Adam Žampa obrovský slalom 2. kolo ONLINE MS v zjazdovom lyžovaní 2021

19. 2. 2021 |

Adam Žampa postúpil do 2. kola obrovského slalomu mužov. Sledujte ako sa mu bude dariť ONLINE od 13:30 hod.

Na snímke slovenský reprezentant Adam Žampa. FOTO TASR/AP.

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault sa usadil na čele po 1. kole piatkového obrovského slalomu na majstrovstvách sveta. V Cortine d'Ampezzo viedol o 40 stotín sekundy pred Talianom Lucom De Aliprandinim, tretí bol Nemec Alexander Schmid s mankom 0,56 s.

Slovenský reprezentant Adam Žampa figuroval na 20. mieste (+3,16 s), jeho brat Andreas bol 25. (+4,16 s) a Filip Baláž 43. (+8,31 s).

Pretekári sa na svahu Labirinti v prvých bránkach vrhali do najstrmšieho úseku, ten im však nerobil najväčšie problémy, najkritickejšia bola prostredná ľadová pasáž. Vypadnutím na ňu doplatil švajčiarsky spolufavorit Marco Odermatt, ktorý s jednotkou otvoril súťaž.

Adam Žampa obrovský slalom 2. kolo ONLINE MS v zjazdovom lyžovaní 2021 dnes LIVE

Pinturault bol najväčším favoritom po tom, ako vyhral predchádzajúce tri "obráky" vo Svetovom pohári. Suverénne si počínal aj v talianskom stredisku, nielenže si poradil s náročnými časťami, ale dokázal gradovať tempo a k jeho času sa nepriblížili súperi z elitnej sedmičky štartujúcich.

Zaradili sa zaňho traja členovia druhej žrebovanej skupiny 8-15, za De Aliprandinim a Schmidom figuroval ďalší Francúz Mathieu Faivre. Zaostal o 58 stotín a s Pinturaultom využili, že trať prvého kola staval francúzsky tréner.

Za Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom a Slovincom Žanom Kranjecom na spoločnej siedmej pozícii (obaja +1,82 s) mali vyše dvojsekundový odstup všetci lyžiari vrátane obhajcu zlata Henrika Kristoffersena z Nórska (+2,32 s).

Adam Žampa nabral už na prvom medzičase výraznú stratu a tá sa do cieľa ešte zvyšovala, hoci neurobil zásadnejšiu chybu. Po dojazde sa zaradil na dvanástu priečku práve za Kristoffersena, v ďalšom priebehu poklesol výsledkovou listinou  na koniec druhej desiatky.

Andreas uzavrel tridsiatku štartujúcich, na začiatku sa snažil o agresívnejší prístup, v cieli mal presne o sekundu horší čas než jeho starší brat, no tiež sa prebojoval do najlepšej tridsiatky prvého kola.