Zomrel legendárny hokejista Stan Mikita

7. 8. 2018 |
 

Stan Mikita zomrel v utorok vo veku 78 rokov.

Foto - Archív

Bývalý slávny hokejista Stan Mikita zomrel v utorok vo veku 78 rokov. Narodil sa 20. mája 1940 v slovenskej obci Sokolče, všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks. Informovala o tom oficiálna stránka súťaže.

V roku 1940 sa počas druhej svetovej vojny narodil na Slovensku ako Stanislav Guoth. Do Kanady prišiel ako osemročný k strýkovi Joeovi Mikitovi, ktorý si ho aj so ženou Annou adoptoval.

Pochádzal z dediny Sokolča, ktorá zanikla pri výstavbe Liptovskej Mary.

Po anglicky vedel jediné slovo, meno mu zmenili zo Stanislava na Stanleyho. „S hrdosťou hovorím, že som Slovák,“ tvrdil podľa denníka Pravda na besede so žiakmi základnej školy v mestečku Darien.

Prvé korčule dostal keď mal deväť rokov. V NHL hral len za jeden klub – Chicago Blackhawsk. Odohral zaň 22 sezóny, v roku 1961 získal ako prvý slovenský rodák Stanleyho pohár. Odohral 1394 zápasov s bilanciou 1467 bodov (541 + 926).

Bol jedným z prvých hráčov, ktorí si začali ohýnať čepeľ hokejky, pritom prvýkrát sa mu ohla náhodou. Zistil však, že puky z takej čepele lietajú rýchlejšie a s iným zvukom.

Počas pamätnej série storočia v roku 1972 bol na súpiske Kanady v zápasoch proti Sovietskemu zväzu, no na ľad sa nedostal.

Cestou domov sa Kanaďania zastavili v Prahe a zahrali si proti Československu. Mikita nastúpil a zožal veľký potlesk.

Po ukočení kariéry hral profesionálny golf a začal podnikať, rodina vlastní fabriku na výrobu obalov.

Je členom Siene slávy NHL aj Siene slávy slovenského hokeja.