Serena Williamsová sa lúči s kariérou na US Open

4. 9. 2022 |
 

Americká tenistka Serena Williamsová skončila svoju púť na US Open, čo bol pravdepodobne jej posledný turnaj v kariére.

Americká tenistka Serena Williamsová sa teší vo štvrťfinále ženskej dvojhry proti krajanke Alison Riskeovej vo Wimbledone 9. júla 2019. FOTO TASR/AP

Prvýkrát od svojho debutu v roku 1998 vypadla Serena Williamsová v treťom kole US Open. Austrálčanke Ajle Tomljanovičovej podľahla v troch setoch 5:7, 7:6 (4) a 1:6. V zápase, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou jej posledný v kariére, mala podporu celého štadióna Arthura Ashea.

"Veľmi vám ďakujem. Boli ste úžasní, robila som, čo som mohla," uviedla Williamsová bezprostredne po dueli v rozhovore na kurte. "Bola to zábavná jazda. Bola to najúžasnejšia cesta v mojom živote. Som vďačná každému jednému človeku, ktorý niekedy v živote povedal: Poď Serena. Vy ste ma sem dostali," uviedla najúspešnejšia ženská tenistka.

Bez Venus by nebola Serena

Špeciálne sa poďakovala svojim rodičom Richardovi Williamsovi a Oracene Priceovej, ktorí ju i staršiu sestru Venus nasmerovali na vrchol v tenise: "Všetko to začalo mojimi rodičmi. Zaslúžia si všetko. A nebola by som Serena, keby nebola Venus, takže ti ďakujem. Ona je jediný dôvod, prečo Serena Williamsová kedy existovala."

Na otázku, či by mohla prehodnotiť svoj plánovaný koniec, na kurte odpovedala: Nemyslím si to, ale nikdy neviete." O chvíľu neskôr na tlačovej konferencii po priamej otázke ešte zavtipkovala: "Vždy som mala rada Austráliu." Williamsová, ktorá oslávi koncom septembra 41. narodeniny, narážala na januárový grandslamový turnaj Australian Open.

Publikum bolo počas zápasu jednoznačne na strane domácej tenistky a Tomljanovičová priznala, že bolo náročné hrať v takejto atmosfére. "Snažila som sa od toho odosobniť. Párkrát sa mi to nepodarilo, no neberiem to osobne. Kebyže nehrám, tiež by som povzbudzovala Serenu," priznala Tomljanovičová.

"Je mi to naozaj ľúto, pretože Serenu milujem rovnako ako vy. To, čo spravila pre mňa, pre tento šport, je neuveriteľné. Nikdy som si nemyslela, že budem mať šancu hrať s ňou v jej poslednom zápase. Pamätám si, ako som ju sledovala vo všetkých tých finále, takže je to pre mňa neskutočný moment. Vedela som, že je schopná vyhrať aj pri poslednej loptičke, keď prehrávala 1:5. Taká proste je, je najlepšia v histórii. Bodka.", povedala v rozhovore Tomljanovičová.

Pripravená mať druhé dieťa

Williamsová získala svoj prvý grandslamový titul v roku 1999 v New Yorku, keď mala sedemnásť rokov. Počas kariéry vyhrala sedemkrát Wimbledon a Australian Open, šesťkrát US Open a trikrát sa tešila na Roland Garros.

"Nikdy som nemala rada slovo dôchodok. Nepripadá mi to ako moderné slovo. Uvažujem o tom ako o evolúcii. Vyvíjam sa od tenisu k ďalším veciam, ktoré sú pre mňa veľmi dôležité. Chcem rozšíriť moju rodinu. Uplynulý rok sme sa pokúšali o ďalšie dieťa a nedávno sme dostali informácie od môjho lekára, ktoré ma upokojili a dali mi pocit, že kedykoľvek budeme pripravení, môžeme našu rodinu rozšíriť. No rozhodne nechcem byť opäť tehotná ako športovkyňa. Musím byť oboma nohami v tenise alebo oboma mimo neho," uzavrela Američanka.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo