Conor McGregor - bojovník, ktorého kariéru v UFC odštartovalo víťazstvo nad Slovákom

1. 2. 2021 |
 

Conor McGregror je ikonou UFC. Najmä vďaka nemu sa v poslednej dekáde podarilo spopularizovať MMA ako nikomu predtým.

Írsky bojovník MMA Conor McGregor. FOTO: facebook.com, Conor McGregor.

Príbeh inštalatéra z Dublinu je jednoducho ako z rozprávky. Ako väčšina írskych chlapcov aj on najprv hral futbal. Ako 12-ročný už začal boxovať a postupne skúšal takewondo, karate, capoeru či kickbox.

„Prvýkrát som sa s ním stretol, keď mal iba 10 rokov. Trénoval s futbalovým tímom Crumlin za našou telocvičňou. Potom raz prišiel k nám,“ hovorí kouč boxerského klubu Crumlin Phil Sutcliffe Sr.

„Povedal som mu, že si musí vyzuť kopačky, aby mohol vstúpiť. Dal si ich dole a podal svojej mame,“ spomína jeho prvý tréner v bojových umeniach, ktorý dodal, že od prvej chvíle v ňom videl talent. „Pokiaľ by ostal pri boxe, určite by sa v ňom stal šampiónom.“

Conor McGregor však začal skúšať MMA a v 18-tich mal svoj prvý profizápas. Samozrejme, ho aj vyhral.

Conor McGregor porazil Ivana Buchingera a zamieril do UFC

Pred jeho vstupom do najprestížnejšej organizácie zmiešaných bojových umení však šesť rokov prechádzal rôznymi organizáciami. Na konci roku 2012 bol už držiteľom titulu pérovej váhy v prestížnej organizácii Cage Warriors. Predtým však získal titul aj v ľahkej váhe, keď porazil slovenského bojovníka Ivana Buchingera.

„Vtedy som sa na ten súboj nepripravoval tak, ako som chcel alebo mal. Keby som vedel, kto proti mne stojí, tak by to bolo iné. Z videí na Youtube som videl, že má dobrý box a opačné garde.“

„Tak som si povedal, OK. Ale keď som s ním stál v klietke, prvýkrát v živote som dostal strach a potom to aj tak dopadlo,“ povedal pre Športinak Ivan Buchinger.

Conor McGregor napokon zvíťazil a stal sa prvým zápasníkom organizácie, ktorý držal tituly v dvoch rôznych divíziách.

Vstupenka do UFC však neprišla hneď. „Conor vtedy bral asi 500 až 1000 dolárov za zápas,“ spomína pre espn.com jeho tréner John Kavanagh, ktorý tvrdil, že z toho ledva zaplatil svoje tréningy.

Conor McGregor

Dátum narodenia: 14. júla 1988, Írsko, Dublin

Miesto narodenia: Írsko

Výška: 173 cm

Váha: 70 kg

Prezývka: The Notorious

Skóre: 22 výhier, 5 prehier

Kariérny míľnik: Historicky prvý bojovník UFC s dvoma titulmi v dvoch rôznych váhovkách naraz (ľahká a pérová váha)

Posledný zápas: Dustin Poirier ho porazil na TKO

Ihneď začal premýšľať, čo s jeho potenciálom urobiť. Zameral sa na matchmakera UFC Seana Shelbyho, ktorého neustále otravoval. Napokon McGregorovi dal zápas na 6. apríla.

„Lenže Conor sa mi neozýval. Dokonca vtedy veľa vynechával tréningy a zrejme sa bál, že ho idem za to „sprdnúť“. Tak som mu napísal, aby zdvihol ten poondiaty mobil, že máme ponuku od UFC,“ spomína John Kavangh, ktorý bol v tom čase na Islande.

„Ani si neviete predstaviť, aký vreskot zavládol na druhom konci telefónu, keď ho zdvihol. Počul som ho tak, ako keby bol so mnou na Islande,“ smial sa Kavanagh.

Conor McGregor za tri roky ovládol UFC

O tri roky bol už McGregor veľkou osobnosťou a po triumfe nad na Eddiem Alvarezom sa stal v roku 2016 historicky prvým držiteľom titulových opaskov v dvoch UFC divíziách naraz.

„Oooou tak to vyzerá dobre, to vyzerá dobre,“ hovoril po zápase svojsky McGregror, ktorý ešte predtým hovoril, že naňho nik nemá. „Chcem sa ešte hlboko ospravedlniť... absolútne nikomu. Som dvojnásobný šampión!“ kričal írsky bojovník.

Krátko po súboji však ohlásil pauzu od bojov v UFC, v ktorej za tri roky dokázal zarobiť takmer 22 miliónov dolárov. Jeho bankové konto naďalej rástlo s jeho popularitou a chcel si ho ešte vylepšiť. A tak prišiel v roku 2017 na rad boxerský súboj s Floydom Mayweatherom Jr.

Conor McGregor vs. Floyd Mayweather jr.

Súboju s prívlastkom „money fight“  predchádzali štyri tlačové konferencie v Los Angeles, New Yorku, Toronte a Londýne, ktoré boli obrovskou šou spestrenou o slovné prestrelky. A to ľudia milovali.

V ringu však už bolo 26. augusta všetko inak. Conor McGregor sa totiž po 10. kolách musel zmieriť s prehrou na TKO. Po zápase si  však už obaja borci vyjadrili vzájomný rešpekt.

„Je oveľa lepší, ako som myslel. Používal rôzne garde, ale dnes som bol lepší ja. Myslím si však, že sme dali fanúšikom, čo chceli,“ povedal spokojne Mayweather. Bodaj by aj nie, keď na ňom obaja zarobili poriadny balík. Kým americký boxer zbohatol o 300 miliónov, Conor McGregor mal zinkasovať rovných 130 miliónov.

Conor McGregor vs. Khabib Nurmagomedov

Potom nasledoval mierny pád. Conor McGregor pre svoju dlhú pauzu navyše prišiel o svoje opasky v UFC. Začal mať problémy so zákonom a dokonca sa hovorilo, že prišiel do konfliktu s írskou mafiou.

V roku 2018 sa stupňovali provokácie medzi ním a Khabibom Nurmagomedovom. Vrcholom bol McGregorov útok na autobus s bojovníkmi v pred UFC 223 v Brooklyne, kde bol hlavným zápasom večera práve súboj ruského bojovníka s Alom Iaquintom.

Po jeho víťazstve sa napokon zrodila dohoda a súboj Conor McGregor vs. Khabib Nrumagomedov bola na svete. Duel zvládol lepšie ruský bojovník s dagestanskými koreňmi. Avšak to, čo sa dialo potom, UFC nikdy nezažilo.

Nurmagomedov po provokáciách z publika jedného z členov tímu McGregora preskočil pletivo a pustil sa do bitky. Upokojovať ho museli usporiadatelia i miestna polícia. Medzitým však v klietke napadli McGregora zase členovia tímu Nurmagomedova.

Šéf UFC Dana White dokonca odmietol dať Nurmagomedovovi priamo v oktagone opasok za obhajobu titulu ľahkej váhy.

„Conor o mne a mojej viere hovoril škaredé veci, takmer zabil ľudí v tom autobuse. Neviem, prečo hovoríte len o mne. Nepáči sa mi, že MMA začína byť športom plného „trash talku“. Chcem to zmeniť,“ vravel po súboji Nurmagomedov a dodal: „Viem, že ma za toto otec vyfacká.“

Conor Mcgregor i Khabib Nurmagomedov si napokon odniesli zo zápasu tvrdé sankcie i pokuty, ale aj slušné zárobky. Írsky bojovník zinkasoval 3 milióny dolárov a jeho súper zase o milión menej.

Conor McGregor a jeho návrat do UFC

Už vtedy mal Conor McGregor so svojou partnerkou prvé dieťa Conora Jr. a pred dvomi rokmi sa im narodila zase dcéra Coria.

„Obe moje deti mi zachránili kariéru. Udialo sa to presne vtedy, keď som mal najviac peňazí. Potreboval som, aby mi pomohli a stalo sa tak. Veľmi, veľmi mi pomohli a som za to šťastný a hrdý,“ vravel pre thesun.co.uk dnes 32-ročný bojovník.

A mal pravdu. Conor McGregor začal byť pokornejší aj voči súperom. Na tlačovkách neprejavoval toľko agresivity ako inokedy. Dokonca po víťaznom súboji spred roka proti Donaldovi Cerronemu pozval do oktagonu jeho babičku, ktorá sedela medzi divákmi a objal ju.

„Povedal mi: „Vždy som vás chcel spoznať.“,“ vravela Jerry Cerroneová. „Povedal, že je preňho česť, ma spoznať. Bola som očarená. Najmä potom, ako pobozkal Donalda po výhre na hlavu. Uznal tak, že patrí medzi legendy UFC,“ povedala Jerry Cerroneová.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo