Frappartová bude ako prvá žena v histórii rozhodovať duel na MS

30. 11. 2022 |
 

Prvou ženou, ktorá bude rozhodovať zápas na MS vo futbale, sa stane Francúzka Stéphanie Frappartová. Vo štvrtok bude viesť zápas E-skupiny medzi Nemeckom a Kostarikou.

Na archívnej snímke z 12. júla 2022 francúzska rozhodkyňa Stéphanie Frappartová ukazuje žltú kartu počas majstrovstiev Európy vo futbale žien Nemecko - Španielsko v Londýne. Foto - TASR/AP

Prvýkrát v histórii futbalových majstrovstiev sveta bude viesť zápas rozhodkyňa. Štvrtkový duel E-skupiny Nemecko - Kostarika zverila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) francúzskej arbiterke Stéphanie Frappartovej. Informovala o tom AFP.

Frappartová s viacerými prvenstvami

Stéphanie Frappartová (38) má na konte už niekoľko prvenstiev. Stala sa prvou rozhodkyňou v histórii Ligy majstrov. Európska futbalová únia (UEFA) jej tiež zverila úlohu hlavnej rozhodkyne vo finále európskeho Superpohára 2019 medzi Liverpoolom a Chelsea.

Na EURO 2020 sa predstavila hneď v úvodnom dueli šampionátu Taliansko - Turecko, kde dozerala o.i. na správne striedanie, správanie sa trénerov. V decembri 2020 ako prvá žena rozhodovala duel mužskej Ligy majstrov medzi Juventusom a Dynamom Kyjev. Prvá pískala aj kvalifikáciu MS 2022 mužov (Holandsko - Lotyšsko).

Frappartová si pravidlá začala študovať ešte ako hráčka, aby im lepšie rozumela. Rozhodovanie si vybrala, lebo v ňom videla lepšie profesionálne príležitosti a od 19 rokov jej kariéra smeruje neustále nahor.

Pred začiatkom turnaja aktuálnych MS sa Frappartová vyjadrila, že dúfa, že rozhodnutie umožniť účasť rozhodkýň na šampionáte v Katare „dá veci do pohybu aj v širšom meradle. "Je to silný signál od FIFA a úradov, že "aj v tejto krajine sú ženy rozhodkyne," povedala.

Na listine ďalších päť rozhodkýň

Okrem nej sú na rozhodcovskej listine pre šampionát v Katare aj Japonka Jošimi Jamašitová a Salima Mukansangová z Rwandy, ale aj asistentky rozhodcu Brazílčanka Neuza Backová, Mexičanka Karen Díaz Medinová a Američanka Kathryn Nesbittová.

So ženami rozhodkyńami majú niektoré moslimské krajiny problém. Keď nemecká rozhodkyňa Bibiana Steinhausová pískala v Bundeslige zápas Bayern Mníchov – Augsburg v marci 2020, verejnoprávna televízia v Iráne na poslednú chvíľu zrušila prenos. V krajine s prísnymi moslimskými pravidlami je zakázané ukázať ženy v úbore, ktorý odhalí priveľa nahej kože. 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo