Tlačovka bez mužov. Prezidentka futbalového klubu Palmeiras pozvala iba novinárky

19. 1. 2024 |
 

Prezidentka brazílskeho futbalového klubu Palmeiras Leila Pereirová chce zmeniť pomer mužov a žien vo svete futbalu. Prvú tlačovú konferenciu v novom roku zorganizovala iba pre ženy.

Prezidentka brazílskeho futbalového klubu Palmeiras Leila Pereirová zvolala prvú tlačovú konferenciu v novom roku iba pre ženy.  Foto - Palmeiras/Cesar Greco

Keď oznámila, že prvá tlačová konferencia v novom roku bude iba pre ženy, mužských novinárov tým rozladila. Niektorí ju za to tvrdo kritizovali. „Na to im odpovedám, nech nie sú hysterickí. Takto predsa oni reagujú na všetky naše sťažnosti, nie?“ hovorila s úsmevom Leila Pereirová, prezidentka brazílskeho futbalového klubu Palmeiras.

"Nebudem riešiť problém mačizmu v Brazílii a vo svete, a ešte menej vo futbale, ale so silou Palmeirasa môžeme byť príkladom," povedala podľa portálu espn.com

Palmeiras je jedným z najpopulárnejších klubov v Južnej Amerike, má približne 21 miliónov priaznivcov.

Pereirová ako prvá žena vedie Palmeiras

Pereirová vedie Palmeiras od roku 2021 ako prvá žena na čele klubu v jeho histórii. „Mojím cieľom bolo, aby muži pocítili to, čo my zažívame od narodenia. Ako ženy chceme iba príležitosť ukázať, že na to máme a sme dostatočne kompetentní, aby sme sa vo futbalovom svete, ktorý je strašne maskulínny, uchytili,“ citoval Pereirovú španielsky denník Marca.

„Predsa nie je normálne, že naprieč celou Brazíliou má len jeden klub vo vedení ženu. Na všetkých stretnutiach, ktoré navštevujem, sú iba muži. Cítim sa osamelá.“

Ženský futbal

Pereirová vedie klub veľmi úspešne. Palmeiras získali už šesť trofejí, čo nedosiahol žiadny prezident slávneho klubu v tomto storočí. Aj preto Pereirová na tlačovej konferencii oznámila predĺženie zmluvy s trénerom Abelom Fereirom.

Prezidentka brazílskeho futbalového klubu Palmeiras Leila Pereirová.  Foto - Palmeiras/Cesar Greco

Fanúšikom tiež sľúbila zlepšenie podmienok na štadióne a zároveň potvrdila, že ženský tím bude mať po novom aj kategóriu do dvadsiatich rokov. „Okrem toho presunieme ženské tímy na iný štadión a zoženieme im nového sponzora. Ženský futbal tu totiž nedostáva toľko peňazí, čo chceme zmeniť,“ zdôraznila na tlačovej konferencii, na ktorú prišlo asi 12 novinárok.

Veľkou zmenou pre ňu bolo finále majstrovstiev sveta klubov v roku 2022, kde sa futbalisti Palmeiras stretli s Chelsea (1:2). Londýnske mužstvo viedla žena - Marina Granovskaja.

„Bolo to stretnutie dvoch žien na vrcholku svetového futbalu. Odvtedy sme ako klub ušli veľkú cestu, ale nie je to ľahké. Keď prehráme, fanúšikovia hádžu vinu na mňa. Keď naopak zvíťazíme, je to ‚napriek Pereirovej'. Vari na tom nemám žiadnu zásluhu?“ povzdychla si.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo