Adam Žampa obrovský slalom 1. kolo ONLINE MS v zjazdovom lyžovaní 2021

19. 2. 2021 |

Na MS v zjazdovom lyžovaní je dnes na programe obrovský slalom mužov. Slovensko bude reprezentovať až trojica lyžiarov. Adam Žampa, Andreas Žampa a Filip Baláž. Sledujte ONLINE z 1. kola od 10:00 hod.

Adam Žampa na svahu. FOTO TASR/AP.

Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen bude v piatkovom obrovskom slalome (10.00/13.30) obhajovať titul majstra sveta. Podľa tohtosezónnych výsledkov však bude v Cortine d'Ampezzo najväčším favoritom na zlato Francúz Alexis Pinturault, ktorý vyhral predchádzajúce tri súťaže Svetového pohára v tejto disciplíne.

Kristoffersen triumfoval pred dvoma rokmi vo švédskom Are pred Rakúšanom Marcelom Hirscherom, keď si duo vymenilo poradie na prvých dvoch miestach zo zimných olympijských hier v Pjongčangu.

Adam Žampa obrovský slalom 1. kolo ONLINE MS v zjazdovom lyžovaní 2021 Slovensko LIVE

Najlepšie "obrákové" umiestnenie Nóra v tejto zime je piata pozícia z ouvertúry SP v Söldene, v nasledujúcich piatich pretekoch sa do elitnej desiatky prebojoval už len raz.

Pinturault získal bronz na oboch vrcholných podujatiach a momentálne v disciplíne dominuje, premožiteľa nenašiel v Alta Badii ani v dvoch súťažiach v Adelbodene, kde dvakrát za sebou skončil na druhom mieste Chorvát Filip Zubčič. Ten už má na šampionáte na konte striebro v paralelných pretekoch.

Pinturault suverénne vedie celkové poradie SP a v prestížnom seriáli je aj na čele hodnotenia disciplíny. V Cortine získal bronz v super-G a striebro v alpskej kombinácii, v ktorej bol takisto top favoritom.

Teraz má šancu skompletizovať medailovú zbierku najhodnotnejším kovom. Medzi ďalších adeptov na najvyššie méty patria aj Slovinec Žan Kranjec či Švajčiari Marco Odermatt s Loicom Meillardom.

V piatkovej súťaži sa predstavia traja slovenskí reprezentanti, k bratom Adamovi a Andreasovi Žampovcom sa pridal Filip Baláž. Vo štvrtkovej kvalifikácii obsadil desiate miesto s odstupom 3,30 sekundy na najrýchlejšieho Kanaďana Jamesa Crawforda. Adam Žampa bude mať štartové číslo 19, Andreas Žampa 30 a Baláž 71.

71 dôležité Slovenský závodník Filip Baláž do cíle také dorazil a se ztrátou 8,31 sekundy se zařadil na průběžné čtyřicáté místo.
55 dôležité Český reprezentant Ondřej Berndt bohužel ani obří slalom nedokončil, skončil už krátce po startu.
44 dôležité Český reprezentant Jan Zabystřan má na MS skvělou formu, což ukázal ve sjezdu či v kombinaci. I dnes svou jízdu rozjel výborně a mohl pomýšlet i na první dvacítku, ve střední pasáži ale špatně vypočítal nájezd do jedné zatáčky a neprojel červenou branku.
30 dôležité Andreas Žampa měl ve své jízdě rezervy, ale s těžkou tratí se popral a dorazil až do cíle, se ztrátou 4,16 sekundy se zařadil a 22. místo. Jeho bratr Adam je devatenáctý.
30 dôležité S třicítkou už je na startu připraven slovenský reprezentant Andreas Žampa!
19 dôležité Adam Žampa bohužel výhodného startovního čísla nevyužil a ztratil 3,1 sekundy a řadí se až na dvanácté místo. Na první desátku ztrácí více než sekundu, uvidíme, jak na to bude na konci prvního kola.
19 dôležité Na trati už je Slovák Adam Žampa, který může směle pomýšlet na první desítku, v této sezoně jezdí obří slalomu skvěle!
12 dôležité Prvním domácím závodníkem na trati prvního kola byl Luca De Aliprandini. Itálie stále čeká na první medaili z domácího MS, De Aliprandini by ji klidně mohl doručit, zejména druhá polovina jízdy se mu povedla na výbornou a v cíli je druhý se ztrátou pouze čtyř desetin!
10 dôležité Německý reprezentant Alexander Schmid měl sice v úvodu své jízdy trochu problémy, ale dokázal se skvěle srovnat a do cíle dorazil se ztrátou pouze 56 setin a řadí se na druhé místo! Škoda chybičky v závěru, která ho možná stála i první místo.
9 dôležité Další Francouz Mathieu Faivre získal zlato z paralelního závodu a na medaili myslí určitě i dnes. Faivre předvedl parádní jízdu a zatím se přiblížil svému krajanovi Pinturaultovi nejblíž, ze druhého místa ztrácí jen 58 setin.
4 dôležité Alexis Pinturault vyhrál tři poslední obří slalomy sezony a na tomto MS už má bronz z paralelního závodu. První kolo zvládl Francouz naprosto fenomenální a jde do vedení o 2,12 sekundy. To je vskutku masivní náskok.
1 dôležité Jako první se na trať vydal Marco Odermatt, jeden z hlavních favoritů na zlato ale skončil záhy po startu, kdy ztratil stabilitu a neprojel jednu z branek.