Ľaváčka Renáta Jamrichová pripomína Hantuchovú, ale obdivuje Federera

27. 1. 2024 |
 

Renáta Jamrichová má všetky predpoklady, aby sa dotiahla na naše najlepšie tenistky a možno aj prekonala 4. miesto Dominiky Cibulkovej v rebríčku WTA, či bývalú svetovú päťku v rebríčku WTA Danielu Hantuchovú, ktorej sa tak ako Jamrichovej darilo v dvojhre, v štvorhre a v zmiešanej štvorhre.

Tenistka Renáta Jamrichová získala titul na Australian Open v dvojhre junioriek.  Foto - repro AO 

Označujú ju za najväčší talent slovenského tenisu od čias Daniely Hantuchovej a Dominiky Cibulkovej. Renáta Jamrichová predvádza vo svojich 16 rokoch výkony, ktoré im dávajú za pravdu. V Australian Open vyhrala dvojhru junioriek a získala svoj najcennejší titul v kariére. Zaujala nielen hrou, ale aj športovým správaním.

Talentovaná Renáta Jamrichová  

Šport majú Jamrichovci v rodine, ale nie je to tenis. Otec Milan Jamrich robil vrcholovú atletiku v klube AK AŠK Slávia Trnava a Renáta ho nasledovala. „A keďže to bolo v rodine, chodila na atletické tréningy aj malá Renátka. Robila paralelne tenis aj atletiku,“ povedal pre Pravdu Vladimír Gubrický, predseda Slávie Trnava a zároveň generálny sekretár Slovenského atletického zväzu.

Nakoniec si Renáta Jamrichová vybrala tenis. „Už v trinástich bola takým mimoriadnym talentom, že dostala ponuku na prípravu v Národnom tenisovom centre,“ povedal generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. Renáta Jamrichová sa stala najmladšou členkou NTC v jeho histórii.

Od siedmich rokov ju vedie tréner Ján Matúš, ktorý ju sprevádzal aj na Australian Open. Keď mu po zisku titulu v oficiálnom príhovore ďakovala, poslala jej z hľadiska gesto v tvare srdca.

Tréner Ján Matúš o 7-ročnej Jamrichovej

“Ďakujem môjmu trénerovi, ktorý tu bol celý týždeň so mnou. Nie je to však iba tento jeden týždeň, je tu pre mňa už osem rokov, čo je naozaj dlhá cesta,” povedala Renáta Jamrichová.

Ján Matúš mal tenisovú školu v zahraničí a keď sa vrátil na Slovensko, oslovila ho spolužiačka zo základnej školy - Renatina mama. Na malú Renátu sa prišiel prvý raz pozrieť tajne. “Vtedy bola Renátka tenké malé dievča so šikovnou rukou, ale za celý tréning sa ani raz neusmiala. Skôr búchala raketou o zem. Páčilo sa mi však, že je na seba prísna a má správne nastavenie pre tenis,” povedal v rozhovore pre sportnet.

Už po prvom tréningu bol z nej očarený a od začiatku vedel, že môže hrať svetový tenis. „Vždy ma na nej fascinovalo s akou rozhodnosťou pôsobí vo výmenách. Má najvyššie méty a má na to, aby bola veľkou hráčkou,“ povedal v jednom z rozhovorov pre STZ.

Skvelé úspechy Jamrichovej 

Renáta Jamrichová postupuje na rebríčku skokovo. Darí sa jej vo štvorhre, aj v dvojhre. V roku 2022 získala na Letnom európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) 2 zlaté medaily - zvíťazila vo dvojhre aj v zmiešanej štvorhre.

Minulý rok už hrala za ženy v slovenskej reprezentácii na Pohári Billie Jean Kingovej, kde porazila argentínsku jednotku a hráčku prvej svetovej stovky Nadiu Podoroskú.

S Federicou Urgesiovou získala titul vo štvorhre dievčat na Australian Open v roku 2023 a tento rok k nej pridala titul v dvojhre, keď počas celého turnaja stratila jediný set.

S trénerom Jánom Matúšom.  Foto - STZ

Na zvyšných grandslamoch hrala vo štvorhre vždy semifinále a do boja o finále sa dostala aj vo dvojhre na Wimbledone a US Open. V juniorskom rebríčku ITF jej patrí skvelé 3. miesto.

"Aj mnohí tenisoví experti sa zhodli na tom, že taký talent ako Renáta sme nemali od čias Daniely Hantuchovej a Dominiky Cibulkovej. Má všetky predpoklady na to, aby išla v ich stopách,” povedal o nej Igor Moška v roku 2022. „Postavou aj hrou mi silno pripomína Danielu Hantuchová, akurát je ľaváčka. Renáta je dobre technicky vybavená a má aj dobrú povahu na tenis,“ dodal.

Kto inšpiruje Jamrichovú 

Renáta Jamrichová podala skvelý výkon, ale zaujala aj správaním. Po výhre na Australian Open bola objať a povzbudiť svoju rivalku a spomenula ju aj v príhovore, keď si preberala najcennejšiu trofej v kariére.

Renáta Jamrichová.  Foto facebook STZ

Renáta Jamrichová má všetky predpoklady, aby sa dotiahla na naše najlepšie tenistky a možno aj prekonala 4. miesto Dominiky Cibulkovej v rebríčku WTA, či bývalú svetovú päťku v rebríčku WTA Danielu Hantuchovú, ktorej sa tak ako Jamrichovej darilo v dvojhre, v štvorhre a v zmiešanej štvorhre.

V rozhovore pre oficiálnu webovú stránku turnaja Australian Open po víťazstve v dvojhre prezradila, že od detstva má iný vzor než naše tenistky. "Roger (Federer) bol pre mňa veľká inšpirácia. Rada by som niekedy hrala na tej istej úrovni. Ťažko dosiahnem to, čo sa podarilo jemu, ale aspoň som si dnes zahrala na kurte, na ktorom dosiahol najväčšie úspechy," povedala Renáta Jamrichová o švajčiarskom tenistovi, ktorý na Australian Open triumfoval 6-krát.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo