Historická dohoda: Futbalistky a futbalisti budú zarábať rovnako

19. 5. 2022 |
 

Ženský a mužský národný futbalový tím USA uzavreli historickú dohodu, vďaka ktorej budú hráči a hráčky futbalu odmeňovaní rovnako pri ich účasti na majstrovstvách sveta vo futbale. Ide o prvú americkú športovú asociáciu, ktorá pristúpi k spravodlivému odmeňovaniu hráčov. 

Spoluhráčky z USA Shannon Boxxová (druha sprava) a Christie Ramponeová (úplne vpravo) pózujú s trofejou, keď tím USA vyhral nad Japonskom na majstrovstvách sveta žien vo futbale FIFA vo Vancouveri v Kanade 5. júla 2015.  Americká futbalová federácia dosiahla historickú dohodu o tom, že bude mužským a ženským tímov vyplácať rovnakú výplatu. Foto - TASR/AP

Po dlhoročnom boji za rovnaké odmeňovanie oznámil ženský a mužský národný futbalový tím historickú dohodu, vďaka ktorej budú hráči a hráčky futbalu v USA odmeňovaní rovnako.

Americká futbalová federácia sa tak stane prvou športovou federáciou na svete, ktorá hráčom a hráčkam futbalu rozdelí rovnaké odmeny vyplácané FIFA za ich účasť na Majstrovstvách sveta vo futbale.

"Toto je skutočne historický moment," uviedla v stredu vo vyhlásení prezidentka amerického futbalu Cindy Parlow Coneová. "Táto dohoda zmenila hru tu v Spojených štátoch a má potenciál zmeniť ju aj na celom svete."

Štyri tituly pre Američanky

Americké ženské národné mužstvo ovládlo futbalový svet, keď od založenia súťaže v roku 1991 vyhralo štyri tituly Svetového pohára žien FIFA. Na nespravodlivé odmeňovanie upozorňovali dlhodobo. Na majstrovstvách sveta 2019 vo Francúzsku bolo počuť na tribúnach skandovanie "Rovnaké odmeny!", ktorým diváci vyjadrovali podporu tomuto úsiliu.

Dohoda o kolektívnom vyjednávaní medzi americkým mužským a ženským reprezentačným zväzom je posledným krokom k upevneniu politiky rovnakého odmeňovania.

„Cítim extrémnu hrdosť," povedala v stredu obrankyňa amerického ženského národného tímu Becky Sauerbrunn v relácii NBC "TODAY.  "Konečne môžem povedať, rovnaká odmena za rovnakú prácu. Je to veľmi, veľmi dobré," povedala.

Rozdiel 34 miliónov dolárov

Podľa dohodnutých podmienok budú peniaze na odmeny hráčov pri ich účasti na majstrovstvách sveta rovnomerne rozdelené medzi mužský a ženský tím. Podľa informácii portálu nbcnews.com je súčasťou dohody aj rovnomerné rozdelenie výnosov z vysielacích správ, partnerstiev a sponzoringu.

Je to veľké víťazstvo pre ženský národný tím, keďže Francúzsko, ktoré vyhralo majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2018 získalo na odmenách 38 miliónov dolárov, zatiaľ čo víťazný ženský tím USA si za víťazstvo v roku 2019 odniesol len 4 milióny dolárov.

Oznámenie o dohode garantujúcej rovnaké odmeny hráčov a hráčiek prichádza šesť mesiacov pred Majstrovstvami sveta vo futbale 2022 v Katare, ktoré sa začínajú 21. novembra.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo