Michal Ďuriš nebol iba katom Severných Írov. Niečo podobné vyviedol aj hráčom AC Miláno či FC Kodaň

14. 11. 2020 |
 

Michal Ďuriš, Severné Írsko, Slovensko, futbal, AC Miláno, Majstrovstvá Európy vo futbale 2021, EURO 2020. Hoci Michal Ďuriš najlepšie hrá na pozícii hrotového útočníka, proti najsilnejšej konkurencii mu to tam veľmi nepadá. Napriek tomu sa z neho stal najväčší hrdina Slovenska.

Michal Ďuriš tesne po vstrelení víťazného gólu. FOTO TASR/AP.

Michal Ďuriš, Severné Írsko, Slovensko, futbal, AC Miláno, Majstrovstvá Európy vo futbale 2021, EURO 2020 V 110. minúte predĺženia finálového súboja baráže o EURO 2020 proti Severnému Írsku totiž strelil víťazný gól našich. Slovenský útočník pritom naskakoval do zápasu v 65. minúte ako náhradník.

„Čo sa týka reprezentácie, bol to jeden z tých dôležitých gólov, na ktoré budem celý život spomínať,“ vravel Ďuriš, pre ktorého to bol siedmy presný zásah v reprezentácii.

Michal Ďuriš, Severné Írsko, Slovensko, futbal, AC Miláno, Majstrovstvá Európy vo futbale 2021, EURO 2020

Niečo podobné však nepredviedol prvýkrát. Ešte na začiatku svojej profesionálnej kariéry totiž zaznamenal dva góly, ktoré preňho do štvrtka znamenali najviac.

Jeden do siete FC Kodaň a ten ďalší AC Miláno. Oba boli výnimočné. Dánskemu tímu ho strelil v kvalifikácii Ligy majstrov, vďaka čomu rozhodol v 90. minúte o víťazstve Plzne nad FC Kodaň 2:1 a postupe do skupinovej fázy.

Slovensko na EURO 2020: Pozrite si kompletný program, tabuľky a skupiny - kliknite >>

V nej narazili hráči vtedajšieho trénera tímu zo Štruncových sadov Pavla Vrbu aj na AC Miláno, s ktorým v druhom zápase remizovali 2:2. O vyrovnávajúci gól sa postaral v 86. minúte práve Michal Ďuriš.

„Vždy, keď si na tento moment spomeniem, tak mám zimomriavky. Aj teraz to tak je, keď o tom hovorím,“ vravel vo februárovom rozhovore pre ruik.cz náš reprezentant.

Michal Ďuriš, Severné Írsko, Slovensko, futbal, AC Miláno, Majstrovstvá Európy vo futbale 2021, EURO 2020

„Pri oboch góloch to však bola totálna eufória. Proti Kodani to bol dokonca víťazný zásah v nadstavenom čase a my sme prvýkrát postúpili do základnej skupiny Ligy majstrov. Vtedy nás nesledovali len fanúšikovia Plzne, ale aj celé Česko a i Slovensko. V Plzni totiž bolo viacero hráčov zo Slovenska. Bolo to niečo fantastického.“

A to aj bolo. Veď okrem Ďuriša v tíme pôsobil aj Miloš Brezinský, Tomáš Hájovský a Marián Čišovský, ktorý však toto leto po šesťročnom boji so zákernou chorobou ALS - Amyotrofickou laterálnou sklerózou zomrel.

Michal Ďuriš poslal odkaz celému Slovensku, Tarkovič a Juraj Kucka vyzdvihli kolektív - kliknite >>

„Ťažko sa mi hľadajú slová. Je to ešte veľmi čerstvé. Som z tejto správy zdrvený… Bohužiaľ, aj taký je život. Marián od nás navždy odišiel a musíme sa s tým zmieriť. Bol to veľký dobrák. Zažil som s ním veľa úspechov i srandy,“ povedal v rozhovore pre pravda.sk Ďuriš.

A tak to aj bolo. Pamätný ostane prvý duel 3. predkola Ligy majstrov proti estónskemu Nomme Kalju zo sezóny 2013/14, v ktorom Čišovský zaznamenal hetrik a Ďuriš prispel gólom k víťazstvu Plzne 4:0. Slovenskí hráči tak položili základ pred odvetou, ktorú Plzeň s ľahkosťou zvládla. V tom ročníku napokon postúpila opäť do skupinovej fázy Ligy majstrov.

 

FOTO Slovensko porazilo Severné Írsko 2:1 pp, pozrite sa ako to v Belfaste vyzeralo - kliknite >>

Nasledujúca sezóna sa už niesla pre Michala Ďuriša v znamení vrchola kariéry. Na konci českej najvyššej súťaže totiž bojoval o kráľa strelcov. Kolo pred koncom mal na čele jednogólový náskok pred Davidom Lafatom zo Sparty.

Michal Ďuriš, Severné Írsko, Slovensko, futbal, AC Miláno, Majstrovstvá Európy vo futbale 2021, EURO 2020

„Ak by som mal povedať pravdu, keby už o nič nešlo, asi by som už odpočíval a neriskoval,“ povedal v závere ročníka 2015/16 Ďuriš, ktorý nastupoval na zápasy cez bolesť členka.

VIDEO Tanec, spev a pivo, oslavy v slovenskej šatni nemali konca - kliknite >>

Ten posledný napokon proti Slavii vynechal, čo sa mu stalo osudným. Jeho rival David Lafata zo Sparty totiž v poslednom súboji sezóny strelil päť gólov a ovládol tak tabuľku strelcov.

Hoci Plzeň mala už dávnejšie istý titul, koniec sezóny sa niesol v nepríjemnom duchu. Súboj so Slaviou Praha totiž zverenci vtedajšieho trénera Karla Krejčího prehrali 0:5. Vedenie tímu ihneď naparilo hráčom pokutu v podobe niekoľký miliónov korún.

To však nepokazilo Ďurišovi radosť z blížiacich sa ME vo Francúzsku, kde sa napokon so Slovenskom dostal do osemfinále. V ňom podľahli naši Nemecku 0:3, v ktorom nastupoval ako náhradník v 63 minúte. Dokopy na šampionáte ešte zasiahol do zápasov s Walesom a Ruskom.

Michal Ďuriš, Severné Írsko, Slovensko, futbal, AC Miláno, Majstrovstvá Európy vo futbale 2021, EURO 2020

„Som na to veľmi hrdý. Je niečo úžasného reprezentovať svoju vlasť na takom turnaji. Pokiaľ mi vydrží zdravie a forma, tak by som si rád vyskúšal ešte jeden šampionát v drese Slovenska.

Najlepšie už v júni, ale čaká nás ťažká baráž a my sa o to budeme chcieť pobiť a postúpiť,“ vravel ešte vo februári Ďuriš, ktorý už dnes pôsobí v cyperskom klube Anorthosis Famagusta.

Jeho slová sa napokon naplnili a Slovensko sa budúci rok predstaví na majstrovstvách Európy. Či sa tam ukáže aj hrdina zo Severného Írska bude záležať len na jeho výkonoch. Potom, čo však urobil nedávno, by bola škoda ho tam neuvidieť.