Legendárna trénerka Natália Hejková dnes oslavuje 70 rokov

7. 4. 2024 |
 

Legendárna basketbalová trénerka Natália Hejková dnes oslavuje 70 rokov, ale stále trénuje.

Legendárna basketbalová trénerka Natália Hejková.  Foto - archív ZVM

Legendárna basketbalová trénerka Natália Hejková dnes (7.4.2024) oslavuje 70 rokov, ale stále trénuje v Prahe. Osláviť to chce so svojou basketbalovou rodinou.

Natália Hejková oslavuje

"Tým, že je to v pracovnom kolotoči, tak to človek berie tak, že okej, mám narodeniny. Oslávime to, lebo okolie ma k tomu tlačí (úsmev). Nebude to nič špeciálne, oslavovať to bude tzv. basketbalová rodina - hráčky a ľudia z klubu. Krátko, pretože to bude medzi zápasmi a dvoma dôležitými tréningovými dňami," povedala pre TASR Hejková.

Natália Hejková skončila s hráčskou kariérou v Ružomberku vo veku 33 rokov, potom začala jej fantastická trénerská kariéra.

“Fenomenálna basketbalová trénerka Natália Hejková sa stala uznávanou trénerkou a psychologičkou, prispôsobila sa dobe a podmienkam, nikdy nepresadzuje len svoju cestu, počúva,” napísal v jej profile portál Ženy v meste.

Jej trénerská kariéra je dekorovaná 23-oma národnými klubovými titulmi v štyroch rôznych krajinách, piatimi víťazstvami v Európskej lige (dva s SCP Ružomberok, dva so Spartakom Moskva a jeden s USK Praha), medailou z olympiády, medailou z majstrovstiev sveta, titulmi Trénerka roka, aj Trénerka storočia. Od roku 2019 je tiež členkou siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie FIBA.

Hejková: Sklamania ma posilnili

Vo svojej kariére zažila veľa sklamaní, ale vždy sa vrátila ešte silnejšia. „Toto všetko ma vyformovalo a chcela som víťaziť ešte viac. Hovorím, že šance treba zobrať do vlastných rúk. Iné prísť nemusia. Už na úplnom začiatku kariéry som zažila na vlastnej koži ako ma moji mužskí kolegovia podceňovali. Trénerstvo bola ich parketa. Ani len ruku mi pred zápasom nepodali, pozerali na mňa zvrchu. Nečakali odo mňa žiadne nebezpečenstvo a ja som im so svojimi hráčkami mohla plne ukázať, čo v nás je,“ povedala pre Ženy v meste.

Hejková sa už viackrát lúčila s trénerskou kariérou, ale vždy napokon rozhodnutie odložila. V nasledujúcej sezóne zostane súčasťou pražského klubu ZVVZ USK Praha: "Kývla som na to, že zostanem. Prvoradý je záujem klubu, či chce alebo nechce. Potom som si to nejako zosumarizovala, že to, čo dnes v klube robíme, tak ma veľmi baví. Mám šikovných, mladých spolupracovníkov, ktorí robia veľmi dobrú robotu. Jednak je to motív, ale aj obrovská pomoc."

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo