ZOH 2018: Pjongčang má prvého dopingového hriešnika

13. 2. 2018 |
 

Zo Zimných olympijských hier v Pjongčangu bol výlúčený. 

 Na archívnej snímke z 18. januára 2012  japonský šortrekár Kei Saito. FOTO TASR

Japonský šortrekár Kei Saito mal pozitívny test na acetalozamid a zo ZOH ho vylúčili. Informovala o tom agentúra AP.

Odišiel z olympijskej dediny

Acetalozamid je diuretikum, ktoré sa môže použiť ako maskovací prostriedok na zakrytie užitia iných zakázaných látok. Športový arbitrážny súd v Lausanne (CAS) uviedol, že Saito akceptoval predbežné zastavenie činnosti a dobrovoľne odišiel z olympijskej dediny. CAS vydá v jeho prípade finálny verdikt až po skončení ZOH 2018.

Výsledky testu ho šokovali

Saito figuroval v japonskom štafetovom tíme na 5000 m ako náhradník a do žiadnych pretekov nezasiahol. Pozitívny test mal 4. februára večer po tréningu tesne predtým, ako zaľahol do postele. Saito odmietol vedomé užitie zakázaných podporných prostriedkov. "Výsledky testu ma mimoriadne šokovali. Nikdy som neuvažoval, že by som bral doping. Nikdy som neužíval anabolické steroidy a nikdy som sa nesnažil to zakrývať," uviedol vo svojom vyhlásení.

Japonský reprezentant povedal, že akceptoval provizórnu suspendáciu, lebo "nechcel svojím prípadom pôsobiť rušivo na kolegov". "Preto som sa rozhodol opustiť výpravu a dobrovoľne odísť z olympijskej dediny," podotkol. 

Nevie vysvetliť, ako sa to stalo

Viceprezident Japonského olympijského výboru (JOC) Jauo Saito uviedol, že JOC sa bude snažiť po ZOH očistiť meno 21-ročného šortrekára. "Zatiaľ vieme toľko, že mal pozitívnu A- aj B-vzorku. V limitovanom čase nedokážeme zistiť, prečo sa tak stalo, preto sme museli prijať predbežné opatrenie. Nikto mu nedokázal porušenie antidopingových pravidiel, takže nie je ešte nič rozhodnuté. Saito nevie vysvetliť, ako sa to mohlo stať, takže sa budeme snažiť všetkými silami dokázať, že sa nijako neprevinil voči antidopingovým pravidlám," povedal šéf JOC.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo