Peter Sagan 5. etapa ONLINE Okolo Katalánska dnes

26. 3. 2021 |
 

Peter Sagan dnes ide 5. etapu Okolo Katalánska. Sledujte ONLINE prenos od 15:00 hod.

Peter Sagan počas pretekov. FOTO: TASR/AP.

Kolumbijský cyklista Esteban Chaves triumfoval vo štvrtkovej 4. etape pretekov Okolo Katalánska. V cieli náročnej etapy z Ripoll na Port Aine v dĺžke 166,5 km mal jazdec tímu BikeExchange náskok siedmich sekúnd pred druhým Kanaďanom Michaelom Woodsom z tímu Izrael Start-Up Nation i tretím Geraintom Thomasom z Ineosu Grenadiers.

Slovenský jazdec Peter Sagan z tímu Bora-hansgrohe sa do boja o prvenstvo nezapojil, do cieľa prišiel na 147. mieste s mankom 34:49 min.

Peter Sagan 5. etapa ONLINE Okolo Katalánska dnes LIVE

Priebežné vedenie v pretekoch si udržal Brit Adam Yates z Ineosu, ktorý prišiel do cieľa štvrtý ihneď za tímovým kolegom Thomasom. Druhý celkovo je aj naďalej ďalší jazdec Ineosu Richie Porte s odstupom 45 sekúnd.

Pretekárov čakala vysokohorská etapa s troma náročnými výstupmi. Už prakticky od štartu začali stúpať na najvyšší bod etapy, ktorým bol vrch Port de Toses vo výške 1775 metrov nad morom.

Stúpanie malo 6,2 km a priemerný sklon sedem percent. Ako prvý prešiel prémiou Holanďan Koen Bouwman z Jumbo-Visma, no kandidáti na celkové prvenstvo sa v tomto mieste ešte strážili.

Cyklistov následne čakal dlhý zostup do Seu d'Urgell, známeho strediska vodného slalomu. Druhý kopec Port del Canto mal už najťažší status HC. Výstup k nemu mal 24,7 km s priemerným sklonom 4,4 percenta. Ako prvý na neho prišiel osamotene Nemec Lennard Kämma z Bory-hansgrohe.

Podľa očakávania sa však rozhodovalo až v cieľovom kopci, taktiež najťažšej kategórie. Port Aine mal dĺžku 18,4 km a priemerný sklon 6,7 percenta. Kämnu favoriti dostihli 13 km pred cieľom. Potom skúsil zaútočiť Steven Kruijswijk z Jumbo-Visma, no uspel až Kolumbijčan, ktorý je v celkovom poradí s vyše minútovým mankom na 6. mieste.

"Poznám tieto hory, bývam v Andorre. Vedel som, že to bude náročná etapa, chcel som niečo skúsiť. Nemal som čo stratiť, naopak mal som veľa čo dať. Protivietor bol rizikom, no nakoniec sa veci vyvinuli správne. Mal som skvelé nohy a ukázal som, čo je vo mne," povedal v cieli spokojný Chaves podľa portálu Cycling News.

Aktualizuj online prenos
Za nami je piata etapa na Okolo Katalánska. Mala kopcovitý terén, hlavné úlohy hrali jazdci v úniku. Po mnohých atakoch sa desať kilometrov pred cieľom utrhol Lennard Kämna a vybojoval si dnešný triumf.

Pelotón so všetkými favoritmi došiel pokope, veľké zmeny v celkovom poradí očakávať nemôžeme.

Peter Sagan dnes v úniku nebol, Slovák tak bude bojovať o prvé pódium na týždňovom etapáku až počas víkendu.
Cieľ dôležité Z pohľadu celkovej klasifikácie zostáva lídrom Birt Adam Yates z INEOS Grenadiers.
Cieľ dôležité Na stupni víťazov doplnia Kämnu Portugalčan Ruben Guerreiro z EF Education – Nippo a Španiel Mikel Bizkarra z Euskaltel – Euskadi. Guerreiro zaostal o 39 sekúnd, Bizkarra o 42.

V prvej desiatke aj Smith (BEX), Martin (ISN), Mohorič (TBV), Knox (DQT), Valter (GFC), Urán (EFN) a Kruijswijk (TJV).
Cieľ dôležité Lennard Kämna z BORA – Hansgrohe sa stáva víťazom dnešnej etapy! Nemec triumfuje po ataku približne desať kilometrov pred cieľom.
1 km Nemec dnes zvíťazí, pred sebou má posledné stovky metrov.
2 km dôležité 25 sekúnd k dobru pre Kämnu, toto už vyzerá viac ako dobre!
4 km Situácia sa nemení, ku Gesbertovi sa pridávajú ďalší traja prenasledovatelia.
6 km Kämna stále prvý, dobieha ho však Élie Gesbert z Arkéa – Samsic. Francúz nič nevzdáva.
8 km Za Nemcom z BORA – Hansgrohe sú dvanásti pretekári, ktorí sa ešte Kämnu pokúsia obrať o víťazstvo v etape.
9,5 km Do čela ide pre zmenu Kämna. Dnes tých zmien nie je málo.
11 km Znovu sa začína od nuly. Verona dobehnutý ďalšími štrnástimi pretekármi.
14 km Verona stále prvý, ale jeho náskok sa stále zmenšuje. Momentálne je len o osem sekúnd pred prenasledovateľmi. Pelotón stráca 2:15.
17 km Mení sa to s každou stovkou metrov, vpredu je teraz osamotený Carlos Verona, stíhajú ho siedmi borci.
22 km Pelotón takisto zvyšuje aktivitu, od prvého pretekára ich delí už menej ako dve a pol minúty. Všetci favoriti naďalej pokope, veľká selekcia na Port de Montserrat neprebehla.
20 km Vyprofilovali sa traja jazdci, ktorí sa odtrhli od ostatných a majú minimálny náskok na hranici desiatich sekúnd. Sú nimi Lennard Kämna (BOH), Carlos Verona (MOV) a Chris Harper (TJV).
23 km Na čele ale neustále prebiehajú selekcie, 23-členná skupinka sa rozdelila takmer na polovicu. Budeme zvedaví, kto zostal v tej prednej.
24 km dôležité Definitívne je po úniku. Prvú trojicu totiž pohltila aj skupina 20 prenasledovateľov, víťaz etapy tak vzíde z tejto partie pretekárov.
25 km dôležité Je to tak, Cavagna dobehnutý spomínanou dvojicou Bizkarra – Reichenbach. Teraz sa ukáže, či mu zostali sily na ďalšie ataky, alebo sa prepadne štartovým poľom na nižšie priečky.
26 km Bizkarra a Reichenbach už cítia blízkosť Cavagnu, sú za ním o dvanásť sekúnd. Vyzerá to tak, že Francúz sám do cieľa nepríde.
26 km dôležité Rémi Cavagna berie desať bodov z horskej prémie prvej kategórie, viac ho však bude zaujímať vývoj za ním. Francúz čaká viac-menej len jazda po rovine a dolu kopcom.
27 km Je to dvojica Mikel Bizkarra (EUS) a Sébastien Reichenbach (GFC), ktorá sa ešte pokúsi zmariť Cavagnovu cestu za jasným triumfom. Španiel so Švajčiarom zaostávajú za lídrom o približne polminútu.
28 km Skupina prenasledujúca Cavagnu sa trhá. Francúz prichádza o niekoľko desiatok sekúnd, stále by však mal byť jasne na čele.
31 km Náskok Cavagnu sa prakticky nezmenšuje, je stále na rozmedzí 1:50.
33 km V tomto momente jazdec z tímu Deceuninck – Quick-step začína stúpať na horskú prémiu prvej kategórie. Ak ju dokáže preťať ako prvý so značným náskokom, tak sa stane víťazom dnešnej etapy. Veľké veci sa však budú diať vzadu, kde sa bojuje o celkové poradie.
37 km Cavagna ukazuje svoje kvality z časovky a vedie už o dve minúty. Pelotón vzadu so stratou štyroch a pol minút.
40 km Pre vedúceho muža pretekov to vyzerá viac než dobre! Francúz momentálne prvý o minútu a štyridsať sekúnd, čo už vyzerá naozaj slušne.
43 km Francúz naberá obrovské tempo, k dobru má už vyše minútu a desať sekúnd. Bude to dostatočné na to, aby prečkal aj 7,5 kilometra dlhé stúpanie prvej kategórie?
48 km Cavagna má za sebou zhruba 6-kilometrové stúpanie a začína klesať približne do méty 33 kilometrov pred cieľom. Jeho náskok sa navyšuje na 42 sekúnd.
50 km dôležité Zlúčili sa dve skupiny za Cavagnom. Prvá 9-členná a druhá 35-členná. Celkovo teraz 44 jazdcov stíha Francúza jazdiaceho za Deceuninck – Quick-step.
52 km dôležité Rémi Cavagna útočí! Francúzsky majster v časovke sa odtrhol od balíka a chce zabojovať o víťazstvo!
56 km Začíname stúpať na menší kopec, na jeho vrchole sa však o body nehrá. Manko 35 jazdcov na čelo zostáva na úrovni 34 sekúnd. Pelotón naďalej o temer štyri minútky pozadu, sú v ňom však všetci favoriti na celkový triumf. Vyzerá to na triumf úniku.
59 km Máme za sebou ďalší šprint. Tri body a tri sekundy idú na konto Boba Jungelsa, za ním sa na prémii umiestnili Attila Valter a David De La Cruz.
62 km Dostávame sa konečne do aktuálneho diania. Za sebou máme rovné tri hodiny pretekania, vedúca desiatka navýšila svoj odstup už na rovnú polminútu. Pred nami ďalší šprint.

Priemerná rýchlosť etapy sa pohybuje na úrovni 46,5 km/h. Pelotón stráca na prvého 3 minúty a 40 sekúnd.
67 km Desať pretekárov na čele vedie už len o 12 sekúnd pred prenasledujúcou skupinou.
74 km Poznáme výsledky šprintu, ktorý bol na trati 74,7 kilometra pred cieľom. Jeho víťazom je Rémi Cavagna (DQT), ktorý získava do klasifikácie šprintu tri body, zároveň sa mu odrátali ďalšie tri sekundy z celkového času. Body, respektíve čas na ostatných získali aj Ide Schelling (BOH) a Thymen Arensman (DSM).
77 km Všetko ale nasvedčuje tomu, že dlho nevydrží ani desiatka pretekárov. S rozdielom necelej štvrťminúty dobieha túto skupinu tá väčšia – teraz už len 35-členná.
82 km O päť kilometrov neskôr sa nám líderská štvorica zmenila na skupinu desiatich pretekárov. Pozostáva z týchto borcov: David De La Cruz (UAD), James Knox (DQT), Attila Valter (GFC), Bob Jungels (ACT), Matej Mohorič (TBV), Marc Soler (MOV), Thymen Arensman (DSM), Ide Schelling (BOH), Omer Goldstein (ISN) a Rémi Cavagna (DQT).
87 km Mohorič, Arensman, Schelling a Cavagna majú stále pod palcom to, čo sa deje vpredu. Pomaly sa na nich doťahujú prenasledovatelia na čele De La Cruz (UAD), Valter (GFC), Jungels (ACT) a Goldstein (ISN).
100 km Skupina zhruba štyridsiatich pretekárov stráca na čelo etapy zhruba 50 sekúnd, môžeme ale sledovať ďalšie ataky a delenie poľa.

Vedenie Volta Catalunya informovalo, že po predchádzajúcom páde počas dneška odstúpil zo závodu Denis Nekrasov (Gazprom-RusVelo).
108 km V tomto momente bolo za jazdcami už aj šprint, ktorý prvým trom priniesol časovú bonifikáciu. O tri sekundy si polepšil Arensman, o dva Mohorič a o jednu Cavagna.
120 km Vedúcu dvojičku už medzičasom dobehli ďalší dvaja pretekári – konkrétne Thymen Arensman (DSM) a Ide Schelling (BOH).
132 km O dvadsať minút a 14 kilometrov neskôr sa začal deliť aj samotný hlavný balík jazdcov. Vpred stále spomínaná dvojica Mohorič – Cavagna.
146 km Pelotón dáva šanci na únik dvojici Matej Mohorič (TBV) a Rémi Cavagna (DQT). Náskok polminúty však rozhodne nehovorí o ničom.
162 km O ďalších dvadsať kilometrov neskôr bola na programe prvá horská prémia dňa. S náskokom necelej minúty pred pelotónom ju vyhral Koen Bouwman z Team Jumbo Visma a pripísal si tri body do súťaže. Na bodovaných priečkach skončili Attila Valter (Groupama – FDJ) a Mattias Skjelmose Jensen (Trek – Segafredo).
181 km Ako sme už spomínali, od začiatku sa šlo prakticky naplno. Pelotón bol roztiahnutý na niekoľko desiatok metrov, bojovalo sa o vytvorenie úniku.
Štart Kern Pharma Team počas včerajšej noci a dnešného rána detegovala dva pozitívne prípady výskytu Covid-19 vo svojom tíme a tak sa z Volta Catalunya rozhodla dobrovoľne odstúpiť.
Štart časová značka Je krátko po 14:45 a v tejto chvíli začíname náš textový prenos. V úvodných príspevkoch si zhrnieme doterajší priebeh etapy. Aktuálne majú pretekári do cieľa 85 kilometrov, od úvodu sa jazdí naozaj rýchlo – priemerne 45,5 km/h.
Preview etapy

Piaty deň ponúka kopcovitý terén a bude dobrou príležitosťou získať etapový triumf v úniku. Zloženie vedúcej skupiny bude najneskôr známe po stúpaní Coll de Comiols (7,7 km; 5,2 %). Väčšinou sa nebude prechádzať po náročnom teréne, ale kopec Port de Monserrat (7,3 km; 6,7 %) bude lákavou príležitosťou na útok aj pre jazdcov na celkové poradie. Prevýšenie sa pohybuje celú dobu na siedmich percentách a keďže horská prémia vrcholí 25 kilometrov pred páskou, môže rozprúdiť zaujímavú jazdu aj medzi favoritmi. Útočníkom na Port de Monserrat bude vyhovovať, že posledných 18 kilometrov etapy prebehne v klesaní.

Zdroj: cycling-info.sk
Priebežné poradie v súťaži o najlepšieho šprintéra:

1. Esteban Chaves (BEX) COL 16 bodov
2. Adam Yates (IGD) GBR 10
3. Rohan Dennis (IGD) AUS 10

Priebežné poradie v súťaži o najlepšieho vrchára:

1. Esteban Chaves (BEX) COL 50 bodov
2. Adam Yates (IGD) GBR 40
3. Koen Bouwman (TJV) NED 30

Priebežné poradie v súťaži o najlepšieho jazdca do 25 rokov:

1. João Almeida (DQT) POR 14:15:22 h
2. Lucas Hamilton (BEX) AUS +27 s
3. Harm Vanhoucke (LTS) BEL +27

Priebežné poradie v súťaži o najlepší tím:

1. Ineos Grenadiers 42:43:46 h
2. Team BikeExchange +3:02 min
3. Movistar Team +9:29
Peter Sagan zatiaľ nemal veľa príležitostí sa na Volta Catalunya ukázať. Doteraz sa jazdili len horské, respektíve kopcovité etapy a jedna časovka. Slovákova šanca môže prísť v sobotu a v nedeľu, keď profily dňa budú zvlnené. Sagan sa v štyroch etapách neumiestnil na lepšom ako 104. mieste (v časovke), nebodoval ani na prémiách.
Priebežné poradie po štyroch etapách:

1. Adam Yates (IGD) GBR 14:14:15 h

2. Richie Porte (IGD) AUS +45 s
3. Geraint Thomas (IGD) GBR +49

4. Alejandro Valverde (MOV) ESP +1:03 min
5. Wilco Kelderman (BOH) NED +1:03
6. Esteban Chaves (BEX) COL +1:04
7. João Almeida (DQT) POR +1:07
8. Hugh Carthy (EFN) GBR +1:20
9. Sepp Kuss (TJV) USA +1:29
10. Simon Yates (BEX) GBR +1:32
...
139. Peter Sagan (BOH) SVK +1:00:43 h
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom online prenose z piatej etapy cyklistických pretekov Okolo Katalánska aj s účasťou Petra Sagana.

Náš textový prenos sa začne krátko pred 15:00, kedy by jazdcom malo zostať do cieľa približne 80 až 90 kilometrov – všetko záleží od priemernej rýchlosti.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo