OH2020: Strelkyňa Štefečeková získala zlato. Máme prvú medailu z Tokia

29. 7. 2021 |
 

Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková získala zlato. Je to jej najvýraznejší úspech v kariére a tretia medaila z olympiády.

Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa teší zo zisku zlatej medaily po triumfe vo finále trapu na XXXII. letných olympijských hrách v Tokiu. Foto TASR - Martin Baumann  

Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková získala zlatú olympijskú medailu v trape. Pre slovenskú výpravu vybojovala prvý cenný kov na hrách v Tokiu. Pre Rehák Štefečekovú je to najvýraznejší úspech v kariére a tretia medaila z OH.

Rehák Štefečeková získala zlato

"Prežívam obrovskú radosť. Som rada, že som finále takto zvládla a konečne som aj sama sebe dokázala, že vo finále viem zastrieľať. Veľmi sa teším, že som si udržala chladnú hlavu, vydržala až do konca a je z toho zlatá medaila," povedala Rehák Štefečeková pre RTVS v prvej reakcii po svojom triumfe.

V rovnakej disciplíne získala striebro v roku 2008 v Pekingu i v roku 2012 v Londýne. V šesťčlennom finále trafila Rehák Štefečeková 43 z 50 terčov a v novom systéme súťaže stanovila olympijský rekord.

V záverečnom boji o zlato zdolala Američanku Kayle Browningovú (42). Bronz patrí Alessandre Perilliovej zo San Marína, ktorá získala pre svoju krajinu vôbec prvú medailu v histórii OH.

Rehák Štefečeková má aj svetový rekord

Slovenská reprezentantka postúpila do finále z prvej priečky v novom svetovom rekorde 125 bodov. Ako prvá strelkyňa v histórii dosiahla v eliminácii maximálny nástrel a prekonala výkon 123 Fínky Satu Mäkeläovej-Nummelovej z marca 2019. Jej bezchybná séria sa skončila až v piatom finálovom výstrele na méte 129 a hoci potom na chvíľu prepustila vedúcu priečku Browningovej, v závere ukázala najpevnejšie nervy.

 Tridsaťsedemročná Rehák Štefečeková je v individuálnom trape dvojnásobná majsterka sveta z Mníchova 2010 a Čchangwonu 2018. Na svetovom šampionáte v kórejskom stredisku vybojovala zlato aj v disciplíne mix trap s Erikom Vargom, spolu triumfovali aj na Európskych hrách 2015 v Baku. Dvakrát získala individuálny titul majsterky Európy v trape.

V sobotu sa ešte v Tokiu spolu s Erikom Vargom predstavia v mix trape.