Neuveriteľné! Vlhová vyhrala spolu s Brignoneovou

18. 1. 2020 |
 

Petra Vlhová triumfovala v obrovskom slalome Svetového pohára v Sestriere. Spolu s Taliankou Federicou Brignoneovou.

Petra Vlhová v Sestriere vyhrala.  Foto - TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v Sestriere. Časom 2:21,15 minúty sa radovala spoločne s domácou Taliankou Federicou Brignoneovou.

Ako tretia skončila s odstupom jedinej stotiny sekundy Američanka Mikaela Shiffrinová.

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere

Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka dosiahla trináste prvenstvo na podujatiach SP, z toho štvrté v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne, v ktorej je aj úradujúca majsterka sveta. "Obrák" vyhrala prvýkrát od Špindlerovho Mlyna v marci minulého roka.

Presadila sa v druhej súťaži SP za sebou, keď nadviazala na utorňajšie víťazstvo v klasickom slalome v rakúskom Flachau. Pripísala si 32. pódiové umiestnenie v kariére, v obrovskom slalome piate, no premiérové v tejto sezóne.

Postupne bola štrnásta, šiesta, štvrtá a piata, základ sobotňajšieho úspechu položila už v prvom kole, po ktorom figurovala na druhom mieste. Za Brignoneovou zaostávala iba o 17 stotín sekundy, tretia bola priebežne Nemka Viktoria Rebensburgová s odstupom 0,36 s.

Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni postavil trať prvého kola veľmi rytmicky. Jeho zverenka sa na ňu vydala so štartovým číslom 3 a hoci sa medzi bránkami s dlhými rozstupmi neprezentovala až takým agresívnym štýlom, kľúčové pasáže prešla veľmi čisto. Svoju jazdu typicky vygradovala a po prejazde cieľom sa zaradila na prvú priečku.

Petra Vlhová a Talianka Federica Brignoneová na prvom mieste, tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová.  Foto - TASR/AP

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere

Jej čas 1:10,45 min prekonala jedine Brignoneová so štvorkou, ktorá v prvom kole potvrdila úlohu vedúcej ženy v hodnotení disciplíny. Ďalšia domáca spolufavoritka Marta Bassinová nabrala manko až 1,40 s, darilo sa však Rebensburgovej, ktorá na treťom medzičase dokonca viedla, no v závere sa prepadla za Vlhovú.

Shiffrinová predviedla neistú jazdu s viacerými zaváhaniami, patrila jej štvrtá pozícia so stratou 0,42 s.

Švajčiarka Wendy Holdenerová na piatom a Novozélanďanka Alice Robinsonová na šiestom mieste sa tiež zmestili do šiestich desatín sekundy za Brignoneovou.

Druhé kolo mal na starosti rakúsky tréner Stefan Schwab a k stavbe trate pristúpil odlišne od Magoniho, keď využil viac bránok a zmenšil rozstupy medzi nimi. V slnečných a mrazivých podmienkach vydržal podklad aj pre popredné pretekárky. Robinsonová, Holdenerová i Shiffrinová postupne posunuli hranicu najlepšieho času druhého kola. Rebensburgovej sa to už nepodarilo a zaradila sa až na priebežnú piatu pozíciu.

Vlhová mala pred Shiffrinovou náskok 25 stotín sekundy a presným časovaním oblúkov ho na medzičasoch zvyšovala. V závere síce stratila, pred americkou súperkou sa však udržala o jedinú stotinku. Tesný súboj vygradoval jazdou Brignoneovej, ktorá bola presne o 17 stotín pomalšia ako Vlhová a v súčte sa stali víťazkami obe.

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere

"Stotina je v podstate nič, no možno som verila, že zdolám aj Federicu. Druhé kolo nebolo jednoduché, dievčatá išli veľmi rýchlo, skoro každá si držala svoju pozíciu. Sústredila som sa na môj výkon," dodala pre RTVS Vlhová, ktorá dosiahla spoločný triumf v "obráku" v predchádzajúcom ročníku v Maribore so Shiffrinovou: "Ako prvé som si spomenula práve na tento moment."

Tesný súboj vygradoval jazdou Brignoneovej, ktorá bola presne o 17 stotín pomalšia ako Vlhová a v súčte sa stali víťazkami obe. "Mala som rovnaký čas ako Petra a bola som o stotinu rýchlejšia než Mikaela. Bolo to veľmi tesné, nemôžem ani opísať, čo momentálne cítim," uviedla v televíznej reakcii 29-ročná Talianka, ktorá rovnako ako Slovenka dosiahla trináste víťazstvo v pretekoch SP. Udržala sa vďaka nemu na čele hodnotenia disciplíny so ziskom 375 bodov.

Vlhová sa v poradí "obráku" posunula na štvrtú priečku s 253 bodmi, v celkovom hodnotení seriálu figuruje na druhom mieste (713) s mankom 233 bodov na vedúcu Shiffrinovú (946). Tretia je Brignoneová (665). V nedeľu je v Sestriere na programe premiéra paraleného obrovského slalomu (9.15/11.45 h).

 Výsledky obrovského slalomu SP v Sestriere:
      1. Petra VLHOVÁ (SR), Federica Brignoneová (Tal.) obe 2:21,15 min., 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,01 s, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,38, 5. Alice Robinsonová (N.Zél.) +0,44, 6. Meta Hrovatová (Slov.) +0,92, 7. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +1,09, 8. Sara Hectorová (Švéd.) +1,54, 9. Sofia Goggiová (Tal.) +1,65, 10. Marta Bassinová (Tal.) +1,74
      Celkové poradie SP (po 17 súťažiach):
      1. Shiffrinová 946 bodov, 2. VLHOVÁ 713, 3. Brignoneová 665, 4. Holdenerová 467, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 405, 6. Rebensburgová 373
      Poradie obrovského slalomu (5):
      1. Brignoneová 375, 2. Shiffrinová 314, 3. Bassinová 264, 4. VLHOVÁ 253, 5. Robinsonová 200, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 199

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo