Petra Vlhová dnes obrovský slalom pondelok ONLINE 1. kolo Courchevel lyžovanie

14. 12. 2020 |

Petra Vlhová, dnes, obrovský slalom, pondelok, online prenos, 1. kolo, Courchevel, lyžovanie. Obrovský slalom v Courcheveli aj s Petrou Vlhovou preložili organizátori  na pondelok. Dnes štartujeme 1. kolo od 10:00.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v 1. kole sobotňajšieho obrovského slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo francúzskom Courcheveli 12. decembra 2020. FOTO TASR/AP

Petra Vlhová, dnes, obrovský slalom, pondelok, online prenos, 1. kolo, Courchevel, lyžovanie

Petra Vlhová sa rozhodla vytvárať priebežné bodové rekordy sezóny a výrazne sa to zrkadlí v hodnotení tímov Svetového pohára. Aj vďaka príspevkom bratov Žampovcov je sobotňajšia vizitka slovenského zjazdového lyžovania v Pohári národov lichotivé 7. miesto (498 b.) po 10 súťažiach zimy. Jasne pred Nemeckom a ďalšími silnými krajinami.

Vlhovej 420-ka žiari v poradí ženských družstiev na 4. mieste, za "super-ekipami" Rakúska, Talianska a Švajčiarska. S odstupom pred Amerikou Mikaely Shiffrinovej a pestrým nórskym kolektívom, alpské gigantky z Francúzska a Nemecka zaostávajú za slovenským "one-woman-teamom" priepastne.

Historické rekordy a míľniky prinášajú aj rozmernejšie súvislosti. Vlhová je prvá zjazdárka v ére súčasného bodovania, ktorá po piatich pretekoch získala viac ako 400 bodov. Už v predchádzajúcich (víťazná paralelka v Lechu) vyrovnala métu Anity Wachterovej, ktorá v roku 1993 v prvých štyroch súťažiach zimy nazbierala 360 bodov.

V ďalších pretekoch však univerzálna Rakúšanka nebodovala a tak sa dlho žiadnej lyžiarke v alpskom SP nepodarilo dosiahnuť 400-bodovú métu po piatich súťažiach. Až vlani Mikaela Shiffrinová na nej pristála dvoma víťazstvami, jedným druhým a dvoma tretími miestami. Slovenská lyžiarka má v podobnej bilancii namiesto druhého miesta jeden triumf navyše, takže ju prekonala o 20 bodov.

Lenže práve tieto údaje tiež naznačujú, že skvelý odpich neznamená automaticky nábeh na celosezónny titul. Sezóna je dlhá a náročná a najmä všestranným pretekárkam hrozia rôzne nástrahové špecifiká na čele s únavou a s časovaním formy na sezónne vrcholy (februárové MS).

Shiffrinová (aj pod vplyvom rodinných strastí) to v uplynulej zime k veľkému glóbusu nedotiahla, ani pred 27 rokmi Wachterová, obe získali najcennejšie trofeje SP v iných sezónach.

Na druhej strane nádejne pre Petru Vlhovú znie výraznejší kontext. Tina Mazeová vytvorila v sezóne 2012/13 unikátny bodový rekord (2414) a získala veľkú guľu s mamutím rozdielom aj vďaka výbornému štartu do sezóny. V prvých štyroch súťažiach získala 310 bodov a po piatich ich mala na konte 346, jasne viac, ako súčasné Vlhovej prenasledovateľky. Slovinka vtedy zvíťazila s neuveriteľným náskokom, väčším ako bol sumárny zisk druhých dvoch v poradí. Velikánky a šampiónky éry, Nemka Maria Höflová-Rieschová a Rakúšanka Anna Veithová získali spolu 2103 bodov...

Zároveň je zásadný aj iný údaj, že dominátorka vtedy dosiahla až 24 pódiových umiestnení (11 najvyšších), dokázala víťaziť ešte aj v marcovom finiši sezóny a hlavne na šampionáte, kde získala tri medaily na čele so zlatým super-G. Tinu Mazeovú k tejto bezprecedentnej výslednici doviedol Livio Magoni - súčasný tréner Petry Vlhovej.

SP v lyžovaní 2020

Petra Vlhová obrovský slalom nedeľa - 1. kolo

Francúzski organizátori preložili nedeľňajší obrovský slalom Svetového pohára alpských lyžiarok v Courcheveli na pondelok. Dôvodom sú nepriaznivé počasie a snehové podmienky.