Petra Vlhová neskrývala po obrovskom slalome sklamanie: Som ďaleko od najlepších

18. 2. 2021 |
 

Petra Vlhová bola na MS v zjazdovom lyžovaní sklamaná. Obrovský slalom jej totiž dnes nevyšiel podľa predstáv, keď obsadila 12. miesto.

Petra Vlhová počas obrovského slalomu na MS v Cortina d´Ampezzo 2021. FOTO: TASR/AP.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová neobhájila titul majsterky sveta v obrovskom slalome. Vo štvrtkovej súťaži v talianskej Cortine d'Ampezzo obsadila dvanáste miesto s mankom 1,90 sekundy na víťaznú Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú.

Striebro získala Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,02 s) a bronz si vybojovala Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,09 s).

Dvadsaťdeväťročná Gutová-Behramiová sa na týchto MS stala šampiónkou už v druhej disciplíne po triumfe v super-G, zo zjazdu si odniesla bronz. Celkovo má na šampionátoch bilanciu 2-3-3.

Výsledky obrovského slalomu žien na MS v Cortine d'Ampezzo

1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 2:30,66 min

2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,02 s

3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,09

4. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,73

5. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,26

6. Maryna Gasienica-Danielová (Poľ.) +1,53

7. Tessa Worleyová (Fr.) +1,64

8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,68

9. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,70

10. Nina O'Brienová (USA) +1,80

12. Petra VLHOVÁ +1,90

Petra HROMCOVÁ (obe SR) nedokončila 1. kolo

"S ďalšou medailou som nerátala, no priala som si získať ju jedného dňa v obrovskom slalome, pretože táto disciplína zohrala v mojej kariére veľmi dôležitú úlohu. Keď sa mi darilo v ňom, darilo sa mi aj v iných disciplínach.

Na vrcholných podujatiach mi však často chýbali sily, teším sa, že som dnes zvládla takýto dlhý 'obrák'. Mám rada Cortinu," povedala víťazka podľa portálu laola1.at. Shiffrinová po zlate v alpskej kombinácii a bronze v super-G skompletizovala zbierku kovov na šampionáte, Liensbergerová má na konte zlato z paralelných pretekov.

Petra Vlhová šla do 2. kola z 11. najlepším časom

Vlhová sa za obhajobou vydala so štartovým číslom 3. Na zľadovatenom podklade a otvorenej, rytmickej trati išla bez väčšej chyby, v porovnaní s najväčšími súperkami jej však chýbala plynulosť v oblúkoch, v ktorých nedokázala zrýchľovať.

Po prvom kole figurovala na jedenástej priečke, za líderkou Shiffrinovou zaostávala o 1,17 sekundy. Druhá bola prekvapujúco ďalšia Američanka Nina O'Brienová (+0,02 s), tretia pozícia patrila Gutovej-Behramiovej (+0,08 s). Ďalšia slovenská reprezentantka Petra Hromcová so štartovým číslom 55 nedokončila prvé kolo.

Ako prvé sa do boja o medaily prihlásili Švajčiarky, Michelle Gisinová otvorila súťaž a na čele vydržala do jazdy svojej krajanky Gutovej-Behramiovej. Dvojnásobnej medailistke z rýchlostných disciplín na tomto šampionáte vyhovovali oblúky po spádnici a absencia tiahlych oblúkov v presadených bránkach.

Elitnú sedmičku štartujúcich uzavrela Shiffrinová a hoci na všetkých medzičasoch zaostávala, záverečnú pasáž prešla perfektne a ako úradujúca olympijská šampiónka v tejto disciplíne sa dostala do vedenia.

Liensbergerová z druhej žrebovanej skupiny 8-15 sa na trati rakúskeho trénera držala na medzičasoch v zelených číslach, rovnako ako niektoré ďalšie pretekárky stratila na Shiffrinovú až v cieľovej pasáži a priebežne bola štvrtá.

Vyššie štartové čísla neboli na kvalitne pripravenej trati problémom, čo dokázala aj O'Brienová, ktorá sa s devätnástkou zaradila iba o dve stotiny za svoju slávnejšiu krajanku.

Naopak, prvé kolo vôbec nevyšlo domácim spolufavoritkám, víťazka štyroch "obrákov" v tejto sezóne Svetového pohára Marta Bassinová nabrala odstup až 1,54 s a Federica Brignoneová preteky nedokončila.

Petra Vlhová výsledok obrovského slalomu neteší

Trať druhého kola staval Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni a pre lyžiarky nachystal omnoho zatvorenejšie bránky, keď trajektóriu zatočil najmä v strmších úsekoch. Vlhová však už na prvom medzičase prišla o náskok na priebežne vedúcu Rakúšanku Ramonu Siebenhoferovú, nevedela nájsť rytmus a napriek snahe o agresívnu jazdu si pohoršila ešte o jednu priečku.

"Samozrejme, že je to sklamanie. Určite som chcela podať lepší výkon, žiaľ, momentálne sa v obrovskom slalome cítim takto a takéto sú výsledky. V druhom kole som si verila, snažila som sa odovzdať všetko, čo mám v sebe. Teraz som v obrovskom slalome pozadu od najlepších, taký je šport," povedala 25-ročná Slovenka pre ČT sport.

Veľká chyba v prvej polovici svahu zmarila medailové nádeje Gisinovej. Liensbergerová takmer spadla, ale situáciu, keď sa bokom šmýkala po snehu, ekvilibristicky zvládla a naspodku dokonca zrýchlila a zapísala si najlepší čas druhého kola. Bez tejto chyby by sa stala majsterkou sveta, tento titul si dvoma vyrovnanými jazdami bez zásadnejších zaváhaní napokon vybojovala Gutová-Behramiová.

[[sendIngredietsByMail]]

Za senzačnou medailou smerovala O'Brienová, lenže v poslednej prejazdnej bránke sa zasekla v hrane a uzavrela najlepšiu desiatku výsledkovej listiny. Shiffrinová do jednej z bránok mierne meškala a stratila minimálny náskok, až do cieľa to bol stotinový súboj, ktorý v súčte vyznel v prospech Švajčiarky.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo