac bradatý rekord, o ktorý sa postaral ešte v medzivojnovom období vtedy 20-ročný René Vietto, ktorý v jednom ročníku dokonca triumfoval štyrikrát

Prvý celkový víťaz žltého, bieleho a bodkovaného dresu – to sa od roku 1975, kedy boli uvedené do pretekov biely a bodkovaný dres ešte nikomu nepodarilo

Najmladší víťaz bodkovanej súťaže – najmladším kráľom hôr bol doteraz Charly Gaul z Tour de France 1955, ktorý vyhral súťaž v 22 rokov, 7 mesiacoch a 22 dňoch
85 km POGAČAR, POGAČAR, POGAČAR

Celý svet včera s údivom sledoval výkon mladého Slovinca. Ten sa vďaka dominantnej časovke postaral hneď o niekoľko rekordov.

Najmladší jazdec v žltom drese od roku 1983 – 21 rokov, 11 mesiacov a 29 dní

Zmena žltého dresu po časovke v posledný alebo predposledný deň – spolu s Evansom (2011), Lemondom (1989 a 1990), Rocheom (1987), Janssenom (1968) a Gaulom (1958)

Prvý debutant a zároveň víťaz od roku 1983 – naposledy sa to podarilo Laurentovi Fignonovi v 1983
87 km V prvých kilometroch sa naozaj nič špeciálne nestalo. Do konca ich teraz zostáva 87, priemerná rýchlosť sa zvýšila na 27,2 km/h.
89 km Na úvod etapy sa o akýsi únik pokúšalo 19 jazdcov, všetko bolo ale rýchlo pokryté. Dvadsať minút dozadu strácal na pelotón 40 sekúnd Nils Politt kvôli defektu, v tomto momente je ale späť v hlavnej skupine.
91 km V dnešnej etape bola na pláne posledná horská prémia štvrtej kategórie. Jeden bod na nej bral Clément Russo, jazdec tímu Arkéa-Samsic. Bolo tomu 13,5 kilometra po štarte, Russo pri tom na Tour debutuje.

Vo vrchárskej súťaži dokopy bodovalo tento rok 62 pretekárov, víťazom sa stal celkový víťaz Tour Slovinec Tadej Pogačar s 82 bodmi pred Richardom Carapazom (74) a Primožom Rogličom (67).
93 km Všetci jazdci sú pokope. Poďme si v prvých príspevkoch zhrnúť doterajší priebeh etapy.
95 km Jazdí sa naozaj pomaly, iba niečo vyše 25,5 kilometra za hodinu. Pri prepočte na najpomalší scenár, ktorý vypracovali organizátori na letour.fr, sme zhruba 20 minút pozadu.
časová značka V momente, keď jazdcom zostáva do konca etapy a teda i celej Tour de France 2020 95 kilometrov, začíname náš textový prenos.
HISTORICKÝ POGAČAR, ROGLIČ PRIŠIEL O VŠETKO

Včera to bola časovka, ktorý sa len tak nevidí. Nič nenasvedčovalo tomu, že by Tadej Pogačar predbehol svojho krajana, no opak bol pravdou. Epická sobota znamená celkové víťazstvo 21-ročného cyklistu, zatiaľ čo Primož Roglič so svojím tímom Jumbo-Visma stratili celú Tour v priebehu vyše 36 kilometrov.

SAGAN A ZELENÉ TRIČKO? UTÓPIA

Samozrejme, slovenská hviezda ešte môže ôsmy zelený dres získať, to by však Peter Sagan musel vyhrať etapu aj šprintérsku prémiu, zatiaľ čo Sam Bennett ako aktuálny líder bodovacej súťaže by mohol bodovať výrazne obmedzene, a teda dokopy by bral maximálne 17 bodov.

KTO VEZME VÍŤAZSTVO NA ELYZEJSKÝCH POLIACH?

A na záver celej Tour je tu prestížna 21. etapa, ktorá sa končí v uliciach Paríža. Komu sa jej podarí uchmatnúť zistíme tesne pred alebo po 19:00.
Priebežné výsledky po 20. etape:

Celkové poradie:

1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates) 84:26:33
2. Primož Roglič (Slo./Jumbo-Visma) + 0:59
3. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo) + 3:30
4. Mikel Landa (Šp./Bahrain-McLaren) + 5:58
5. Enric Mas (Šp./Movistar) + 6:07

84. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe) + 4:04:19

Bodovacia súťaž:
1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck – Quick-Step) – 298 bodov
2. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe) – 246
3. Matteo Trentin (Tal./CCC) – 235

Súťaž do 26 rokov:
1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates) 84:26:33
2. Enric Mas (Šp./Movistar) + 6:07
3. Valentin Madouas (Fr./Groupama-FDJ) + 1:42:22

Vrchárska súťaž:
1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates) – 82 bodov
2. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) – 74
3. Primož Roglič (Slo./Jumbo-Visma) – 67

Tímová súťaž:

1. Movistar Team – 253:34:22
2. Team Jumbo – Visma + 0:18:31
3. Bahrain – Mclaren + 0:57:10
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom prenose z poslednej 21. etapy Tour de France v roku 2020. Už tradične sa bude končiť na Elyzejských poliach v Paríži, kde budú po konci etapy korunovaní tí najlepší z tohto ročníka.

Náš prenos z etapy sa začne o 17:05.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo