MS vo futbale 2022: Katar Ekvádor dnes online

20. 11. 2022 |
 

Sledujte s nami ONLINE úvodný zápas MS - domáci Katar v ňom privíta Ekvádor na štadióne Al-Bajt. Zápas sa začína od 17:00 hod.

Hráči Ekvádoru.  Foto - TASR/AP

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 v Katare odštartuje dnes duel A-skupiny medzi domácim výberom a Ekvádorom. Ide o vôbec prvý šampionát, ktorý sa uskutoční v arabskom svete a druhý na ázijskom kontinente. 

Tu je kompletný program majstrovstiev sveta vo futbale 2022 v Katare. 

MS 2022: Katar Ekvádor online dnes od 17:00 hod.

Zelenáči, hostiteľská krajina, neznáma kvalita, najlepšie pripravené mužstvo šampionátu. Len časť téz o katarskom tíme, ktoré demonštrujú, že nemá jednoznačný "papierový" štatút, ako Brazília či Argentína, ako  Srbsko, či Poľsko, alebo ako trebárs Saudská Arábia.

Od roku 1934 sa nikdy nestalo, aby na finálovom turnaji MS štartovala krajina, ktorá sa nikdy predtým nekvalifikovala. Katarskí futbalisti sa pokúsia nechať JAR v histórii ako jediný hostiteľský tím MS (2010), ktorý sa v domácich podmienkach neprebojoval do vyraďovacej časti.

Realisti okrem domáceho prostredia pripomínajú turnajové špecifiká i prácu španielskeho trénera. Felix Sanchez dokázal s tímom v roku 2019 vyhrať senzačne Ázijský pohár (kontinentálnu verziu ME). Na predchádzajúcich 17 ročníkoch sa Kataru nepodarilo ani raz prebojovať ďalej ako do štvrťfinále.

Okolo kostry ázijských šampiónov vybudoval Sanchez mužstvo, ktoré chce byť teraz konkurencieschopné aj na MS. A to výhradne s hráčmi z najvyššej domácej súťaže. V kádri profilovo vyčnieva 31-ročný kapitán Hassan Al-Haydos so 169 štartmi v národnom tíme.

Ani v tábore ekvádorského tímu sa nevyhli kontroverziám a reprezentácii hrozilo vyradenie zo šampionátu krátko pred jeho začiatkom. Obranca Byron Castillo, rodák z Kolumbie, bol na súpiske Ekvádoru vo ôsmich kvalifikačných zápasoch. Čile a Peru žiadali vylúčenie svojho súpera z MS pre údajne sfalšované dokumenty a Športový arbitrážny súd dospel k záveru, že v Castillovom pase sú nepravdivé údaje o dátume a mieste jeho narodenia.

Ekvádorskej futbalovej federácii (FEF) preto udelil trest v podobe odrátania troch bodov v kvalifikácii na MS 2026 a taktiež finančnú pokutu vo výške 100.000 švajčiarskych frankov, ale v Katare mužstvo (bez Castilla) štartuje.

Ekvádorský tím má pevné základy v defenzívnych štruktúrach. Dirigentom obrany je bundesligový stopér Piero Hincapie (Bayer Leverkusen) a s ostrohami z Premier League nastúpia hráči oscilujúho Brightonu, ľavý obranca Pervis Estupinan a stredopoliar Moises Caicedo. Aj vďaka svojej centrálnej páke je juhoanglický tím na 7. mieste, Caicedo vypĺňa priestory, vyhráva osobné súboje a má aj dobrú rozohrávku.

Do zakončenia sa však príliš nedostáva a túto úlohu tréner Gustavo Alfaro zrejme zverí predovšetkým skúsenému Ennerovi Valenciovi. Za istanbulský Fenerbahce dal v 22 súťažných zápasoch sezóny 15 gólov. Ekvádor sa už nevníma ako úplný outsider šampionátu, jeho reprezentácia naň postúpila štvrtýkrát, naposledy na turnaj 2014, v roku 2006 sa jej podarilo postúpiť zo skupiny, keď zdolala Poľsko a Kostariku.

V nedeľu ekvádorský tím naznačí, či má ambície do osemfinále postúpiť na úkor Kataru a Senegalu, prípadne cez favorizované Holandsko.

MS vo futbale 2022

Katar Ekvádor dnes online od 17:00

Katar
0 : 2
(0:2)
Ekvádor

Góly & zostavy

Góly: 16. E. Valencia, 31. E. Valencia. ŽK: 15. Al Sheeb (KTR), 22. Ali (KTR), 78. Afif (KTR) – 29. M. Caicedo (ECU), 56. J. Méndez (ECU). Rozhodca: D. Orsato.
Katar: Al Sheeb – Ró-Ró, Al-Rawi, Khoukhi, A. Hassan, Ahmed – Al-Haydos (C) (72. Waad), Boudiaf, Hatem – Ali (72. Muntari), Afif.
Ekvádor: Galíndez – An. Preciado, Fé. Torres, Hincapié, Estupiñán – Plata, J. Méndez, M. Caicedo (90. Franco), Ibarra (68. Sarmiento) – E. Valencia (C) (76. Cifuentes), Estrada (90. Kev. Rodríguez).
Aktualizuj online prenos
31 gól Tím Ekvádor práve strelil gól!
Pekný technický center Preciada našiel v pokutovom území voľného ENNERA VALENCIU, ktorý presnou hlavičkou k tyčke nedal Al Sheebovi šancu.
16 gól Tím Ekvádor práve strelil gól!
ENNER VALENCIA oklamal brankára Al Sheeba a loptu poslal do opačnej strany. Valenciova strela mierila bezpečne ku pravej tyčke a Ekvádor tak vedie 1:0.