Ženské finále ME vo futbale vyhrali Angličanky, Wembley zažilo rekordnú účasť

31. 7. 2022 |

Na majstrovstvách Európy vo futbale žien porazili Angličanky Nemky 2:1 a získali prvýkrát titul majsteriek Európy. Londýnske Wembley zažilo nový divácky rekord na európskych šampionátoch, vrátane tých mužských, na štadióne bolo vyše 87-tisíc divákov.

Na snímke anglické futbalistky oslavujú zisk prvého titulu majsteriek Európy v Londýne v nedeľu 31. júla 2022. Foto - TASR/AP

Anglicka ikonická futbalová hymna "Football is coming home" znela po skončení finálového zápasu na ME vo futbale žien, keď anglické futbalistky získali prvýkrát titul majsteriek Európy. V nedeľnom finále EURO 2022 v londýnskom Wembley zdolali Nemky 2:1 po predĺžení.

Historický rekord európskych šampionátov

O triumfe domáceho družstva rozhodla v 111. minúte Chloe Kellyová. Finále sledovalo 87.192 divákov a zápas sa stal najsledovanejším zápasom v histórii európskych šampionátov aj medzi mužmi aj medzi ženami.

Doterajší rekord držalo finále v roku 1964 na Santiago Bernabeu v Madride, v ktorom domáci Španieli zdolali Sovietsky zväz 2:1. Najlepšími strelkyňami šampionátu sa stali so šiestimi gólmi Nemka Alexandra Poppová a Angličanka Beth Meadová.

Anglická futbalistka Chloe Kelly (vpravo) sa teší po strelení víťazného gólu na 2:1 v predĺžení finálového zápasu Anglicko - Nemecko na ME vo futbale žien v Londýne. Foto - TASR/AP

Po prvýkrát v histórii bola súčasťou finále aj predzápasová šou, o ktorú sa postarala držiteľka BRIT Award Becky Hillová. „Bude oslavovať ženskú silu a silu úspechu na ihrisku aj mimo neho,“ skonštatovala UEFA.

Finále sa rozhodlo v predĺžení

Nemeckým reprezentantkám chýbala vo finále kapitánka Poppová, ktorá pred zápasom utrpela svalové zranenie a musela štart vo finále oželieť. V základnej zostave ju nahradila Lea Schüllerová, "céčko" prevzala Svenja Huthová.

Po bezgólovom prvom polčase prišla prvá gólová situácia po hodine hry, keď Keira Walshová dlhým pasom vysunula striedajúcu Ella Ann Tooneovú, ktorá sa vyhla ofsajdovej pasci a elegantne prelobovala brankárku Merle Frohmsovú. Nemky inkasovali iba druhý gól na šampionáte v Anglicku. Rekordné osemnásobné kontinentálne šampiónky reagovali mohutným náporom. V 66. minúte ešte Lina Magullová trafila konštrukciu brány, no o 13 minút neskôr už zariadila zblízka vyrovnanie po prihrávke Tabey Wassmuthovej.

Duel tak dospel do predĺženia. V ňom prišla rozhodujúca situácia v 110. minúte, keď sa po rohovom kope presadila v päťke na dvakrát ďalšia striedajúca hráčka Kellyová. Domáce reprezentantky pod vedením holandskej trénerky Sariny Wiegmanovej už tesný náskok udržali a po záverečnom hvizde mohli oslavovať premiérový triumf. Do zbierky pridali piaty cenný kov z ME (1-2-2). Nemky prehrali finále ME prvýkrát v histórii.

Titul majsteriek Európy získali v histórii šampionátu až 8-krát nemecké futbalistky, 2-krát Nórsko, Švédsko a Holandsko zvíťazili raz. O rok sa hrá svetový šampionát v Austrálii a na Novom Zélande.