Na prvý pohľad nevinný moment môže v skutočnosti rozhodovať o státisícoch. Aj takto funguje spot-fixing.
Ilustračná fotografia, zdroj Freepik
Spot-fixing je forma podvádzania v športe. Nejde však o to, že niekto zámerne prehrá celý zápas. Ide o manipuláciu s malým momentom počas hry – napríklad keď hráč úmyselne dostane žltú kartu, urobí faul, pokazí podanie alebo hodí loptu mimo ihriska. Takéto momenty sa dajú dopredu naplánovať a ovplyvniť, no často si ich nikto nevšimne. Pre stávkové kancelárie a ľudí, ktorí vsádzajú, to však môže znamenať veľký zisk.
Predstavte si, že niekto vsadí veľa peňazí na to, že futbalista dostane žltú kartu do 30. minúty. Potom sa dohodne s týmto hráčom, ktorý v danom čase fauluje súpera a kartu dostane. Zápas pokračuje ďalej a výsledok zostane férový – ale vsádzajúci už zarobil tisíce eur.
Takéto manipulácie sa volajú spot-fixing, lebo sa týkajú len „jedného bodu“ (angl. spot) v zápase – nie celého priebehu alebo výsledku.
Baseball (USA)
Nedávno sa objavili podozrenia, že nadhadzovač Clevelandu Luis L. Ortiz, mohol zámerne hádzať zlé lopty v určitých momentoch, aby ovplyvnil stávky. Zatiaľ prebieha vyšetrovanie. V minulosti je známy aj veľký škandál z roku 1919, keď hráči Chicaga White Sox zámerne prehrali finále ligy, aby zarobili cez stávky.
Futbal
V Anglicku čelí hráč West Hamu Lucas Paquetá obvineniu, že si úmyselne nechal dať žlté karty v štyroch zápasoch. Vyšetrovanie stále prebieha a ak sa podvod potvrdí, hrozí mu doživotný zákaz činnosti.
V Brazílii polícia dokázala, že viacerí futbalisti dostávali peniaze za to, aby faulovali alebo zahrali ruku v pokutovom území. Za jedno takéto gesto mohli dostať aj 20-tisíc dolárov.
Tenis
Spot-fixing je rozšírený najmä na menších turnajoch, kde hráči zarábajú menej. V jednej z najväčších káuz bol zapojený arménsky organizátor, ktorý ovládal sieť tenistov, ktorí úmyselne kazili body alebo sety. Celý systém odhalili vyšetrovatelia z Belgicka.
Kriket
Najznámejší prípad sa stal v roku 2010, keď traja hráči Pakistanu úmyselne hodili loptu mimo pravidiel v presne určenom momente. Všetci boli potrestaní – vrátane väzenského trestu.
Rugby liga
V Austrálii hráč Ryan Tandy spôsobil faul, ktorý mal viesť k penaltovému bodu. Nešlo o výsledok zápasu, ale o to, že si niekto vsadil na to, čo sa stane ako prvé.
Spot-fixing je neviditeľná, ale veľmi nebezpečná hrozba pre šport. Nepoškodzuje len férovosť hry, ale ničí dôveru fanúšikov. A hoci ide len o malé momenty v zápasoch, ich dopad je veľký – najmä ak ide o peniaze a stávky.
18-ročný Lamine Yamal oslavuje plnoletosť a úspechy na ihrisku i mimo neho. Luxusný náhrdelník a rekordný predaj dresov dokazujú jeho rastúcu popularitu.