Rasistická provokácia? SK Slavia Praha terčom kritiky v Anglicku. Glasgow Rangers vyhlásil bojkot

11. 4. 2021 |
 

Hráči SK Slavia Praha sú pod paľbou kritiky. Napriek tomu, že si zo zápasu s Arsenalom v štvrťfinále Európskej ligy odnášajú cennú remízu 1:1, ich konanie pred výkopom súboja berú na Ostrovoch ako provokáciu.

Kým hráči Arsenalu na znak podpory Black Lives Matters pokľakli, hráči Slavie stáli. FOTO: Twitter.

Hráči pražského klubu sa totiž rozhodli vyjadriť podporu boja proti rasizmu inak, ako pokľaknutím. Kým futbalisti Arsenalu tak urobili, hráči českého klubu sa pochytali jeden za druhého.

Následne ich však rozhodca Andreas Ekberg rozdelil a postavil jednotlivo na ihrisko, aby následne sám pokľakol. Nik zo Slavie Praha tak už ale neurobil.

Toto gesto sa ihneď začalo rozoberať v anglických médiách, nakoľko je český klub stále v tieni rasistického škandálu, ktorý sa udial v osemfinálovom súboji s Glasgow Rangers, keď mal Ondřej Kúdela vysloviť rasistické slová smerom k fínskemu obrancovi škótskeho klubu čiernej pleti Glena Kamaru.

"Myslím si, že Kúdela kričal smerom k rozhodcovi, či by mohol dať niekomu kartu, alebo také niečo. Ja som mu povedal, aby bol ticho. On sa pousmial a odvetil 'sekundičku kamarát'.

Potom za mnou prišiel a povedal: 'Si zasr... opica. Ty to vieš, že si.' Odvtedy mi prelietlo hlavou mnoho emócií," opísal situáciu Kamara pre korešpondenta ITW News Petra Smitha.

Anglicko gesto SK Slavia Praha nechápe

Na Ostrovoch sú na podobné situácie veľmi citliví, čo preukázali aj hráči Arsenalu. klub následne na Twitteri uviedol, že vždy bude bojovať proti rasizmu. Gesto hráčov SK Slavia Praha však rozhorčilo viaceré ostrovné médiá.

"Slávisti odmietli pokľaknúť a STÁLI," napísal britský Daily Mail, ktorý v texte opísal celý incident medzi Ondřejom Kúdelom a Glenom Kamarom, pričom nechýbala ani fotografia primitívneho prejavu niekoľkých slávistických fanúšikov, ktorí sa nechali vyfotiť s urážlivým rasistickým transparentom smerom ku Kamarovi.

Následne bulvárny plátok The Sun napísal, že Slavia si svojim konaním v Londýne veľmi nepomohla. Aj tento denník si všimol, že Ondřej Kúdela chýba v zostave pre zranenie z reprezentácie, ale aj jednozápasový provizórny trest od UEFA v dôsledku vyšetrovania spomínanej kauzy zo zápasu so škótskym tímom. 

"Slavii chýbal Ondřej Kúdela, ktorý rasisticky urazil Glena Kamaru. Slavia toto obvinenie rázne poprela, ale nepomohla si, keď sa ich hráči nepripojili k Arsenalu pri kľaknutí pred výkopom."

Gesto Arsenalu naopak ocenili v Glasgowe, kde videli za podporou hnutia Black Live Matters aj spolupatričnosť so škótskym klubom.

Glasgow Rangers sa navyše pripojil k tradičnému tímu Swansea City, ktorý týždeň bojkotuje sociálne médiá práve pre rasistické urážky smerované na jedného z hráčov mužstva na Instagrame po vypadnutí v FA Cupe.

Škóti chcú takto poukázať na incident medzi Glenom Kamarom a Ondřejom Kúdelom. "Rangers potvrdzuje, že od 19:00 hodiny dnešného večera (štvrtok), sa naši hráči a vedenie zúčastnia týždenného bojkotu sociálnych médií," znie vo vyhlásení klubu.

SK Slavia Praha rasizmus odsudzuje

Naopak zástupcovia SK Slavia Praha diametrálne odmietajú všetky tvrdenia a prostredníctvom klubového webu poukazovali na to, že sú multikultúrny klub. 

"Slavia je medzinárodný a multikultúrny klub a svoju podporu UEFA Respect programu a boju proti rasizmu, ale i ďalším prejavom neznášanlivosti, xenofóbie alebo antisemitizmu, vyjadrila spoločným objatím našich hráčov," uviedla Slavia na svojom webe.

"Slavia rasizmu hovorí jasné nie. Nedávno sme aj natočili videospot proti rasizmu a dnešné gesto je súčasťou nášho príbehu," doplnil klub vo vyhlásení.

Ako sa celý incident napokon vyrieši, ukáže čas. Výkony SK Slavia Praha však zatiaľ nenaznačujú, že by ich to nejak zasiahlo. Remíza z prvého zápasu štvrťfinále na pôde Arsenalu 1:1 je totiž viac ako dobrá a postup medzi štyri najlepšie tím druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaže majú veľmi blízko.

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo