Zomrel Niki Lauda, legendárny jazdec F1

21. 5. 2019 |
 

Nezabudnuteľný jazdec F1 získal titul majstra sveta Formule 1 v rokoch 1975, 1977 a 1984. V roku 1976 prežil ťažkú haváriu na nemeckom okruhu Nürburgring, ktorá ho však doživotne poznačila. Aj tak neprestal pretekať. 

Niki Lauda.  Foto - TASR/AP

 

VIEDEŇ. Vo veku 70 rokov zomrel v pondelok niekdajší trojnásobný svetový šampión Formule 1 Niki Lauda. S odvolaním sa na vyhlásenie Laudovej rodiny o tom v noci na utorok informovala agentúra AFP. "S hlbokým smútkom oznamujeme, že náš milovaný Niki zomrel v pondelok pokojne so svojou rodinou po boku," uvádza sa vo vyhlásení rodiny. Trojnásobný majster sveta podstúpil vlani v lete transplantáciu pľúc.

 

 

Niki Lauda nechcel podnikať, ale pretekať

Niki Lauda, celým menom Andreas Nikolaus Lauda, sa narodil 22. februára 1949 vo Viedni. Vyrastal v bohatej rodine, ktorá od budúceho šampióna pretekov F1 očakávala, že bude pokračovať v rodinnej podnikateľskej tradícii. Aj preto so značným sklamaním privítala ambície mladého Laudu stať sa automobilovým pretekárom.

 

 

Niki Lauda stál na stupni víťazov 50-krát

Nezabudnuteľný jazdec F1 získal titul majstra sveta Formule 1 v rokoch 1975, 1977 a 1984. Na okruhoch získal v období rokov 1974-1985 celkove 25 prvenstiev v rôznych veľkých cenách, od USA cez Brazíliu až po JAR. Triumfoval aj na prestížnych európskych okruhoch v monackom Monte Carle, talianskej Monze, nemeckom Hockenheime alebo britkom Brands Hatch. Viac ako 50-krát sa umiestnil na stupňoch víťazov..

V roku 1976 prežil ťažkú haváriu na nemeckom okruhu Nürburgring, ktorá ho však doživotne poznačila. Aj tak neprestal pretekať.  Svet F1 neopustil ani po skončení aktívnej kariéry, pôsobil ako poradca Ferrari, šéf Jaguáru, televízny komentátor a od roku 2012 bol šéfom dozornej rady Mercedesu.

 

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo