Peter Sagan cíti, že sa zmenil. Chcel ukázať veľa, musíme si počkať

12. 5. 2020 |
 

Peter Sagan mal túto sezónu absolvovať Tour de France, preteky s hromadným štartom na olympiáde a premiérovo aj Giro d´Italia.

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan sa usmieva  pred štartom mužskej kategórie Elite v meste Kufstein na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike 30. septembra 2018. FOTO TASR - Martin Baumann

Peter Sagan je fenomén slovenského, no i svetového športu už niekoľko rokov. Pred každou Tour de France sa skloňuje jeho meno, ako to, ktoré má najväčšiu šancu na zelený dres pre najlepšieho šprintéra celých pretekov. Už veľa odborníkov naznačovalo, že sa postupom rokov Sagan môže preorientovať na pretekára, ktorý bude jazdiť na celkové umiestnenie. Je tento scenár reálny?

Keď sa pozrieme na všetky úspechy v jeho doterajšej kariére, zistíme, že jeden článok by bol málo. Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France, trojnásobný majster sveta v cestných pretekoch mužov, majster Európy v cestných pretekoch mužov. Takto by sme mohli menovať ešte naozaj dlho.

Za tieto výsledky Sagan vďačí hlavne svojej veľkej výdrži a vôli. Aj keď nepatrí medzi najťažších a tým pádom aj najrýchlejších šprintérov, jeho športové rozmýšľanie a rozvaha mu zakaždým priniesla vytúžené ovocie.

Či už išlo o účasť v únikoch, alebo pódiové umiestnenia v náročnejších etapách, ktoré boli pre klasických šprintérov náročné. Pre toto je taký výnimočný. A preto sa všeobecne verí, že pri potrebnom schudnutí a „odľahčení“ samého seba, by dokázal zvládať horské etapy na tej najvyššej úrovni.

Sám Sagan čo to naznačil v rozhovore pre Cycling News „Mám pocit, že som sa zmenil. Viac sa zaujímam o dôležité preteky než o tie menšie. Nie je reálne byť od januára do novembra v rovnakej forme. Je lepšie zastaviť sa a radšej sa pripraviť na dôležité preteky. Nazdávam sa, že táto skúsenosť prichádza s vekom.”

Túto sezónu mal absolvovať Tour de France, preteky s hromadným štartom na olympiáde a premiérovo aj Giro d´Italia. Táto silná trojkombinácia by mohla ukázať, ako vysoko vie už žijúca legenda slovenského športu vystreliť. Bohužiaľ, koronavírus prekazil plány všetkých. Preto si na „nového Sagana“ budeme musieť zrejme počkať.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo