MS vo futbale žien 2023: Akú medailu zase získajú Američanky?

20. 7. 2023 |
 

Najnapínavejšou však ostáva otázka, či šampionát opäť prevalcujú Američanky, ktoré si zatiaľ z každých majstrovstiev odviezli medailu.

Hannah Wilkinsonová strelila prvý gól v v otváracom stretnutí MS vo futbale, v ktorom futbalistky Nového Zélandu zdolali Nórsko 1:0. V Eden Parku v Aucklande rozhodla o ich triumfe pred 42 137 divákmi.  Foto - fifa.com

Majstrovstvá sveta žien vo futbale, ktoré sa dnes začali v Austrálii a na Novom Zélande, majú rekordný počet tímov a prvý raz v histórii sa na ich organizácii podieľajú dve krajiny.

MS vo futbale žien 2023: Vyhrajú Američanky?

Najnapínavejšou však ostáva otázka, či šampionát opäť prevalcujú Američanky, ktoré si zatiaľ z každých majstrovstiev odviezli medailu: štyrikrát zlatú, jednu striebornú a tri bronzové. Ak by zvíťazili aj tento rok bude to ich hetrik, keďže vyhrali MS vo futbale žien v roku 2015 aj v roku 2019.

Šampionát, ktorý sa začal dnes (20. júla 2023), ukončí presne o mesiac (20. augusta 2023) finálový duel v Sydney. Slovenky sa na MS neprebojovali, v päťčlennej kvalifikačnej skupine obsadili nepostupovú štvrtú priečku.

Prvé výsledky

V otváracom zápase dnes futbalistky Nového Zélandu zdolali Nórsko 1:0 a Austrálčanky porazili Írky 1:0. Tento duel v Sydney sledovalo takmer 76-tisíc divákov.

Na MS futbalistiek sa kvalifikovalo rekordných 32 tímov (domáce tímy mali účasť automatickú), o osem viac než na predošlý. Hrať sa bude v rovnakom formáte ako MS mužov v rokoch 1998 až 2022. Tímy sú rozdelené do ôsmich základných skupín, v ktorých sa stretnú systémom každý s každým.

Dve najlepšie družstvá z každej skupiny postúpia do osemfinále, ktoré bude znamenať začiatok vyraďovacej fázy. Zápasy sa uskutočnia na 10 štadiónoch v 9 mestách - z toho 5 austrálskych (Sydney, Brisbane, Melbourne, Perth, Adelaide) a 4 novozélandských (Auckland, Wellington, Dunedin, Hamilton).

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo