NHL: Poznáte slovenských víťazov Stanleyho pohára? Černák je desiaty

29. 9. 2020 |
 

Najviac získaných Stanleyho pohárov spomedzi rodákov spod Tatier má Marián Hossa, ktorý sa s Chicagom radoval trikrát.

Center Tyler Johnson (9)  z Tampy Bay Lighting sa teší po góle so spoluhráčmi Erikom Černákom (81) a Carterom Verhaegheom v treťom zápase finále Východnej konferencie zámorskej hokejovej NHL New York Islanders - Tampa Bay. Foto - TASR/AP

Erik Černák sa stal desiatym slovenským víťazom Stanleyho pohára. Dvadsaťtriročný obranca sa radoval zo zisku trofeje už vo svojej druhej sezóne v NHL, keď s Tampou triumfoval vo finálovej sérii s Dallasom 4:2 na zápasy.

Slovensko má pohrá po piatich rokoch

Slovenský hokej sa dočkal majstrovského pohára po piatich rokoch, v roku 2015 sa tešil Marián Hossa v drese Chicaga. Vlani neuspel vo finále Boston so Zdenom Chárom, rok predtým Vegas s Tomášom Tatarom. Černák si dokázal už v premiérovej sezóne vybudovať stabilné miesto v obrane Lightning a vo svojom druhom profiligovom ročníku, ktorý pre pandémiu koronavírusu vyvrcholil atypicky v edmontonskej "bubline" až v závere septembra, zdvihol nad hlavu slávny strieborný grál. Vďaka nemu by sa mala trofej ukázať aj v Košiciach - po 17 rokoch, v roku 2003 ju tam priniesol útočník New Jersey Jiří Bicek.

Najviac Stanleyho pohárov má Hossa

Najviac získaných Stanleyho pohárov spomedzi rodákov spod Tatier má Marián Hossa, ktorý sa s Chicagom radoval trikrát. Nasleduje dvojnásobný víťaz Tomáš Kopecký, po jednom prsteni majú doma Marián Gáborík, Michal Handzuš, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Martin Cibák a Jiří Bicek. Úplne prvým slovenským víťazom najslávnejšej klubovej trofeje bol Stan Mikita, rodák z dnes už nejestvujúcej obce Sokolče vybojoval pohár so Chicagom v roku 1961.
      
      Prehľad slovenských víťazov Stanleyho pohára:
      1961 - Stan Mikita (Chicago)
      2003 - Jiří Bicek (New Jersey)
      2004 - Martin Cibák (Tampa Bay)
      2008 - Tomáš Kopecký (Detroit)
      2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh)
      2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)
      2011 - Zdeno Chára (Boston)
      2013 - Marián Hossa a Michal Handzuš (Chicago)
      2014 - Marián Gáborík (Los Angeles)
      2015 - Marián Hossa (Chicago)
      2020 - Erik Černák (Tampa Bay)

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo