Fotila sa s ňou aj Petra Vlhová. MS v zjazdovom lyžovaní púta príbeh pretekárky z Haiti

19. 2. 2021 |
 

Keď Petra Vlhová získala pred dvomi rokmi v Aare bronz v slalome, po pretekoch sa odfotila s Celine Martiovou. Už vtedy pútala táto lyžiarka pozornosť, avšak nielen pre farbu jej pleti.

Petra Vlhová po zisku bronzu pred dvoma rokmi neodmietla fotografiu so Celine Martiovou. FOTO: TASR, Martin Baumann.

Pre rodáčku z Hati, ktorá však vyrastala vo Švajčiarsku boli však MS v Aare už jej druhé. Švédsky šampionát ostal pre slovenské farby výnimočným, keď na ňom Petra Vlhová skompletizovala zbierku medailí. Tú poslednú vybojovala v slalome s bronzovým leskom. Práve po týchto pretekoch sa odfotila s rodenou Haiťankou.

„Hoci mám takmer dvakrát toľko rokov ako ony, možnosť pretekať s takýmito šampiónkami je pre mňa česť,“ vravela vtedy v cieli 39-ročná Celine Martiová.

Veľmi túžila, aby jej sen pokračoval aj v Cortine d´Ampezzo, čo sa jej tento rok aj splnilo. Hoci bola po obrovskom slalome najväčšou hviezdou Lara-Gutová Behramiová, okolo Celine Martiovej sa postavilo pár zvedavých novinárov.

Tí si totiž všimli, že rodená Haiťanka mala počas svojej jazdy problémy. „Tesne vedľa zjazdovky bolo viac snehu a tam som sa pošmykla. Okamžite mi rozhodilo nohy a vedela som, že niečo nie je v poriadku,“ vravela po pretekoch dnes už 41-ročná lyžiarka.

MS v zjazdovom lyžovaní nie sú pre ňu o umiestneniach

Svojim vekom opäť patrí medzi najstaršie lyžiarky a zároveň aj najskúsenejšie. Hoci prišla do cieľa s viac ako minútovou stratou za Mikaelou Shiffrinovou a napokon jej patrilo predposledná 98. priečka, pre Celine Martinovú je šampionát viac o hodnotách ako umiestneniach.

„Mám tu totiž 12-ročnú dcéru a chcela som jej ukázať, že človek vždy dokáže vstať a zabojovať. Dnes to nebolo najlepšie, ale chcela som dôjsť bezpečne do cieľa, aby ma nemusela brať sanitka,“ smiala sa po 1. kole obrovského slalomu Celine Matiová, ktorá ma za sebou naozaj neuveriteľný príbeh.

Rodáčku z Haiti ako 7-mesačnú adoptovala švajčiarska rodina. Ako batoľa totiž ležala na ulici, kde ju našli misionári a ihneď zobrali do nemocnice. Hoci jej lekári nedávali veľkú šancu na prežitie, maličká Celine to zvládla a noví rodičia sa o ňu príkladne postarali.

„Viac sa cítim ako Švajčiarka, ale srdcom som určite Haiťanka. Mám tam svoje korene, ale vo Švajčiarsku som vyrastala. Beriem to všetko ako jeden celok,“ povedal podľa blick.ch.

Chce lyžovať do 47 rokov

Detstvo napokon strávila pri Ženevskom jazere, kde jej učarovalo lyžovanie. Najprv to skúšala ako lyžiarska inštruktorka a neskôr už začala aj pretekať. V roku 2016 sa zúčastnila majstrovstiev sveta Haiti v lyžovaní, ktorý sa konal vo Francúzsku.

Stretla tam zástupcu haitskej lyžiarskej federácie, ktorý jej povedal, aby sa zaregistrovala na MS v St. Moritzi 2017. Odvtedy je súčasťou každého šampionátu v zjazdovom lyžovaní.

A chcela by sa zúčastniť aj toho ďalšieho o dva roky v Courcheveli. „Ak pridelia organizáciu šampionátu aj do Crans-Montany v roku 2027, tak vydržím dovtedy. Mala by som 47 rokov a dcéra 18 – možno by sme mohli šampionát odštartovať spolu. To by bol dokonalý koniec mojej lyžiarskej kariéry,“ dodala na záver Celine Martiová.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo