Petra Vlhová skončila v slalome v Semmeringu štvrtá, z pódia ju odsunula Mikaela Shiffrinová (VIDEO)

29. 12. 2020 |

Petra Vlhová, Semmering, slalom, Mikaela Shiffrinová, lyžovanie, SP, ženy.. Petra Vlhová skončila v slalome v Semmeringu na 4. priečke. Do 2. kola vstupovala so šiestym najlepším časom, no napokon ju z pódiového umiestnenia odsunula Mikaela Shifrinová.

Petra Vlhová v cieli slalomu v Semmeringu. FOTO TASR.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila štvrté miesto v utorňajšom slalome Svetového pohára. V Semmeringu zaostala o 1,36 sekundy za víťaznou Švajčiarkou Michelle Gisinovou, ktorá dosiahla premiérový triumf v pretekoch SP.

Druhá bola domáca Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,11 s), tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,57 s).

Dvadsaťsedemročná Gisinová si prvé víťazstvo pripísala pri jubilejnom desiatom pódiovom umiestnení. Prerušila hegemóniu Vlhovej a Shiffrinovej v tejto disciplíne, tieto dve rivalky vyhrali predchádzajúcich 28 slalomov SP (Shiffrinová 19, Vlhová 9), inej lyžiarke sa to nepodarilo od 10. januára 2017, keď v ďalšom rakúskom stredisku Flachau uspela Švédka Frida Hansdotterová, ktorá už ukončila kariéru.

10. Katharina Huberová (Rak.) +3,14

"Je to neuveriteľné a úžasné. Na tomto mieste som išla moje prvé preteky vo SP a nikdy som si nepredstavovala, že by som tu mohla sláviť aj moje prvé víťazstvo. Ďakujem môjmu tímu, vyžiadalo si to veľa práce.

V uplynulom období sme sa výrazne posunuli, bol to perfektný deň a pomohlo mi aj to, že trať druhého kola staval môj tréner," vyznala sa vo vysielaní Eurosportu úradujúca olympijská víťazka v kombinácii, ktorá sa vo SP dostala na pódium v slalome, super-G, zjazde i kombinácii.

Po pondelňajších problémoch s vetrom museli organizátori o deň neskôr nachystať trať po napadnutí čerstvého snehu. Vlhová zvíťazila v oboch predchádzajúcich tohtosezónnych slalomoch, vrátane minulej zimy dokonca v piatich za sebou. So štartovým číslom 4 sa však v prvom kole nevedela zžiť s traťou.

Petra Vlhová sa posunulu o dve priečky

Náročnú zavretú pasáž hneď po štarte ešte prešla bez viditeľnejšej chyby, no medzi prvým a druhým medzičasom sa nechala rozhodiť z rytmu, pri niektorých bránach príliš tlačila a do oblúkov potom nasadzovala s oneskorením až do cieľa.

Po prvom kole figurovala až na šiestej priečke. Za priebežne vedúcou Shiffrinovou zaostávala o 89 stotín sekundy. Gisinová sa zaradila na druhé miesto s minimálnym odstupom 0,02 s, Liensbergerová bola tretia (+0,32 s).

Druhé kolo pod umelým osvetlením absolvovala Vlhová na maximálne riziko a na rozdiel od prvého dokázala typický agresívny štýl skĺbiť s úspornou stopou. Vo výsledkovej listine sa posunula pred Švajčiarku Wendy Holdenerovú i Rakúšanku Katharinu Truppeovú, no Liensbergerová predviedla najrýchlejšiu jazdu druhého kola a k riskovaniu donútila zostávajúce súperky.

Gisinovej to vyšlo, hoci na jednom medzičase klesla do červených čísiel, v závere nabrala rýchlosť a dostala sa do vedenia. Shiffrinová sa už na vrchu dostala do záklonu, stratila rytmus a po ďalších chybách skončila tretia, z pódia odsunula Vlhovú.

Petra Vlhová cítila, že nemá na pódium

"Samozrejme, že som spokojnejšia ako po prvom kole. Keď som však pozerala preteky do konca, uvedomila som si, že som nemala na prvú trojku. Lyžiarky v nej podali maximálny výkon. Sedelo to skôr pretekárkam, ktoré jazdia čisto a vedia púšťať lyže.

Som rada, že som si zlepšila pozíciu, aj štvrté miesto je dobré. Spokojná som najmä s druhou jazdou, nebolo to jednoduché po tom, ako som pokazila prvú. V červenom drese odo mňa každý očakáva víťazstvo, bol to boj," povedala 25-ročná slovenská reprezentantka pre RTVS.

Udržala sa na čele celkového poradia prestížneho seriálu aj hodnotenia slalomu, v oboch klasifikáciách je jej najbližšia prenasledovateľka Gisinová.