Atletika: Na olympiáde 2024 budú mať premiéru preteky zmiešaných dvojíc

8. 4. 2023 |
 

Do zmiešaných pretekov v Paríži by sa v budúcom roku malo zapojiť 25 dvojíc, každý chodec a chodkyňa absolvuje dva úseky o málo dlhšie ako 10 km. Súťaž odštartujú muži, ktorí potom odovzdajú štafetu svojim ženským kolegyniam, tretí úsek bude opäť mužský a do cieľa budú finišovať ženy.

Súťaž zmiešaných dvojíc bude mať premiéru na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.  FOTO - TASR/AP

Strešná organizácia svetovej atletiky World Athletics (WA) a Medzinárodný olympijský výbor (MOV) predstavili novú disciplínu v chôdzi. Ide o súťaž zmiešaných dvojíc, ktorá bude mať premiéru na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

Preteky zmiešaných dvojíc

"Sme nadšení, že budeme mať v olympijskom programe ďalšiu zmiešanú štafetu, aby sme mohli ukázať schopnosti atlétov aj atlétok v jednej súťaži," uviedol výkonný riaditeľ WA Jon Ridgeon pre oficiálnu webstránku organizácie.

"Tento formát má byť inovatívny, dynamický a nepredvídateľný. Veríme, že si rýchlo získa fanúšikov, prinesie napínavé súťaženie a zaistí na olympijskej trati úplnú rodovú rovnosť," dodal Jon Ridgeon

Premiéra na OH 2024 v Paríži

Olympijská súťaž je na programe 7. augusta a uskutoční sa v centre Paríža. Kvalifikačné kritériá zatiaľ nie sú známe. Maratónsku dištanciu 42,195 km vedenie zväzu zvolilo s ohľadom na jej "popularitu v atletike a spojenie s tradíciami olympijských hier".

Do pretekov v Paríži by sa v budúcom roku malo zapojiť 25 dvojíc, každý chodec a chodkyňa absolvuje dva úseky o málo dlhšie ako 10 km. Súťaž odštartujú muži, ktorí potom odovzdajú štafetu svojim ženským kolegyniam, tretí úsek bude opäť mužský a do cieľa budú finišovať ženy.

Podľa predpokladov by mali preteky na rovnakej trati, na ktorej sa v okolí Eiffelovej veže uskutočnia aj individuálne súťaže, trvať zhruba tri hodiny.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo