Zisťujeme, že bojové športy nám chýbali. Ukázalo to East Pro Fight 7 v Košiciach

20. 5. 2016 |
 

V komunizme sme nemali toľko bojových športov. Ani sme preto nevedeli, že nám chýbajú. Momentálne na Slovensku zažívajú vzostup.

Foto: East Pro Fight, koláž: športinak.sk

KOŠICE. Hodinu pred začiatkom bitkárskeho galavečera sa bojovníci zhromaždili a počúvali pokyny rozhodcov.

„Nie, že budete skákať okolo ringu, správajte sa slušne. Akonáhle sa začnete správať neprístojne, budete vyvedení,“ zdôrazňoval prísne rozhodca pred už siedmou edíciou East Pro Fight.

Galavečera, ktorý sa posledný aprílový piatok už siedmykrát uskutočnil v takmer do posledného miesta zaplnenej košickej Angels Aréne.

Dôvod striktných pokynov? „Potrebujeme masovosť,“ hovorí Ondřej Novotný, špička medzi komentátormi bojových športov, ktorý moderuje bitkárske galavečere po celej bývalej federácii.

Takto to vyzerá na East Pro Fight v Košiciach.

Novotný pripomína, že bojové športy si po revolúcii v Česku a na Slovensku prešli určitým vývojom.

„Vždy ich robili bojovníci, ale na začiatku to boli ľudia, ktorí sa im venovali amatérsky, mali chuť to vyskúšať. A potom sa na to vždy nalepili holé hlavy, skinheadi,“ spomína.

To sa však zmenilo, v súčasnosti už bojové športy lákajú masy, konajú sa vo veľkých športových halách.

„Ľudia to postupne nasávajú a zisťujú, že bojové športy im počas komunizmu chýbali, a to bez toho, aby o tom vedeli.“

Bitkári sa už len nabijú, ale sú vzorom v stravovaní či prísnosti tvrdého tréningu.

Ondřej Novotný.

 

Treba sa vedieť predať

V ostatných rokoch boli slovenskí promotéri bojových večerov radi, ak sa po finančnej stránke dostali na nulu.

„Dnes si už slušný promotér dokáže spočítať, či chce zarobiť alebo zostať okolo nuly. Dôvodom je nová vlna bojovníkov, je to vidno aj na záujme ľudí,“ vysvetľuje Novotný.

Medzi takých patrí aj košický Emin Sefa, ktorý na East Pro Fight 7 vyhral súboj večera proti Robertovi Maciejowskimu z Poľska.

Bojovali v kategórii MMA, čo je jeden z najväčších ťahákov bojových športov.

„Momentálne sa dokážem živiť iba bitkami. No nedalo by sa to, keby som nemal sponzorov,“ povedal pre Športinak.sk.

Na jeden zápas, ktorý trvá najviac 15 minút, sa pripravuje zhruba dva mesiace. „Nerád zápas v MMA prirovnávam k behu, lebo behám nerád, ale je to fakt veľa driny, možno aj viac ako 90-minútový futbalový zápas.“

Bitkári propagujú značky vyrábajúce oblečenie, zdravú výživu a podobne. Podľa Novotného však ide o klasický šoubiznis.

„Keď s tým niekto vie pracovať, tak aj priemerný borec s 10-tisíc fanúšikmi na instagrame (čo v Česku a na Slovensku nemá nikto) je pre promotéra oveľa atraktívnejší ako niekto, kto má výborné športové výsledky.“

Ako príklad uvádza Conora McGregora, ktorý má na Facebooku takmer štyri milióny fanúšikov. „Určite je to výborný bojovník, ale ešte lepší šouman.“

 

Ľudia milujú K. O. a vyrovnané zápasy

Košický galavečer ponúkol dokopy jedenásť zápasov, a to v kategóriách K1, box a MMA. Až šesť zápasov bolo MMA, ktorá u nás naberá na veľkej popularite.

„Ľudí najviac lákajú atraktívne zápasy, napríklad aj pekné K.O. po minúte. Alebo naopak, keď obaja borci nechávajú v ringu dušu. Korenie bojových športov je K.O. a vyrovnané zápasy.“

Rýchly knock-out sa podaril Rolandovi Rakovi, pre ktorého to vo veku 40 rokov bol prvý profi zápas.

„Nastúpil som proti súperovi, ktorý mal o 36 kíl viac. Vsádzal som na rýchlosť,“ povedal bojovník, ktorý doteraz zápasil, no hodlá pokračovať v MMA.

Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že publikum najviac žilo, keď sa na tvári bojovníkov objavila krv.

„No nie je to až také brutálne. Telo je na také niečo pripravené a keď sa krv utrie, je to centrimetrový šrám, nič hrozné,“ hovorí Novotný.

Roland Rak tesne predtým, ako dal K.O. Marekovi Koziolekovi.

Ako moderátor pozná triky, ako dostať publikum do varu.

„Je to ako v každej inej práci. Čím väčší máte fundament, tým väčšia je šanca, že to dokážete ovládať, ako potrebujete,“ tvrdí Novotný, ktorý potvrdzuje, že „čím väčší dav, tým lepšie sa manipuluje, v pozitívnom slova zmysle“.

Bojové galavečere už nie sú akcie, kde sa stretávajú skinheadi a podobné živly. Ako ukázalo aj East Pro Fight 7, ide o klasické spojenie športu so šoubiznisom.

V hľadisku sa nachádzalo veľa mladých ľudí či rodičov s deťmi, ktorí nepôsobili extrémisticky.

„Keď je tam jeden debil, ostatní majú smolu. Stačí jeden opitý blbec s hákovým krížom a práca všetkých ostatných je znehodnotená,“ zakončuje Novotný.