Fínsko poslalo hokejistov USA domov Štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov U20 2020

2. 1. 2020 |

Fínsko, USA, hokej, štvrťfinále, MS v hokeji do 20 rokov, U20, 2020. Obhajcovia titulu Fíni v repríze vlaňajšieho súboja o zlato zdolali USA 1:0.

Hráči Fínska sa tešia po góle hráča Patrika Puistolu (uprostred) v zápase základnej A skupiny MS hokejistov do 20 rokov Slovensko - Fínsko, 28. decembra 2019 v českom Třinci. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Fínsko USA hokej štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov U20 2020

Fínsko, USA, hokej. O triumfe Fínov vo vyrovnanom dueli proti USA v Třinci rozhodol v 45. minúte v presilovej hre krídelník Joonas Oden, ktorý sa narodil v USA. K postupu výrazne pomohol čistým kontom brankár Justus Annunen, pripísal si 30 úspešných zákrokov.

Američania obsadili druhú priečku v B-skupine a ako tretí tím A-skupiny sa proti nim postavili Fíni. Tí utrpeli na juniorských MS v Česku v základnej skupine dve prehry, v silvestrovskom záverečnom dueli v A-skupine podľahli rovesníkom zo Švajčiarska 2:5 a v tabuľke klesli na tretie miesto.

Američania boli jasným favoritom zápasu aj podľa rozloženia vkladov v stávkovej spoločnosti Tipsport. Až 77 percent hráčov verilo v ich výhru v zápase už v riadnom hracom čase. Obhajcom titulu z Fínska verilo len 15 percent tipov. Zvyšných osem percent vkladov smerovalo na remízu.

Fíni si v semifinále zahrajú v sobotu 4. januára 2020 od 19:00 proti Kanade.Druhú semifinálovú dvojicu tvorí Rusko a Švédsko. Ich duel sa v Ostrave začne v sobotu už od 15:00.

Fínsko

Góly a asistencie: 45. Oden (Tanus, Heinola). Rozhodca: Fatejev (RUS), Harnebring (SWE) – Lundgren (SWE), Synek (SVK).
USA: Knight (Wolf) – Harris, M. Samuelsson (C), Stastney, Miller (A), Jones, Emberson, York – Robertson, Wahlstrom (A), Pinto – Zegras, Drury, Kaliyev – Caufield, Turcotte, Beecher – Hall, Ford, Brink – Pivonka.
Fínsko: Annunen (Piiroinen) – Nousiainen, Thomson (C), Hatakka, Heinola, Kokkonen, Utunen (A), Honka, Seppälä – Erholtz, Maccelli (A), Petman – Oden, Puistola, Tanus – Killinen, Saarela, Ranta – Aatu Räty, Aku Räty.
To je odo mňa z tohto zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.
Američanom sa odveta za vlaňajšiu finálovú porážku nevydarila a po prehre s Fínmi končia tentokrát už vo štvrťfinále. Fíni predviedli v tretej tretine výborný výkon a svoju jedinú presilovku v tomto dejstve využili na jediný gól zápasu z hokejky Odena. Aktívnou hrou potom zaskočili Američanov, ktorí sa dostávali do fínskej tretiny len s obrovskými problémami. V závere ale i tak mali príležitosť pri vylúčenín Saarelu, Fíni však i toto oslabenie zvládli a svoj najtesnejší náskok už udržali až do konca zápasu. Severania sa tak môžu tešiť na sobotňajšie semifinále v Ostrave. Ich súper bude známy až po poslednom štvrťfinále medzi Švédskom a domácim Českom.

Strely na bránku v 3. tretine (celkovo): 7:13 (30:29)
59:57 Vylúčenie v tíme USA (Oliver Wahlstrom – 2 min., faul lakťom + 10 min. osobný trest, nešportové správanie). Trest odpyká Parker Ford.
59:57 Rozhodcovia oddelili od seba hráčov oboch tímov a bude tak nasledovať rozdeľovanie trestov. Petman je, zdá sa, našťastie v poriadku.
59:57 Fíni znovu získali puk a Petman ho vyhodil z vlastného pásma. Po Petmanovi, ktorý puk vyhodil, vyštartoval Wahlstrom a lakťom ho zasiahol priamo do tváre. Petman sa hneď zrútil na ľad a po Wahlstromovi vyrazili Fíni s cieľom pomstiť spoluhráča.
59:40 Posledná akcia Američanov. Tí sa rýchlo vracajú do fínskej tretiny, už ale len nahadzujú puk na Annunenovu bránku.
59:21 Fíni vyhodili po nepresnej krížnej prihrávke Američanov puk do tretiny súpera.
59:07 Američania vyhrali vhadzovanie v útočnom pásme a hneď začali svoju presilovkovú kombináciu. Wahlstrom prihrávkou spoza bránkovej čiary nabil na strelu z prvej Caufieldovi, ten ale namieril len do hrude Annunena.
58:45 dôležité Knight odišiel na striedačku. Američania hrajú v šestici!
58:45 Oddychový čas USA.
58:45 Vylúčenie v tíme Fínsko (Antti Saarela – 2 min., sekanie).
58:24 dôležité Tanus obral rozohrávajúcich Američanov o puk, zasekol si obrancu a nakorčuľoval si medzi kruhy. Odtiaľ strelou švihom tesne minul Knightovu bránku.
57:57 Fíni zastavili ďalší americký útok v strednom pásme a Heinola hneď po prechode stredovej čiary vyhodil puk za Knightovu bránku, aby jeho spoluhráči mohli odísť striedať.
57:25 Fíni vyhrali vhadzovanie vo vlastnej tretine a zaviezli puk do útočného pásma. Tam založili svoj útok a posúvajú si puk okolo celého amerického pásma.
57:05 Pokračovanie amerického útoku ukončil Utunen, ktorý puk bez váhania vyhodil na zakázané uvoľnenie. Fíni sa už v závere nezdržujú komplikovanou rozohrávkou.
56:31 dôležité Beecher prešprintoval obrancu na ľavej strane a popri bránkovej čiare sa dostal pred Annunena. Puk si ešte posunul na bekhend, zblízka ale trafil len betón brankára Suomi.
56:01 Američania síce držia puk vo fínskej tretine, ani teraz sa im ale nedarí dostať sa k strele. Veľa síl strácajú hráči USA len na to, aby sa dostali od mantinelu na os ihriska.
55:35 Tanus vyhral vhadzovanie vo svojom pásme, puk ale nepresnou prihrávkou na spoluhráča znovu vyhodil na zakázané uvoľnenie.
55:24 Američania Fínov dostali zo svojho pásma a po nedorozumení Puistolu a Odena vyhodili severania puk na zakázané uvoľnenie.
55:11 Nakoniec sa s ním Maccelli dostal spoza bránky a od ľavého mantinelu ho nahodil na bránku. Knight puk zastavil a pred Erholtzom ho musel i zakryť lapačkou.
55:02 Erholtz vypichol puk Američanom na útočnej modrej čiare. Puk potom Fíni zaviezli za bránku Knighta, kde ho pritlačili o mantinel.
54:20 Petmanovi sa nevydarila prihrávka na spoluhráča na útočnú modrú čiaru a vyhodil puk na zakázané uvoľnenie.
53:47 Robertsonov prienik zastavil Thomson, ktorý puk sám zaviezol do tretiny USA. Nahodenie Fínov na zadný mantinel ale nebolo presné a puk získali znovu Američania.
53:06 Maccelli vysokým napádaním držal Američanov v ich tretine. Napokon ich donútili k chybe a Oden strelou od modrej tesne minul Knightovu bránku.
52:38 Ďalší útok Fínska tentokrát skončil skôr, ako poriadne začal, kvôli ofsajdu Nousiainena.
52:16 Fíni kombinujú v útočnej tretine a nútia Američanov, aby sa museli za nimi presúvať zo strany na stranu. Fínska taktika pre tretiu tretinu zatiaľ vychádza takmer dokonale.
51:59 Oden nabral v strednom pásme rýchlosť a po pravom krídle prenikol do americkej tretiny. Keďže jeho spoluhráči odišli striedať, tak vystrelil a donútil brankára Knighta k chyteniu puku.
51:30 Fíni naďalej disciplinovane bránia stredné pásmo a Američanom sa stále nedarí na dlhšiu dobu sa usadiť vo fínskej tretine.
51:19 Emberson si nakorčuľoval do pravého kruhu na prihrávku spoza bránky, puk mu ale vôbec nesadol a poslal ho priamo do hrude pripraveného brankára Annunena. Nasleduje reklamná prestávka.
50:51 Samuelsson sa pokúsil o sólový prienik, zamotal sa ale v kľučkách a Fíni ho o puk obrali. Hru rýchlou rozohrávkou obracajú na opačnú stranu do amerického pásma.
50:26 dôležité Killinen sa z pravej strany pretlačil popri bránkovej čiare až pred americké bránkovisko, pri blafáku do ľavej strany mu ale puk odpálil americký obranca.
49:44 dôležité Wahlstrom sa snažil prekľučkovať cez dvojicu fínskych obrancov, Cez Seppälä sa pretlačil do zakončenia spred bránkoviska, zblízka ale namieril len do betónu brankára Annunena.
49:11 Po fínskom vyhodením puku museli Američania znovu začať z vlastného pásma. Fíni ich čakajú zoradení v obrannom postavení v strednom pásme.
48:41 Teraz sa hráčom USA konečne podarilo dostať do fínskeho pásma, Fíni ich ale znovu vytlačili do rohu a napokon im vzali i puk.
48:06 Fíni tlačia svojho súpera aktívnou hrou do obrany a hra vypadá tak, akoby práve oni prehrávali o gól. Američania sa dostávajú k puku len s veľkými problémami.
47:34 dôležité Maccelli sa prekľučkoval cez dvojicu protihráčov a strelou cez amerického obrancu z ľavého kruhu tesne minul Knightovu bránku.
46:46 dôležité Fíni po zisku puku vyrazili do prečíslenia 2 proti 1, ktoré viedol po pravej strane strelec gólu Oden. Sám ho i zakončil, Knight ale pravým betónom jeho strelu vyrazil.
46:09 Američania sa nasťahovali natrvalo až teraz do fínskeho územia a od modrej letí na Annunenovu bránku jedno nahodenie za druhým. Ani jedno neletelo tak, aby fínsky brankár musel zasiahnuť.
45:35 Až teraz sa dostali hráči USA do fínskeho pásma, ich útok ale nemal dlhé trvanie a po súboji pri mantineli Fíni puk vyhodili do stredného pásma.
44:50 Fíni pokračujú vo svojom nápore, akoby presilovka pokračovala ďalej. Heinolovu tvrdú strelu z pravého kruhu musel brankár Knight vyraziť a v rohu vlastného pásma bojujú Američania o puk.
44:23 gól Fínsko dalo gól!
Konečne sme sa dočkali gólu a pricháídza z fínskej hokejky! Tanus prihrávkou z pravej strany posunul puk do stredu amerického pásma na JOONASA ODENA, ktorý ho z prvej poslal do pravého horného rohu Knightovej bránky. Fíni tak využívajú presilovku. Asistencie: Kristian Tanus, Ville Heinola.
43:34 Vylúčenie v tíme USA (Jack Drury – 2 min., hákovanie).
43:21 dôležité Kaliyev prihrávkou pred bránkovisko našiel voľného Druryho, ktorého jemný teč zastavil zrejme najlepším zákrokom zápasu ľavým betónom brankár Annunen. Hrací predmet skončil v rohu fínskeho pásma.
42:48 Odpoveď Američanov v útoku nepriniesla žiadne nebezpečenstvo, Fínom sa ale tentokrát útok tiež nevydaril, pretože sa pri kľučke zrazil bratia Rätyovci.
42:13 dôležité Fínsky tlak pokračuje. Saarela po prihrávke Puistolu pálil z prvej spomedzi kruhov, brankár USA Knight ale jeho strelu vyrazil ľavým betónom.
41:32 dôležité Tanus oblúčikom z ľavej strany pred bránkovisko našiel pri ľavej žrďke americkej bránky Odena, ktorému sa ale strela zo vzduchu nevydarila a bránku netrafil.
40:55 Fíni v strednom pásme získali puk, znovu sa ale dostali svojou zbrklosťou do ofsajdu. V ňom sa ocitol Puistola.
40:31 Američania sú pri svojej rozohrávke pod veľkým fínskym tlakom a vôbec sa im nedarí rozohrať. Puk držia za svojou bránkou.
40:19 Hneď prvý útok Fínov zastavil ofsajd Maccelliho.
Ďalšia tretina sa začne približne o 19:21.
Ani druhá tretina nepriniesla gól, videli sme však viac gólových príležitostí pred oboma brankámi. Američania vstúpili do tejto časti hry veľkým náporom, pri ktorom musel Fínov podržať svojimi zákrokmi brankár Annunen. Fíni postupne vyrovnali hru a čoraz častejšie boli schopní i oni zatlačiť svojho súpera do obrany, ani im sa ale nepodarilo prekonať výborne chytajúceho brankára súpera. Najbližšie ku gólu tak zatiaľ bol americký obranca Jones, ktorý trafil hornú žŕďku fínskej bránky. Posledná tretina preto určite prinesie veľkú drámu, každý gól už teraz totiž môže byť kľúčovým.

Strely na bránku v 2. tretine (celkovo): 12:6 (23:16)
39:40 Američania vyhodili puk zo svojej tretiny a Fíni ešte raz skúsili nahodenie na zadný mantinel. Úspešné nebolo a v druhej tretine sa už asi nič podstatné nestane.
39:06 Posledná minúta druhej tretiny sa odohráva v americkej tretiny. Fíni naďalej držia puk na svojich hokejkách, do streleckej pozície sa ale nie a nie dostať.
38:42 Hlavný rozhodca prerušil hru po tom, čo Hall pri mantineli zašliapol puk a podržal ho na niekoľko sekúnd. Nasleduje vhadzovanie po ľavej strane brankára USA Knighta.
38:01 Fíni donútili forčekingom Američanov k chybe a nasťahovali sa do ich tretiny. Američania ich znovu vytláčajú k mantinelom.
37:26 Maccelli dostal prihrávku za obrancu USA, puk mu ale odskočil. Prihrávkou z pravej strany hľadal spoluhráčov na opačnej strane, tým ale puk zobrali Američania.
36:52 dôležité Eerholtz prešprintoval obrancov na pravej strane a z pravého kruhu vypálil pod hornú žŕďku. Knight jeho strelu výborným zákrokom ramenom vyrazil.
36:16 Harris puk hneď potiahol do fínskeho pásma, kde sa Američania rozostavili do formácie podobnej presilovkovej situácii. Turcotteovu strelu z pravej strany vyrazil Annunen do rohu vlastného pásma.
35:51 Ranta sa doslova pretlačil po pravej strane do americkej tretiny, tam ale medzi dvojicou Američanov o puk prišiel.
35:16 dôležité Jones vystrelil po prihrávke Brinka z vrcholu kruhov cez niekoľkých hráčov pred fínskym brankárom Annunenom a strelou zápästím trafil hornú žŕďku fínskej bránky.
34:42 Američania sa s veľkými problémami dostali cez fínsky forčeking, i im sa ale nepodaril prechod do útočného pásma. Puk získali fínski obrancovia.
34:03 Puistola vypichol v strednom pásme puk Wahlstromovi a založil fínsky útok. Ten sa skončil nevydareným nahodením na zadný mantinel.
33:37 Thomson sa ocitol pri prechode útočnej modrej čiary v ofsajde. V priebehu dvoch minút tak Fíni spáchali už tretie postavenie mimo hry.
33:31 Pinto prešiel rýchlo stredným pásmom, vo fínskej tretine bol ale vytlačený k mantinelu. Fíni potom rýchlo otočili hru na opačnú stranu.
32:41 Tempo hry po aktívnom vstupe Američanov do tejto tretiny výrazne opadlo a Fíni postupne vyrovnávajú hru. Čoraz častejšie sú schopní zachytávať americké akcie už v zárodku v strednom pásme.
32:00 Fíni chceli po zisku puku rýchlo rozohrať na útočnú modrú čiaru, znovu sa ale dostali do ofsajdu. Vinníkom bol Saarela.
31:38 Rozohrávka USA úspešná nebola, podobne ale dopadla i akcia Fínov, ktorá sa skončila ofsajdom Killinena.
30:52 Petman sa pokúsil o individuálny prienik po ľavom krídle, americký obranca ho ale vo vlastnej tretine vytlačil k mantinelu. Američania potom puk získali pod svoju kontrolu.
30:21 Američania sú v druhej tretine výrazne aktívnejším tímom a Fíni sa zameriavajú viac na rýchle protiútoky. Tie ich už doviedli k niekoľkým výborným príležitostiam, gól sme ale stále ani od jedného tímu nevideli.
29:45 Harris urobil s pukom okruh okolo celej tretiny Fínov, z pravej strany ale minul Annunenovu bránku. Fíni potom získali puk a vyhodili ho do americkej tretiny.
29:20 Fínsko v plnom počte.
29:10 Tlak USA vo fínskom pásme pokračuje. Caufieldovi sa nepodarilo vykorčuľovať okolo bránky medzi kruhy, Američania ale držia puk na svojich hokejkách.
28:53 Američania sa tretíkrát v tejto presilovke vrátili do fínskej tretiny. Robertson pálil po prihrávke Pinta spoza bránkovej čiary z pravého kruhu, Annunen ale jeho strelu dokázal zlikvidovať.
28:16 Zegras sa snažil krížnou prihrávkou pomedzi fínskych obrancov dostať puk na opačnú stranu, Heinola ju ale zastavil a puk odpálil k brankárovi súpera Knightovi.
27:40 Američania vyhrali vhadzovanie a Pinto hneď pálil z ľavého kruhu. Annunen sa stihol presunúť, puk vyrazil a jeho spoluhráči ho odpálili zo svojej tretiny.
27:20 Vylúčenie v tíme Fínsko (Eemil Erholtz – 2 min., hákovanie).
27:02 dôležité Ranta dostal kolmú prihrávku na útočnú modrú čiaru, po ktorej sa dostal do samostatného úniku. Vracajúci sa Stastney mu puk hokejkou čisto vyrazil a Ranta potom vrazením do americkej bránky posunul svätyňu Knighta.
26:29 dôležité Fíni sa dostali do prečíslenia 3 proti 1, ktoré zakončil Maccelli, ktorý puk zaviezol do americkej tretiny. Strelu ale príliš neumiestnil a Knight dokázal spojiť betóny včas.
25:56 Fíni vysokým napádaním pripravili Američanov o puk a Puistola ho znovu zaviezol do americkej tretiny. Za bránkou Knighta však o hrací predmet v súboji s obrancom USA prišiel.
25:17 Fíni v tejto chvíli zatlačili Američanov. Heinolovu tvrdú strelu tečoval Puistola, Knight ale puk videl a stihol zareagovať. Puistolu potom odtlačil od brankára USA Drury.
24:43 Fíni peknou kombináciou na jeden dotyk dostali puk cez trojicu Američanov do ľavého kruhu a útok zakončil strelou tesne mimo Knightovej bránky Maccelli.
24:11 Petman nahodil puk od modrej čiary, Knight ho však poľahky betónom vyrazil do rohu vlastnej tretiny.
23:45 dôležité Hall po prihrávke z pravej strany strieľal z vrcholu kruhov, i tentokrát však úspešne zasiahol brankár Fínska Annunen.
23:31 Seppälä pokazil rozohrávku a nepresnou prihrávkou na útočnú modrú čiaru vyhodil puk na zakázané uvoľnenie.
23:07 Američania však Fínov vytlačili zo svojej tretiny bez toho, aby Fíni vôbec vystrelili. Fínski obrancovia zakladajú ďalší útok z vlastného pásma.
22:41 Až teraz sa Fíni prvýkrát v druhej tretine dostali do amerického pásma, kde si puk posúvajú popri mantineloch.
22:01 dôležité York sa prekľučkoval pomedzi fínskych obrancov medzi pred brankára, ktorého skúšal prekonať blafákom do pravej strany, ktorý však Annunen vystihol.
21:30 Američania vstúpili do druhej tretiny veľmi aktívne a Fínov ešte ani len nepustili poriadne k puku. Puk si zatiaľ posúvajú okolo celej fínskej tretiny.
21:02 Robertson si nakorčuľoval medzi kruhy z pravej strany a bekhendom preveril pozornosť fínskeho brankára, ten však dobre zasiahol pravým betónom.
20:35 dôležité Američania sa hneď na úvod druhého dejstva usadili vo fínskej tretine. Pinto prihrávkou spoza bránky našiel voľného Robertsona, ktorého strelu z prvej z ľavej strany zastavili brankár Annunen.
Ďalšia tretina sa začne približne o 18:31.
Bezgólové skóre po prvej tretine je logickým výsledkom diania na ľade. Oba tímy sa zamerali na obranu a gólových príležitostí tak bolo minimum. Zápas je tak zatiaľ skôr bojom, v ktorom ani jeden z tímov nedokázal získať výraznú prevahu. O niečo častejšie boli v súperovom pásme Fíni, ktorí hrali až šesť minút v početnej výhode, bránku Knighta však ani v týchto situáciách výraznejšie neohrozili. Nezostáva nám tak nič iné, ako veriť, že druhá tretina prinesie otvorenejší hokej a i nejaké góly.

Strely na bránku v 1. tretine: 11:10
19:53 dôležité Wahlstrom si spoza bránky vykorčuľoval pomedzi fínskych obrancov do pravého kruhu, bekhendom ale puk nasmeroval len do hrude gólmana Annunena.
19:12 Fínsky útok zastavil ofsajd Rantu. Ten bol zrejme najaktívnejším hráčom prvej tretiny.
18:56 Po dlhej dobe sa snažia o útok i Američania, Pinto ale z ľavého krídla zaviezol puk len k brankárovi Annunenovi, ktorý ho pri svojej žŕďke zakryl lapačkou.
18:37 USA v plnom počte.
18:30 Američania konečne vyhodili puk a Fíni sa ešte zúfalo snažia vrátiť do súperovho pásma. Zatiaľ sa im to nedarí.
18:02 Američania sa stále nemôžu dostať k puku, Fínov ale nepúšťajú k strele.
17:24 Fíni znovu vyhrali vhadzovanie na začiatok presilovky a hneď sa usadili v americkom pásme. Honka po prihrávke Heinolu vypálil mimo a Fíni pokračujú v obliehaní americkej obrany.
16:37 Vylúčenie v tíme USA (John Beecher – 2 min., vrazenie na mantinel).
16:37 Beecher priamo pred fínskou striedačkou zrazil zozadu Erholtza na hranu mantinelu. Na Beechera sa okamžite vrhli Erholtzovi spoluhráči a šarvátku riešia rozhodcovia.
16:19 Fíni sú v posledných minútach iniciatívnejší a znovu sa vrátili do americkej tretiny. Maccelli nahodením z pravej strany donútil Knighta k zákroku, po ktorom puk získali hráči USA.
15:49 Ranta zaviezol puk po ľavej strane za americkú bránku, odkiaľ ho prihrávkou medzi kruhy prihral spoluhráčom. Puk sa ale dostal až k Heinolovi na modrej čiare, ktorý trafil blokujúceho Američana.
14:51 Hneď po vhadzovaní vo fínskej tretine pálil Emberson, i tentokrát ale zasiahol úspešne Annunen.
14:42 Američania po vyhranom vhadzovaní vo vlastnom pásme vyrazili do rýchleho protiútoku, ktorý zakončil strelou z vrcholu ľavého kruhu Zegras. Pozorný brankár Annunen úspešne zasiahol.
14:20 K odrazenému puku sa dostali Fíni, ktorí zatláčajú svojho súpera do obrany. Američania však naďalej držia Fínov vo vlastnom pásme len pri mantineloch, odkiaľ bránku Knighta prakticky neohrozujú.
13:42 Američania teraz napádali veľmi vysoko, Fínom sa ale i tak podarilo rozohrať. Puistola strieľal hneď po prechode útočnej modrej čiary, Knightovu bránku ale minul.
12:53 Ranta nahodil puk od modrej čiary na brankára Knighta a pretože ani jeden z Fínov puk netečoval, tak ho americký brankár vyrazil znovu do rohu vlastného pásma.
12:15 Fíni sa usadili v útočnej tretine, i tentokrát i ale Američania vytláčajú úspešne k mantinelom. Tam sa oba tímy zasekli v súbojoch o puk.
11:41 dôležité Na prihrávku Brinka od ľavého mantinelu si pred fínske bránkovisko nakorčuľoval Hall, ktorý puk usmernil len do betónu brankára Annunena.
11:16 Nahodenie Nousiainena na zadný mantinel získali Američania, ktorí puk hneď vyhodili do súperovho pásma. Fíni však rýchlo rozohrali naspäť do útoku.
10:53 Fínsky pokus o rýchly protiútok zastavila americká obrana už v strednom pásme, Fíni sa ale dostali naspäť k puku.
10:16 Američania sú po konci štvorminútového oslabenia aktívnejším tímom a hra sa opäť vrátila do fínskej tretiny. Hráči oboch tímov bojujú o puk v rohoch.
09:32 Caufield si potiahol puk pomedzi fínskych obrancov do tretiny súpera, strelou cez Heinolu ale minul Annunenovu bránku.
09:04 Američania nahodili puk na zadný mantinel, Fíni ho ale s tečom napádajúceho Američana vyhodili na tribúnu.
08:46 USA v plnom počte.
08:32 dôležité Nousiainen dostal krížnu prihrávku do pravého kruhu, brankár Knight sa ale proti jeho strele stihol presunúť. Američania následne puk vyhodili zo svojho pásma.
08:14 Fíni sa znovu vrátili do americkej tretiny, ani tentokrát ale neprišla nebezpečná strela. Po strele Honku mimo navyše Američania puk vyhodili za Annunenovu bránku.
07:29 Honka nabil na strelu Thomsonovi, ktorý trafil do nohy brániaceho hráča Druryho. Ten puk odpálil a krívajúc ide na striedačku.
07:00 Severanom sa nedarí vrátiť sa do americkej tretiny a hráči USA im navyše odpálili dvakrát za sebou puk za bránku Annunena.
06:25 Až takmer po pol minúte sa Fíni vrátili do amerického pásma. Strelu Thomsona však Američania zablokovali a následne puk odpálili do stredného pásma.
05:51 Honkovi puk odskočil na ľavej strane, na poslednú chvíľu ho ale zastavil. I tak sa dostal do súboja pri mantineli, kde ho Fíni napokon stratili.
05:35 Fíni si vymenili puk na modrej čiare, k strele sa ale neodhodlali. Američania zatiaľ dobrým pohybom bránia súperovi v streľbe.
05:08 Fíni vyhrali úvodné presilovkové vhadzovanie a hneď sa rozostavili do presilovkového vzorca v americkom pásme.
04:46 Vylúčenie v tíme USA (Alexander Turcotte – 2+2 min, nebezpečná hra vysokou hokejkou).
04:44 Zegras po obliehaní americkej obrany vyhodil puk zo svojho pásma na tribúnu, našťastie pre USA to ale bolo s tečom fínskeho útočníka.
04:33 Puistola sa snažil preniknúť k bránke USA sólovo z ľavého krídla, Američania mu ale puk odpálili do rohu vlastného pásma.
03:42 Od začiatku sa hrá rýchly hokej zo strany na stranu, zatiaľ ale bez nebezpečnejšieho streleckého pokusu. Oba tímy sa zameriavajú na pozornú obranu.
03:03 Američania puk pod tlakom vyhodili zo svojho pásma, Fíni sa doňho ale rýchlo vrátili. I tentokrát sa ich útok skončil nahodením puku za bránku amerického brankára Knighta.
02:29 Fíni zaviezli puk do americkej tretiny a usadili sa v nej. Nahodenie Nousiainena od modrej skončilo mimo a puk skončil za Knightovou bránkou.
01:50 Hráči USA vyhrali vhadzovanie pred fínskym brankárom a posúvali si puk v súperovom pásme popri mantineli. Nahodenie od modrej čiary na konci ich akcie chytil znovu pripravený brankár Annunen.
01:27 Američania prvýkrát zaútočili. Caufield si prevzal puk na pravom krídle a tvrdo vypálil, fínsky gólman Annunen ale bez problémov zasiahol.
01:09 Tanus zasiahol v súboji pred striedačkou rukou do hlavy Druryho. Zákrok bol vyhodnotený ako čistý a hra pokračuje.
01:01 Američania sa hneď dostali pod tlak napádajúcich Fínov a puk len vyhodili zo svojho pásma. Severania rýchlo otáčajú hru a znovu sa snažia dostať do americkej tretiny.
00:25 Fíni vyhrali úvodné vhadzovanie a snažili sa o prvý útok. Ten sa skončil nepresným nahodením puku za americkú bránku, kde hrací predmet získali hráči USA.
Američania budú hrať v bielych dresoch, Fíni v modrých.
Oba tímy už sú na hracej ploche, zápas tak o malú chvíľu začne.

Rozhodca: Fatejev (RUS), Harnebring (SWE) – Lundgren (SWE), Synek (SVK).

Vzájomné zápasy

Vzájomná bilancia za posledných desať rokov hovorí výrazne v prospech Američanov, ktorý zo siedmich vzájomných zápasov vyhrali päť a prehrali dva. Na poslednom šampionáte sa Američania a Fíni stretli dvakrát. Najskôr v základnej skupine vyhralo USA 4:1, vo finále sa však z výhry 3:2, o ktorej rozhodol gólom minútu a pol pred koncom zápasu Kaapo Kakko, radovali severania.

Fínsko

Fínsko ako obhajca titulu obsadilo v papierovo výrazne slabšej třineckej skupine až tretie miesto. Svoju pozíciu favorita Fíni potvrdili v zápasoch proti Slovensku a Kazachstanu, so Švédmi ale prehrali po predĺžení a trochu prekvapivo padli i v súboji o druhé miesto so Švajčiarskom. Do reprízy finále z posledných MS tak pôjdu ako mierny outsider. Najproduktívnejšími hráčmi Fínska sú zatiaľ Patrik Puistola (aktuálne tretí najproduktívnejší hráč turnaja – 4 góly a 3 asistencie) a Kristian Tanus (2+5).

Zápasy Fínska v skupine A:
Švédsko – Fínsko 3:2 po predĺžení
Fínsko – Slovensko 8:1
Kazachstan – Fínsko 1:7
Fínsko – Švajčiarsko 2:5

USA

Američania vo vyrovnanej ostravskej skupine obsadili druhé miesto a dnes ich tak čaká repríza minuloročného finálového súboja s Fínskom. Do kľúčového zápasu turnaja idú Američania s bilanciou 3 výhry a 1 prehra. Jedinú porážku utrpeli hneď vo svojom úvodnom zápase s Kanadou, od nej už ale stratili jediný bod, keď zdolali Česko len po predĺžení. Lídrami amerického tímu je zatiaľ predovšetkým trojica Trevor Zegras (najproduktívnejší hráč turnaja – 0 gólov + 9 asistencií), Shane Pinto (4+3) a Arthur Kaliyev (4+2).

Zápasy USA v skupine B:
Kanada – USA 6:4
Nemecko – USA 3:6
USA – Rusko 3:1
USA – Česko 4:3 po predĺžení
Vitajte pri on-line prenose zo zápasu USA – Fínsko. Štvrťfinále Majstrovstiev sveta do 20 rokov sa začne o 17:30.