Mirka Migaľová: Pribúda dobrých futbalistiek, z ktorých robíme výber

10. 1. 2024 |
 

V roku 2024 nás čaká zaujímavý súboj o majstra medzi Spartakom Myjava a MFK Ružomberok. Z hry ešte nie je ani ŠK Slovan Bratislava, MFK Dukla Banská Bystrica, či FC Spartak Trnava, bilancuje pre Športinak Mirka Migaľová zo Stredoslovenského futbalového zväzu, ktorá sa venuje aj ženskému rozhodovaniu a rozhodkyniam na medzinárodnej úrovni.

Mirka Migaľová na turnaji UEFA v Paríži.  Foto - archví MM

Čo bol najväčší úspech futbalistiek v Stredoslovenskom futbalovom zväze za rok 2023?

"Za úspech nášho regiónu v minulom roku považujem výborné 2. miesto na Turnaji 4 regiónov v Dunajskej Lužnej, kde sa najlepšou brankárkou stala Sára Jakubíková a najlepšou hráčkou turnaja zase Klaudia Becíková (obidve MŠK Žilina). Dievčatá však celkovo vytvorili veľmi kompaktné a pozitívne družstvo, s ktorým bolo radosť pracovať."

Čo Vás naopak zarmútilo alebo nahnevalo v ženskom futbale v roku 2023?

"V predchádzajúcom roku snáď najviac zamrzela paradoxne veľmi dobre rozbehnutá Liga národov (nová súťaž národných tímov v rámci UEFA – hrá sa podobným systémom ako mužská verzia) ukončená vynikajúcim výsledkom proti favorizovaným Fínkam (2:2). Nakoniec nás však jeden nevydarený zápas v Chorvátsku stál možnosť hrať na jar play off o postup do Ligy A. Naopak vo februári budeme hrať s Lotyšskom o udržanie sa v Lige B."

Pribúdajú hráčky do tímov, majú dievčatá či ženy záujem a ambície hrať futbal?

"Áno, pomaly sa aj u nás ženský futbal stáva súčasťou futbalového života, hoci je takpovediac stále v plienkach. Dievčatá však majú chuť a záujem hrať. Ako príklad môžem uviesť počty dievčat, s ktorými sme pracovali v roku 2019 (hráčky rok narodenia 2005), keď sme na turnaj výberov išli s 15 hráčkami (viac sme nemali), zatiaľ čo v minulom roku sme vyberali dievčatá z celkového počtu 55 (rok narodenia 2010). Hovoríme o dievčatách zo Stredoslovenského regiónu, samozrejme. Na turnaj sa vytvorí nominácia 18 hráčok z toho sú 2 brankárky."

Mirka Migaľová (v strede) vo funkcii UEFA Referee Observer.  Foto - archív MM

Objavil sa nejaký dievčenský alebo ženský talent medzi futbalistkami?

"Toto je pre mňa ťažká otázka. Vo funkcii koordinátora SFZ pre Stredoslovenský región som od roku 2019. Spolu s regionálnym trénerom Julom Krullom (hlavný tréner dievčenských tímov v RSC Hamšik Academy) sme pripravovali 6 výberových družstiev. Rukami nám prešlo okolo 200 dievčat vo veku 13 rokov. Vždy sa smejem trénerom, keď musia zo všetkých pripravujúcich sa dievčat vybrať 18-člennú nomináciu.

Ale ak mám niekoho menovať, tak by som vybrala niektoré dievčatá, ktoré sme mali vo výbere v roku 2019. Takže napríklad Anetka Surová (2005), začala s lyžovaním a futbal hrala v Podbrezovej.  Keď mala 15 rokov, rozhodla sa pre futbal. Momentálne je hráčkou SK Slavia Praha, kde prestúpila zo Slovana Bratislava. Hráčka MFK Ružomberok Darinka Hrúziková (2005) začínala s futbalom v Istebnom, v dorasteneckom veku pravidelne nastupovala za A ženy v Ružomberku a momentálne v štatistikách Demišport ligy figuruje na 2. mieste v počte strelených gólov (15). Poslednou futbalistkou, ktorú by som rada spomenula je Ninka Korimová (2005), ktorú ani vážne zranenie kolena nezastavilo a po vyše ročnej prestávke sa vrátila na trávniky. Momentálne je hráčkou ŠK Slovan Bratislava, svoje začiatky má však vo Fiľakove či Dukle Banská Bystrica."

Udalosťou minulého roka boli určite majstrovstvá sveta žien vo futbale, ktoré vyhrali Španielky. Šampionát mal rekordnú návštevnosť, nespochybňovala sa ani kvalita ženského futbalu. Zdvihli majstrovstvá sveta úroveň ženského futbalu?

"Ženský futbal vo svete nie je žiadnou raritou. Úlohou každého záverečného turnaja je odprezentovať kvalitu jednotlivých reprezentácií, teda on ako taký nemá možnosť zvýšiť kvalitu hry. Čo však môže, je zvýšiť pozitívny prístup k ženskému futbalu. A to sa v tomto prípade podarilo, keďže jednotlivé stretnutia bolo možné sledovať v TV. V priebehu šampionátu sa mi niekoľkokrát stalo, že ma niekto oslovil s tým, že videl nejaké stretnutie v televízii a bol prekvapený kvalitou hry, ale i množstvom fanúšikov a atmosférou na štadióne."

Čo čaká ženský futbal v roku 2024?

"V našej najvyššej ženskej súťaži Demišport lige sa črtá zaujímavý súboj o majstra medzi Spartakom Myjava a MFK Ružomberok. Z hry ešte nie je ani ŠK Slovan Bratislava, MFK Dukla Banská Bystrica, či FC Spartak Trnava. Bude zaujímavé sledovať, ako to dopadne. Obidva naše mládežnícke tímy postúpili do elitnej súťaže Ligy A, WU-19 si v apríli zmeria svoje sily s rovesníčkami zo Srbska, Belgicka a Bieloruska a WU-17 zase s Francúzskom, Nemeckom a Českom. A ženský reprezentačný tím bude hrať už vyššie spomínaný barážový zápas o udržanie sa v Lige B."

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo