Slovensko vstúpilo do turnaja výhrou, na MS v hokeji do 20 rokov tesne porazilo Švajčiarsko (VIDEO)

25. 12. 2020 |

Slovensko, Švajčiarsko, 1:0, MS v hokeji do 20 rokov, výsledok, Šimon Latkóczy, výhra, hokej, Roman Faith. Slovensko porazilo Švajčiarsko 1:0. Na MS v hokeji do 20 rokov tak vstúpili zverenci Róberta Petrovického víťazstvom. O víťazný gól sa postaral Roman Faith a v závere sa blysol parádnym zákrokom Šimon Latkóczy.

Roman Faith sa teší z rozhodujúceho gólu proti Švajčiarom. FOTO TASR/AP.

Slovensko, Švajčiarsko, 1:0, MS v hokeji do 20 rokov, výsledok, Šimon Latkóczy, výhra, hokej, Roman Faith Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov vstúpili úspešne do juniorských majstrovstiev sveta v Edmontone. V úvodnom zápase A-skupiny triumfovali nad Švajčiarskom 1:0.

O víťazný gól sa postaral päť minút pred koncom duelu Roman Faith. Za najlepšieho hráča slovenského tímu vyhlásili brankára Šimona Latkóczyho. Zverenci trénera Róberta Petrovického sa najbližšie stretnú v pondelok 28. decembra o 00.00 SEČ s domácou Kanadou.

Švajčiarsko - SLOVENSKO 0:1 (0:0, 0:0, 0:1

Gól: 55. Faith (Nemec, Mrázik). Rozhodovali: Lawrence, Sandlak - Chaput, Harris (všetci Kan.), vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše: Kňažko 10 min za narazenie na mantinel, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

Švajčiarsko: Fatton – Chanton, Baragano, Fiedler, Meier, Vouardoux, Pezzullo, Guggenheim, Delemont – Knak, Canonica, Bottini - Fust, Allenspach, Biasca - Marchand, Schläpfer, Hofer – Dähler, Derungs, Jobin
Slovensko: Latkóczy – Mudrák, Golian, Bečár, Kňažko, Nemec, Stacha, Turan – Mrázik, Jellúš, Faith - Chromiak, Myklucha, Slafkovský – Mešár, Sojka, Kašlík – Kolenič, Eliaš, Jendek - Jedlička.

V úvode boli nebezpečnejší švajčiarski hokejisti a Latkóczyho preveril už po pár sekundách Marchand. V 5. minúte si vypracoval gólovú príležitosť Fust, ktorý využil zaváhanie obrany, nakorčuľoval si medzi kruhy, no jeho strela skončila len na žŕdke. Šance Slovákov prišli pri presilovke.

Jej úvod im veľmi nevyšiel, no potom sa nasťahovali do útočného pásma a na bránku súpera vyslali niekoľko striel, s nebezpečnými pokusmi Chromiaka a Mrázika si poradil Fatton.

V 13. minúte sa Slováci dostali do prečíslenia, no prihrávku na Koleniča zastavil hokejkou obranca a tak z nádejnej akcie nič nebolo. Petrovického zverenci následne nevyužili ani druhú početnú výhodu po faule Delemonta a v 18. minúte takmer pykali, keď sa Marchand a Derungs snažili dotlačiť puk do Latkóczyho siete.

MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko Švajčiarsko 1:0, výsledok

Slovenskí hokejisti odštartovali druhú časť dohrávanou presilovkou, ale bližšie ku gólu boli ich súperi. V 23. minúte sa natlačil pred bránku Knak a po zásahu Latkóczyho mal úvodný gól na hokejke Bottini, ale v poslednej chvíli mu znemožnil zakončenie jeden z obrancov. V ďalších minútach sa hral svižný hokej a puk lietal zo strany na stranu.

V 26. minúte sa uvoľnil Chromiak, ale trafil len betón Fattona. V 34. minúte stratil Slováci puk vo vlastnom pásme, Bottini vypálil spomedzi kruhov, k dorážke sa dostal Knak, ale Latkóczy zasiahol. Na druhej strane sa dostali do prečíslenia Jellúš s Mrázikom, no druhý menovaný v tutovke Fattona neprekonal.

Tri sekundy pred koncom tretiny sa dostal medzi kruhmi k puku opäť švajčiarsky kapitán Knak, Latkóczy však dobre vykorčuľoval a jeho pokus chytil.

V treťom dejstve pokračovala vyrovnaná hra. V 44. minúte sa po pravej strane snažil natlačiť pred Latkóczyho Knak, ale Kňažko ho pred bránku nepustil. O tri minúty neskôr vypálil od modrej Marchand, Latkóczy si dal pozor.

Šimona Latkóczy predviedol nádherný zákrok

V 49. minúte fauloval Fiedler Chromiaka a Slováci i zahrali ďalšiu presilovku. Súpera zavreli v tretine, Chromiak so Slafkovským niekoľkokrát ohrozili bránku, ale Fatton si bez väčších problémov poradil.

V 55. minúte však už švajčiarsky brankár kapituloval. Nemec vyviezol puk z pásma, vymenil si puk s Mrázikom, nahodil ho pred bránku, kde si ho našiel Faith a otvoril skóre - 1:0.

Švajčiari dostali vzápätí šancu na vyrovnanie, keď Kňažko narazil súpera na mantinel a okrem menšieho si vyslúžil aj osobný trest. "Helvéti" jeho chybu takmer potrestali, keď sa dostal na ľavom kruhu k puku Baragano a pred sebou mal úplne odkrytú bránku, no Latkóczy sa bleskovo presunul a jeho strelu chytil lapačkou.

O chvíľu mu po strele Canonicu pomohla žŕdka. Dramatický záver pokračoval, keď išiel Stacha dva a pol minúty pred koncom na trestnú. Švajčiari to skúsili aj bez brankára, no Slováci sa ubránili a pripísali si prvý triumf na turnaji.

hlasy po zápase:
Róbert Petrovický, tréner SR: "Bolo to o tímovom úsilí, chlapci zo seba vytiahli maximum. Je to tesný výsledok, ale výhra nás veľmi teší. Od prvého do posledného hráča to bol výborný výkon podporený brankárom.

Tak, ako sme si povedali pred turnajom, hrali sme celých 60 minút a s víťaznou mentalitou. Ten Šimonov zákrok bol skvelý, zákrok, ktorý urobí zápas. Celkovo chytal výborne a výrazne pomohol mužstvu k víťazstvu."

Roman Faith, útočník a strelec víťazného gólu SR: "Pre nás je to veľmi dôležité víťazstvo na začiatok turnaja. Hlavne, že sme strelili gól, lebo sme sa predtým trápili v koncovke. V bránke bol výborný Šimon.

Na každom turnaji potrebujeme, aby nás podržal brankár a aby sme mali šancu hrať so silnejšími súpermi ako je napríklad Kanada. Emócie v kabíne boli od začiatku víťazné, nebola tam nejaká nervozita. Celý čas sme čakali na veľkú šancu, nakoniec sa to tam odrazilo mne a bol to víťazný gól."

Šimon Latkóczy, brankár a najlepší hráč zápasu SR: "Bol to dosť ťažký záver zápasu. Už som ani veľmi nevládal a dostával som kŕče, ale chalani hrali veľmi obetavo, hádzali sa do striel a veľmi mi pomohli. Pri tom zákroku bola predo mnou skrumáž, Švajčiari vystrelili od modrej a ja som nevedel presne, kam sa ten puk odrazil. Až v poslednej chvíli som zbadal, že išiel doprava, tak som sa tam odrazil a mal som lapačku na správnom mieste.

Táto výhra bola pre nás veľmi dôležitá. Som vďačný za túto možnosť, že som mal šancu hrať ako prvý brankár, čo sa neočakávalo. Ten zákrok mi pomohol, ale nebolo to len o ňom. Na konci mi veľmi pomohli chalani. Od začiatku do konca sme bojovali, bola to ukážka tímového ducha a práce."