Vzostupy a pády košického futbalu

4. 6. 2015 |
 

Na tlačovej konferencii reagovali dvaja bývali hráči futbalového klubu MFK Košice na nedávne vyjadrenia majiteľa klubu Blažeja Podoláka týkajúce sa preradenia MFK Košice do druhej ligy z dôvodu neplnenia si finančných povinností.

Chce to robiť futbal poctivo, tak ako sa patrí. Hoc aj v II. lige. Foto: TASR

Hráči odmietli zodpovednosť za „vyhadzov“ klubu z najvyššej futbalovej súťaže, čo okomentovali slovami, že „preradenie klubu do II.ligy nie je ich vec“.

Ak to nie je ich vec, tak koho potom? Koho je vina, že pomerne úspešný východoslovenský futbalový klub bol administratívne preradený do II.ligy? A kto je vinný, že futbal v druhom najväčšom meste Slovenska takmer pravidelne vstáva z popola a následne kolabuje? Ak si urobíme malý výlet do minulosti zistíme, že futbal v Košiciach sú nielen úspechy, ale aj podivné experimenty, vykrádania, megalomanstvo a nesplnené sľuby.

V sezóne 1985/86 došla Lokomotíve Košice v najvyššej futbalovej súťaži hranej na celoštátnej federálnej úrovni para a nekompromisná výhybka nízkeho počtu bodov ju nasmerovala do 1. Slovenskej národnej futbalovej ligy (1.SNFL) - vtedajšieho ekvivalentu dnešnej II.ligy. V nej sa už v tom čase dlhodobo „motali” ZŤS Košice, čo bol nasledovník niekdajšieho známeho VSS Košice.

Ešte aj Ander z Košíc si v tom čase z úpadku košického futbalu robil žarty, keď značky VSS a ZŤS preložil ako niekdajší „Vrť Sa Súper“ (VSS) na následný „Zas Ťažký Súper“ (ZŤS). Košickí fanúšikovia si tak o dueloch so Spartou Praha, Sláviou Praha, Baníkom Ostrava, Bohemians Praha, či Slovanom Bratislava mohli nechať len snívať a Košice prišli o najvyššiu futbalovú súťaž, na dlhé roky.

Začiatkom 90. však malo prísť obrodenie. Vo vtedajších VSŽ začali mať vplyv Rezešovci, ktorí do futbalu začali vrážať peniaze. Do 1.SNFL tak prenikol tretí košický klub – VSŽ Košice. V Košiciach prišli s veľkolepou víziou – povzniesť úroveň futbalu v meste vytvorením silného mestského klubu. A tak premenovaním ZŤS (VSS) Košice a vykradnutím kádra VSŽ Košice vznikol mestský 1. FC Košice. Finančne bol istený Východoslovenskými železiarňami a v jeho štruktúrach sa objavil Alexander Rezeš.

Viac zaujímavých blogov nájdete v rubrike blogy.

Sila mužstva, do ktorého začali prichádzať na slovenské pomery zaujímaví futbalisti, sa prejavila. V roku 1993 vyhral 1.FC Košice 1. SNFL, Slovenský pohár a vo finále Československého pohára „roztavil železnú“ Spartu Praha po výsledku 5:1.

Federácia skončila a s ňou aj spoločná súťaž s českými mužstvami. Vznikla najvyššia slovenská súťaž, v ktorej 1. FC Košice spoločne s bratislavskými mužstvami Slovanom a Interom, či trnavským Spartakom začal hrať prim. Dvakrát sa stal majstrom Slovenska, dokonca sa ako prvý slovenský klub prebojoval do skupinovej fázy Ligy majstrov.

No bola tu však aj odvrátená stránka úspechu. Všetkým bolo jasné, že klub je dotovaný peniazmi neobľúbených Rezešovcov. Rezešovci boli v tom čase majiteľmi Východoslovenských železiarní a Alexander Rezeš, ktorý sa vyznačoval megalomanskými maniermi, sa stal ministrom v tretej Mečiarovej vláde. Jeho megalomanstvo šlo až tak ďaleko, že sa na chvíľu stal vlastníkom českého klenotu Sparta Praha. 1. FC Košice tak mohol pod jeho vedením skupovať najlepších futbalistov Slovenska , čo s nevôľou niesli fanúšikovia v iných mestách. Jeho hráči mali platy, o akých sa väčšine ligových futbalistov mohlo len snívať. To ale nebolo všetko.

1.FC Košice sa v sezóne 1996-1997 stal majstrom Slovenska. Posledné ligové kolo však vyvolalo otázniky. Jeho ligový rival Spartak Trnava totiž prekvapujúco prehral na pôde nováčila súťaže v Rimavskej Sobote a titul tak smeroval do Košíc. Na verejnosti sa však nahlas šepkalo, že prehra Spartaka Trnava bola zapríčinená inou mocou ako výkonmi na trávniku. Neblahé pôsobenie 1. FC Košice vyvrcholilo vyštvaním mestského rivala a tradičnej košickej značky Lokomotíva Košice z jeho domovského stánku v Čermeli. Rezešovci mali v pláne Všešportový areál prebudovať na nový štadión a tak 1. FC potreboval hrať svoje zápasy niekde inde. No vývoj nabral iný smer.

V roku 1998 Lokomotíva Košice vypadla z najvyššej slovenskej súťaže a viac sa do nej nevrátila. V tom istom roku padli Východoslovenské železiarne do tzv. cross defaultu a hrozil im bankrot. Na jeseň síce Mečiarovo HZDS parlamentné voľby vyhralo, Mečiar však vládu nezostavil. S ním sa porúčal aj Alexander Rezeš. Dzurindova vláda Rezešovcov pripravila o VSŽ a s pádom Rezešovcov a novým milémiom prišiel aj pád 1. FC Košice. V roku 2003 vypadol z najvyššej ligy a o rok neskôr aj z II.ligy.

A tak futbal v druhom najväčšom meste fakticky skolaboval. Lokomotíva Košice síce existovala, no svoje zápasy hrávala (a stále hrá) mimo svojho domova. A 1. FC Košice, klub, ktorý stál a padol na peniazoch od Rezeša, a ktorý nikdy neprijala časť jeho fanúšikov (na štadióne sa často objavovala známa žlto-modrá vlajka so srdcom a písmenami VSS i volanie „vráťte nám VSS“), bol v roku 2004 rozpustený. Ak odmyslíme jednéhé smiešneho Taliana, ktorý v Košiciach akurát tak všetkých naštval tak sa o záchranu klubu nepokúsil nik. Aj to o niečom svedčí. A k tomu všetkému musíme prirátať aj likvidáciu Všešportového areálu. futbalového štadióna, ktorý otvárala čs. reprezentácia, keď sa chystala na dôležité štvrťfinálové zápasy proti ZSSR na ceste za titulom majstra Európy, ale aj miesta, kde Peter Dubovský vsietil Rumunom tri úchvatné góly.


Košičania, ktorí namiesto toho, aby do mesta vrátili Lokomotívu Košice, sa rozhodli pre ďalší úlet. Samozrejme nie na zelenej lúke, ale na inej značke a tak trochu na vykradnutí. Konkrétne, na základoch malého klubu z neďalekých Ličartoviec, ktorý si najmä vďaka majiteľovi firmy Steel Trans Blažejovi Podolákovi počínal nadmieru úspešne. Dokonca si zahral aj finále Slovenského pohára. A táto dedinka vrátila futbal do Košíc, v podobe MFK Košice.

Príbeh tohto ďalšieho košického pokusu o prevádzkovanie futbalu na najvyššej slovenskej úrovni je už pomerne známy. No MFK ako keby opakoval osud svojho predchodcu. Aj keď v malom. Rýchly návrat medzi elitu, pomerne úspešné pôsobenie, po pár rokoch existencie sa dostavujú problémy. Polovičným vlastníkom klubu je mesto Košice, ktoré si však svoje záväzky neplnilo. A keďže sa Podolákov Steel Trans vďaka finančnej kríze dostal do problémov, na mestský klub tak doľahli finančné suchoty. Všetko to napokon vyvrcholilo nedávnym odobraním licencie a preradením do II.ligy.

Kto je teda za to všetko zodpovedný? No predovšetkým tí, ktorí Podolákovi svojho času nasľubovali hory-doly, a ktorí na svoje sľuby zabudli. Podolák tak ostal na všetko prakticky sám, a všetko sa tak riešilo, ako riešilo…. Ale ani Bašista s Novákom nemôžu tvrdiť, že sa ich to netýka. Ján Novák sa po neúspešnem pôsobení v Tatrane Prešov, kde si od neho sľubovali určite viac, a po zostupe Prešova do nižšej súťaže vrátil do MFK, kde predtým dlhodobo úspešne pôsobil. No teraz pod nimi podpílil konár. A tak bude zaujímavé sledovať, v akom drese sa spomenutá dvojica v budúcej sezóne objaví. No snáď to nebude v drese Michaloviec, aby sa nemuseli vyrojiť najrôznejšie konšpiračné teórie.

Pisateľ týchto riadkov sa svojho času vyjadril, že ak to Košičania pobabrú aj s MFK, tak si futbal v meste nezaslúžia. Na celej veci je momentálne najpozitívnejšie rozhodnutie Podoláka prihlásiť do budúcej sezóny klub pod starou značkou VSS. Ešte by to chcelo vrátiť Lokomotívu tam kam patrí, teda do Čermeľa. A už žiadne divoké experimenty. Chce to robiť futbal poctivo, tak ako sa patrí. Hoc aj v II. lige.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo