Nenasadená Markéta Vondroušová vyhrala Wimbledon ako tretia Češka

16. 7. 2023 |
 

Markéta Vondoušová všetkých prekvapila na trávnatom povrchu, ktorý doteraz nemala rada. Zverenkyňa trénera Jána Hernycha doteraz najlepšie skončila vo Wimbledone predvlani v 2. kole. Teraz je víťazkou. 

Nenasadená Češka Vondroušová vyhrala Wimbledon.  Foto - facebook

Česká tenistka 24-ročná Markéta Vondroušová vyhrala Wimbledon. Stala sa prvou hráčkou od vzniku Open éry v tenise, ktorá vyhrala turnaj v Londýne ako nenasadená.

Podobne na tom bola legendárna Billie Jean Kingová, ktorá vyhrala Wimbledon v roku 1963 bez toho, aby patrila medzi nasadených top hráčov, Rozdiel bol v tom, že až v roku 1968 boli všetci profesionáli prijatí na štyri veľké turnaje.

Tretia Češka vyhrala Wimbledon

Češká tenistka Markéta Vondroušová ovládla Wimbledon a po Jane Novotnej (1998) a Petre Kvitovej (2011 a 2014) rozšírila zoznam českých víťaziek trávnatého grandslamu, Martina Navrátilová získala trofej pod americkou vlajkou.

Zverenkyňa trénera Jána Hernycha doteraz najlepšie skončila vo Wimbledone predvlani v 2. kole. Teraz je víťazkou. 

Vo finále si Vondroušová poradila aj s Tunisankou Uns Džábirovou po setoch 6:4 a 6:4. "Bol to asi pre mňa najmenej pravdepodobný grandslam, ktorý som mohla vyhrať. Na tráve som predtým nehrala dobre. Keď sme sem prišli, hovorila som si, že sa pokúsim vyhrať pár zápasov. A teraz prišlo toto. Je to šialené. Stále tomu nemôžem. uveriť," rozplývala sa podľa Českej televízie ľaváčka, ktorá hrá tenis od svojich 4 rokov.

Jej víťaznú šnúru sledovala aj Martina Navrátilová. Vondroušová rovnako ako ona hrá ľavou rukou. „Pomáha to. Ľaváci využívajú svoj servis voči pravákom viac ako praváci proti nim,“ povedala víťazka 59 grandslamových titulov. „Jej hra je pre súperky nepríjemná. Zo servisu nedáva veľké rany, ale je nepríjemný. Výborne sa pohybuje. Má šancu proti komukoľvek,“ pripojila.

Vondroušová neskrývala emócie

Vondroušová získala premiérovú trofej z turnajov "veľkej štvorky" na druhý pokus, pred štyrmi rokmi neuspela v boji o titul na Roland Garros. Za víťazstvo inkasuje prémiu 2,35 milióna libier a posunie sa zo 42. miesta svetového rebríčka do prvej desiatky.

Vondroušová po zisku titulu neskrývala emócie. "Vôbec neviem, čo sa deje, byť wimbledonskou šampiónkou je niečo neuveriteľné. Blahoželám Ons k skvelému vystúpeniu. Si veľká osobnosť a verím, že raz tento turnaj vyhráš. Potvrdilo sa, že tenis je naozaj bláznivý. Prešla som si mnohými zraneniam. Návraty nikdy nie sú jednoduché, pretože neviete, ako bude telo reagovať. Hrala som najprv menšie turnaje a verila, že sa vrátim na bývalú úroveň. Veľká zásluhu na tomto triumfe majú všetci ľudia, ktorí dnes sedeli v mojej lóži. Moja sestra ešte pred koncom zápasu plakala. Veľká vďaka patrí môjmu manželovi, ktorý ma prišiel povzbudiť na finále. Zajtra oslávime naše prvé výročie svadby vo veľkom štýle. Ďakujem aj môjmu trénerovi Janovi Hernychovi. Dúfam, že splní svoj sľub a po mojom wimbledonskom víťazstve si dá spraviť tetovanie. Uplynulé dva týždne som si užila. Som na seba pyšná," uviedla Češka v slávnostnom príhovore.

Ons Jabeurová sa po prehre neubránila slzám. "Je to najbolestnejšia prehra v mojej kariére. Gratulujem Markéte a celému jej tímu. Si vynikajúca hráčka a môžeš byť hrdá na to, čo si dokázala. Musím sa z tejto prehry otriasť, ale vrátim sa silnejšia a urobím všetko pre to, aby som raz vyhrala Wimbledon. Bol to pre mňa skvelý turnaj. Ďakujem divákom za podporu."

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo