Kapitánka našich hokejistiek Ema Lacková trénuje od 5 rokov. Striebro je jej najväčší úspech

29. 1. 2023 |
 

Hokejistka Ema Lacková z Gelnice hrala na svetovom šampionáte žien do 18 rokov v ľadovom hokeji aj na olympijských hrách mládeže, kde spolu so svojím tímom získali striebro. Ema bola kapitánkou úspešného tímu a vo finále aj najlepšou hráčkou. Hrá za ženy aj za chlapcov a hokejom žije každý deň už od svojich piatich rokov.

Hokejistka Ema Lacková z Gelnice hrala na svetovom šampionáte žien do 18 rokov v ľadovom hokeji aj na olympijských hrách mládeže, kde spolu so svojím tímom získali striebro. Ema bola kapitánkou úspešného tímu a vo finále aj najlepšou hráčkou. Foto - archív EL

Ema Lacková začala hrať hokej ako päťročná v Gelnici, v meste, odkiaľ pochádzajú Michal Sersen aj Pavol Skalický. Dnes hrá v útoku a spolu s ostatnými dievčatami zviditeľňuje slovenský ženský hokej spôsobom, ktorý ohúril slovenské i zahraničné médiá.

Na januárových majstrovstvá sveta žien do 18 rokov v ľadovom hokeji sa výbornými výkonmi prebojovali do štvrťfinále šampionátu a napokon obsadili šieste miesto. Na XVI. Zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže 2023 (EYOF) v Taliansku a Rakúsku získali striebornú medailu, keď vo finále podľahli Češkám 1:4.

Zápas počas MS vo Švédsku. Foto - archív EL

Pätnásťročná Ema Lacková, ktorá hrala v základnej zostave na oboch turnajoch, hrá aktuálne za ženský hokejový klub Šarišanka Prešov, aj za chlapcov v HC Prešov.

Účasť na majstrovstvách sveta bola pre ňu doteraz najväčšia hokejová skúsenosť. Dovtedy absolvovala len niekoľko prípravných reprezentačných turnajov. „Vo Švédsku sme boli výborný kolektív. S niektorými dievčatami som sa už poznala predtým, zohrali sme sa rýchlo,“ povedala pre Športinak. Na šampionáte si pripísala jednu asistenciu v zápase proti Japonsku.  

Lacková bola kapitánka tímu a najlepšia hráčka vo finále

O pár dní neskôr sa stretli viaceré členky úspešného tímu opäť. To už na XVI. Zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže 2023 (EYOF) v Taliansku a Rakúsku, na ktorom sa dievčenský hokej predstavil vôbec po prvýkrát. V základnej skupine si zahrali s Fínkami, Švajčiarkami a Rakúšankami. „Je nás tu šesť dievčat, ktoré sme boli aj na majstrovstvách sveta. Na medailu si veríme, musíme sa sústrediť na každý zápas a dať do toho všetko“, povedala nám v rozhovore ešte pred prvým zápasom Ema.

Do všetkých zápasov nastúpila ako kapitánka tímu. Hrala v prvom útoku, strelila dva góly a pripísala si tri asistencie. V zápase o zlato vyhlásili Emu Lackovú za najlepšiu hráčku nášho tímu. 

"Turnaj hodnotím veľmi pozitívne, druhé miesto je veľký úspech. Škoda, že sme spravili nejaké chyby, ktoré Češky využili. My sme zase nevyužili pár šancí, a to nás stálo zlato. Ale sme veľmi spokojné," povedala Ema po piatkovom finálovom zápase.

Hokejový tím žien do 18 rokov na MS vo Švédsku. Foto - archív EL

Aj jej rodina prežívala finálový zápas veľmi emotívne. "Veľmi sme dievčatám vo finále držali palce, aby zvíťazili, ale aj strieborná medaila je fantastický úspech. Sme na ne veľmi pyšní. Dievčatá dosiahli skvelý výsledok. Pre zviditeľnenie ženského hokeja urobili maximum," nešetria slovami chvály Emkini rodičia - mama Katarína a otec Kamil. 

S Nelou Lopušanovou je kamarátka

Oba turnaje boli pre Emu veľkou školou. Najmä svetový šampionát, kde boli podľa slov Emy staršie dievčatá a aj lepšie hráčky. "Boli to veľmi náročné týždne. Zistila som, na čom musím viac zapracovať. Nielen po fyzickej stránke, ale aj po psychickej. Sú to výzvy, ale dajú sa zvládnuť, " hodnotí Ema svoje účinkovanie na turnajoch. 

Na oboch turnajoch si zahrala po boku Nely Lopušanovej, ktorá v januári ohúrila hokejový svet. Na svetovom šampionáte bola najproduktívnejšou hráčkou a získala cenu aj za najužitočnejšiu hráčku turnaja. Dievčatá si už zahrali aj proti sebe v zápase Prešova proti Žiline.

„Nela je skvelý človek, vychádzame spolu dobre. Je veľmi šikovná, to, čo predvádza na ľade je neuveriteľné. Napriek tomu je stále skromná,“ hovorí o svojej spoluhráčke Ema.

Ema Lacková (vpravo) a Nela Lopušanová. Foto - archív EL

Lacková je na ľade každý deň

Ema začala hrať hokej ako päťročná. Po absolvovaní hokejovej prípravky začala chodiť na prvé zápasy. Už ako osemročná dochádzala desiatky kilometrov na tréningy do Prešova a Trebišova. Neskôr vystriedala viacero klubov, ale rozhodla sa zostať v Prešove.

Momentálne Ema študuje na súkromnom športovom gymnáziu v Prešove. Jej týždeň je veľmi nabitý. „Trénujem každý deň. Od pondelka do piatku mám sedem tréningov - so ženami, s chlapcami deviatakmi, aj v rámci školy. Cez víkendy mám väčšinou zápasy,“ približuje svoj študentský život Ema. „Nie je jednoduché to kombinovať aj so školou, aj s učením, ale zatiaľ to zvládam.“

S tým súhlasí aj jej mama Katarína. „Ema to naozaj zvláda veľmi dobre, nemá žiaden problém so školou. Na to, že má iba 15 rokov je veľmi samostatná. Už rok býva na prešovskom internáte, takže všetky presuny na tréningy a učenie si manažuje úplne sama,“ hovorí.

Malá Ema Lacková a jej vtedajší idol brankárka Oľga Jablonovská. Foto - archív EL

S rodičmi sa Ema niekedy nevidí aj dva týždne. Občas sa jej podarí prísť v piatok večer domov, ale už v sobotu ráno cestuje na zápasy. „Bez obrovskej sebadisciplíny by to nešlo. Sme na tento športový život už zvyknutý," hovorí mama Katarína. „Pri vození na zápasy sa striedame. Je skvelé, že nám už s týmto vie pomôcť aj Emkin starší brat Samuel, ktorý ju vozí autom na dlhšie trasy. Je pre ňu veľkou oporou,“ dodáva mama. 

Chlapci s ňou nemajú zľutovanie

Na otázku, aký je rozdiel v tom, či hrá za chlapcov alebo za ženy, Ema odpovedá: “Chlapčenský hokej je rýchlejší a tvrdší. Pri ženách je zakázané hrať do tela. Keď však hrám za chlapcov, nemajú so mnou žiadne zľutovanie, hrajú proti mne rovnako ako proti chlapcom,“ smeje sa Ema. Vážnejšie zranenia sa jej našťastie zatiaľ vyhýbajú.

Ema Lacková. Foto - archív EL

O svojej budúcnosti má Ema jasnú predstavu. „Chcem študovať na vysokej škole, ale v zahraničí. Tam by som mohla popri štúdiu hrať aj za hokejový klub. Na Slovensku také možnosti nie sú. Tu je hokej pre dievčatá zaujímavý iba do istého veku,“ vysvetľuje Ema.

Rodičia majú pre dcérine sny veľké pochopenie. „Ona doslova žije hokejom. Od mala si ide cieľavedome a nekompromisne za svojím snom. Sme na ňu veľmi hrdí.“

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo