Sampras napísal list svojmu 16-ročnému ja. Radí si, ako predísť plaču na kurte

28. 4. 2023 |
 

Veľkú časť fiktívneho listu venoval v roku 2015 Pete Sampras rivalite s Agassim. Spätne si vyčíta aj to, že sa málo staral o svoje telo.

Sampras napísal list svojmu 16-ročnému ja. Radí si, ako predísť plaču na kurte. Foto - Pexels

Vo finále Australian Open 1995 zahraj v tajbrejku proti Andremu Agassimu podanie do stredu kurtu, nie von. Aj tak znie jedna z rád, ktoré legendárny americký tenista Pete Sampras napísal v roku 2015 v liste svojmu 16-ročnému ja.

Vo fiktívnej korešpondencii zverejnenej na webe The Players Tribune skromnosťou známy 7-násobný víťaz Wimbledonu viackrát opakuje, ako by si jeho mladšie ja malo vážiť svojich blízkych.

V úvode listu Sampras definuje moment, keď "sa to všetko zmení" - a to keď sa ako 19-ročný stane najmladším víťazom histórie US Open.

 

"Všetky oči budú na tebe, na pozornosť si budeš musieť zvyknúť – nezapasuje si veľmi s tvojou rezervovanou povahou. Byť profesionálom znamená viac ako len hrať tenis. Čím úspešnejší si, tým viac ľudí má o teba záujem. Nebude to vždy niečo, čo chceš robiť a nie vždy to bude zábava," píše Sampras.

"Hráš tenis, pretože ho miluješ, nie pretože miluješ svetlá reflektorov, tak sa priprav. Mysli na mediálny tréning. Bude to dlhá cesta. Našťastie, budeš už mimo tenisu, keď sa objavia veci ako Twitter či Facebook. Buď za to vďačný. Jedného dňa pochopíš, čo myslím.

Ó, a odlož tie noviny. Nečítaj, čo o tebe ľudia hovoria. Nič dobré z toho nemôže vzísť. A keď aj o sebe počuješ alebo čítaš niečo negatívne, nezaoberaj sa tým. Nechaj rozprávať tvoju raketu."

Dnes 43-ročný 14-násobný grandslamový víťaz spätne ľutuje, že neprijal technologické novinky, ktoré by mu pomohli skompletizovať kariérny grandslam. Nikdy nevyhral Roland Garros.

"Počas tvojej kariéry vyvinú nový druh výpletu, ktorý ti pomôže získať viac rotácie a rýchlosti. Uvidíš chlapíka menom Gustavo Kuerten použiť ho na antuke a uspieť. A napriek tomu, že ti tréneri a ostatní hráči budú hovoriť, aby si prešiel na nový výplet – zároveň s väčšou hlavou rakety, ktorá ti má dať to trochu naviac, aby si uspel na antuke – odoláš. Ohľadom svojej výbavy si trochu neurotik – ako väčšina hráčov – ale ak chceš vyhrať Roland Garros a skompletizovať kariérny grandslam, budeš musieť vyskúšať niečo odlišné. Buď otvorený novým technológiám," píše.

 

Staraj sa o telo

Sampras svojmu mladšiemu ja odporúča, aby sa viac staralo o svoje telo, ako to robil on. Keď sa napríklad v noci zobudí s veľkým hladom, je to signál, že telu niečo chýba. Nie signál, aby sa napchal hamburgrami a pizzou.

"Nikdy to nebude zjavnejšie ako na US Open 1996. Vo štvrťfinále narazíš na Alexa Corretju a vo štvrtom sete ti dojde energia, pretože pred zápasom nebudeš poriadne jesť. Budeš potrebovať nabudiť, tak siahneš po plechovke Coca-Coly. To nie je odpoveď. Dosiahneš tým jedine, že budeš na kurte dáviť počas tajbrejku piateho setu. Napokon vyhráš, ale, ver mi, nebude to sranda (aj keď všetkým ostatným sa tá dráma bude páčiť). Jedného dňa bude každý maniakom na výživu. Staň sa ním už pred nimi."

Tenista známy tvrdým podaním a hrou servis-volej varuje svoje mladšie ja, aby si dávalo pozor na rôzne pilulky. "Ak si dáš pilulku na spanie, aby si prekonal šok z časového posunu, ani nebudeš vedieť ako a budeš ju brať každý večer. Keď budeš mať boľavé rameno, vyhoď lieky, ktoré na to dostaneš. Tie pilulky ti spôsobia dlhodobé a bolestivé vredy."

 

 

Sampras pripomína aj momenty, keď si zahral proti svojim vzorom - Ivanovi Lendlovi či Jimmymu Connorsovi. "Dokonca si s Johnom McEnroeom zahráš štvorhru, čo sa nakoniec ukáže ako perfektná kombinácia. Ty, tichý, pokojný pravák a McEnroe, emocionálny a energický ľavák. Vyhráte spolu Davis Cup, a vtedy zažiješ najviac zábavy počas kariéry so zrejme najlepším hráčom histórie štvorhry."

Špeciálny priestor vo fiktívnom liste patrí aj jednej z najväčších rivalít tenisovej histórie Sampras - Agasii.

"Viem, že teraz to tak nevidíš, ale budeš mať divokú, špeciálnu rivalitu s Andrem Agassim. Bude najlepším hráčom, proti ktorému budeš hrať počas kariéry, dostane z teba to najlepšie. Spolu sa stanete najlepšími na svete a vždy to bude súboj ťažkých váh, keď budete hrať proti sebe. Vždy okolo toho bude veľký humbuk."

Finále Australian Open 1995.


Sampras a Agassi sa päťkrát v kariére stretli v grandslamovom finále. A len raz neuspel Sampras, čo doteraz ľutuje. No vie, ako by tejto prehre predišiel.

"Vo finále Australian Open 1995 bude stav 1:1 na sety. V tajbrejku budeš podávať za stavu 6:4 na víťazstvo v treťom sete, čo by ťa posunulo do veľmi dobrej pozície. Nepodávaj však z kurtu, namier to do stredu. Ak podáš z kurtu, zahrá ti na forhend a napokon získa set a aj celý zápas. Bude to jediné grandslamové finále, v ktorom ťa zdolá. Táto zmena ti nezagarantuje víťazstvo, ale posunie ťa do oveľa lepšej pozície."

Podobne ako pri štvorhre s McEnroeom, aj pri Agassim akcentuje rozličnosť. Kým Pete bol známy ako skromný pracovitý chlapík, Andre bol známy búrlivák.

"Vaša hra je tak odlišná, rovnako ako vaše osobnosti. Ak váš vzťah udržíš na profesionálnej úrovni a vždy budete hovoriť o vzájomnom rešpekte, stane sa to jednou z najlepších rivalít histórie tenisu."

Foto: archív TASR/AP

Sampras sa pristavuje aj pri svojom trénerovi, mentorovi a priateľovi Timovi Gulliksonovi.

"Práve počas Australian Open 1995, v ktorom vo finále prehráš s Andrem (teda pokiaľ nepríjmeš moju radu), Tim zažije záhadný kolaps a nútene vynechá turnaj. Vidieť ho v nemocnici s jeho plačúcim bratom bude viac, ako dokážeš sám zniesť."

Legendárny tenista zdôrazňuje, že jeho mladšie ja sa má napriek povahe introverta snažiť viac rozprávať o svojich problémoch, hlavne o Gulliksonovej chorobe. "Ak o tom nebudeš rozprávať, budú v tebe vrieť emócie, až sa vo štvrťfinále proti Jimovi Courierovi zrútiš a budeš plakať rovno na kurte."

Gullikson napokon podľahol rakovine, čo Samprasa zasiahlo ešte viac. "Nechoď na to sám. Oceňuj ho, kým ho máš, a rozprávaj o tom, keď je preč. Neskôr sa mi poďakuješ."

Váž si ľudí

"Váž si rodičov. Dávajú ti vedenie, ktoré potrebuješ. Vždy ťa podporujú. Dovoľujú ti byť samým sebou. A teraz, keď si pripravený stať sa profíkom, váž si, že ti dali toľko normálneho detstva, ako sa len dalo. Nikdy na teba netlačili a nikdy to ani nebudú robiť. To sú veci, ktoré nemôžeš vidieť ako 16-ročný – obete, ktoré pre teba rodičia spravili," píše štyridsiatnik Sampras.

"Máš 16 rokov a tvoj život sa len začína, ale nepremrhaj ho tým, že sa stále budeš len dívať dopredu. Je to náročné, pretože po každom turnaji – aj víťaznom – sa ihneď sústredíš na ďalší. Dopraj si čas, aby si si vychutnal veľké víťazstvá a zdieľaj ich s rodinou a priateľmi. Uži si mladosť. Samotná cesta ti bude odmenou.

Hraj tvrdo, rob to po svojom a zostaň verným sebe samému. Rob to a nebude sa môcť stať nič zlé.

S pozdravom Pete"

Viac tenisového čítania nájdete v rubrike tenis

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo