Smart hodinky ponúkajú funkcie pre všetky typy športovcov

16. 6. 2021 |
 

Či už je to beh, plávanie alebo joga, smart hodinky ponúkajú plejádu funkcií schopných merať, vyhodnocovať a zdieľať vaše výkony. 

Ženy so smart hodinkami v posilňovni.  Foto - depositphotos.com

Trend inteligentných hodiniek už dávno nie je novinkou. Tento technologický trhák prerazil pred pár rokmi a získal si miesto na zápästiach tisícov štýlových Slovákov. Záujem o toto multifunkčné zariadenie neutícha, pre mnohých je to však iba praktický doplnok k oblečeniu, cez ktorý dokážete reagovať na hovory, sledovať oznámenia a budíky či prepínať hudbu. To však nie je všetko.

Málokto vie, že moderné smart hodinky vznikli práve za účelom obohatenia nejakej fyzickej aktivity. A práve tu leží skutočný potenciál tohto prístroja – v jeho funkčnosti vyťažiť maximum z akéhokoľvek športu či pohybu. Či už je to beh, plávanie alebo joga, smart hodinky ponúkajú plejádu funkcií schopných merať, vyhodnocovať a zdieľať vaše výkony. 

GPS pre bežcov

Meranie ubehnutej vzdialenosti je pre každého bežca so smart hodinkami prioritou. Vďaka smart hodinkám s GPS môžete sledovať zabehnutú vzdialenosť, prevýšenie, monitorovať trasu a teda aj vlastné tempo. Prístroj teda poskytuje nielen informácie, ale aj skvelú motiváciu, prečo si zabehnúť ešte jeden, dva kilometre navyše.  

Meranie tepu pre atlétov

Nezáleží na tom, či ste bežec, alebo sa radšej zapotíte pri pokročilom kombinovanom tréningu, monitorovanie tepovej frekvencie dokáže zdokonaliť vaše výkony. Môžete ho sledovať priamo počas cvičenia a prispôsobiť podľa neho intenzitu aktivít alebo údaje analyzovať po aktivite na optimalizovanie tréningu do budúcna. 

Smart watch vám pomôžu s monitorovaním vašich výkonov. Foto - depositphotos.com

Výdrž batérie pre cyklistov

Niektoré rady športových hodiniek disponujú výbornou výdržou batérie, čím sa odlišujú od konkurencie. Tieto modely potešia najmä cyklistov, ktorí sa neboja dlhších trás a ešte dlhších cyklovýletov, počas ktorých sa na dostupnosť elektrickej zásuvky nedá spoliehať. 

Vodotesnosť  pre plavcov

Fungovanie pod vodou a efektívne meranie výkonu, zaplávaných dĺžok a srdcovej frekvencie sa môže ukázať ako problém pre niektoré bežné typy športových hodiniek. Zatiaľ čo drvivá väčšina disponuje vodotesnosťou iba proti dažďu a potu, plavci by mali hľadať hodinky podporujúce plavecký režim. Ten umožní monitoring vyššie spomenutých aj mnohých ďalších parametrov na dokonalé výkony pod vodou.

Extra odolnosť pre všestranných športovcov

Pokročilejšie modely smart hodiniek sa vyznačujú širokou škálou dostupných športových módov. Ocenia ich najmä triatlonisti. Zásadná je aj všestranná odolnosť, ktorá môže bežne chrániť hodinky proti prachu, vode a mechanickému poškodeniu. V tomto smere sú vrcholom hodinky s parametrom IP68, teda najvyššou ochranou proti prachu aj vode. Tvrdené a zafírové sklíčka potom poskytnú dokonalú odolnosť.  

Pri výbere smart hodiniek je preto vhodné dopredu sa zamyslieť, na meranie akej športovej aktivity či aktivít ich využijete a tiež zvážiť potrebnú odolnosť. Nezabudnite na kompatibilitu s vaším smartfónom, jazykové rozhranie a dostupné aplikácie, aby ste z každej aktivity vyťažili maximum.