Tenis: Kingová sa stane prvou športovkyňou ocenenou Zlatou medailou Kongresu

30. 3. 2023 |
 

Billie Jean Kingová sa stane prvou športovkyňou, ktorá dostane Zlatú medailu Kongresu. Rozhodnutie prichádza v čase, keď tenis oslavuje 50. výročie rovnakých finančných odmien pre mužov a ženy na grandslamovom turnaji US Open, o ktoré sa zaslúžila práve Kingová.

Bývalá americká tenistka Billie Jean Kingová.  Foto - facebook BJK

Bývalá americká tenistka Billie Jean Kingová sa stane prvou športovkyňou, ktorá dostane Zlatú medailu Kongresu. Rozhodnutie prichádza v čase, keď tenis oslavuje 50. výročie rovnakých finančných odmien pre mužov a ženy na grandslamovom turnaji US Open, o ktoré sa zaslúžila práve Kingová.

Zlatá medaila Kongresu pre Kingovú 

Zlatá medaila Kongresu USA je najvyššie ocenenie americkej legislatívy. Medailu doteraz udelili jedenástim mužským športovcom a olympijskému tímu USA z roku 1980. "Som poctená, že sa o mne uvažuje v súvislosti so Zlatou medailou Kongresu," uviedla 79-ročná Kingová.

S návrhom oceniť ju prišli republikán Brian Fitzpatrick a demokratka Mikie Sherrillová. "Billie Jean Kingová je neuveriteľná športovkyňa a neprekonateľná priekopníčka ženského športu," vyhlásil Fitzpatrick.

"Toto je žena, ktorá skutočne ovplyvnila životy mnohých. Stále nie sme tam, kde by sme potrebovali alebo chceli byť, ale bez Billie Jean Kingovej by sme neboli ani zďaleka tam, kde sme dnes," dodala Sherillová.

Kingová bojovala za ženy v športe

Kingová je bývalá svetová jednotka, v zbierke má 12 grandslamových titulov vo dvojhre a šestnásť vo štvorhre. Aj prezident Tenisovej asociácie USA (USTA) Brian Hainline ocenil Kingovej zásluhy.

"Najpôsobivejšie na jej odkaze je zrejme to, že jej veľkosť na kurte aj mimo neho nielenže inšpirovala nespočetné množstvo dievčat a žien, aby sa tiež zamerali na svoju vlastnú veľkosť, ale presadila, aby boli za toto úsilie náležite odmenené. Je ideálny čas na to, aby sa Billie Jean Kingová stala prvou ženskou športovkyňou, ktorej bude udelená Zlatá medaila Kongresu," citovala Hainlinea agentúra AFP.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo