Vodnopólistka Piraňa Sport Club Topoľčany Kristina Lindtnerová: ,,Zopárkrát sa mi už stalo, že som sa vynorila spod vody a ledva som sa vládala nadýchnuť.“

26. 5. 2016 |
 

Minulý rok som mal okrem iných aj jeden špeciálny cieľ na leto - zistiť, ako sa volá tá sympatická plavčíčka u nás v Topoľčanoch na kúpalisku. Zistil som.

Slečna sa volá Kika. Moje očakávania boli správne, Kika je super. Neskôr som sa dozvedel, že Kika hráva profesionálne vodné pólo. No a keďže o vodnom póle sám toho veľa neviem, rozhodol som sa Kiku trochu vyspovedať.

 

No Kika, prvá, klasická otázka. Ako a kedy si sa dostala k vodnému pólu?

K vodnému pólu som sa dostala asi v dvanástich rokoch, kedy som kvôli problémom s chrbticou musela skončiť s gymnastikou, ktorej som sa venovala od piatich rokov. Pred vodným pólom som nechodila na plávanie, pretože som vždy ocinovi tvrdila, že plávanie nie je pre mňa, že ma to nebude baviť. Bola som presvedčená, že plávať od kraja do kraja je veľká nuda a obávala som sa, že vodné pólo bude niečo podobné. Z tohto omylu ma ocino hneď vyviedol, za čo som mu veľmi vďačná.

Poďme k pravidlám vodného póla. Koľko ľudí ho môže hrať?

Vodné pólo je kolektívna hra, ktorú hrajú šiesti hráči v poli a jeden brankár. Vodné pólo patrí medzi jeden z najtvrdších športov. Vzniká tam množstvo faulov, ktoré si rozhodca na kraji bazéna často nemá možnosť všimnúť. Zopárkrát sa mi už stalo, že som sa vynorila spod vody a ledva som sa vládala nadýchnuť, ale to k tomuto športu patrí. Každý šport je niečím výnimočný a upúta každého iným spôsobom.

Ty hráš na akej pozícii?

Ja som univerzálna hráčka, dokážem hrať aj v obrane, aj v útoku. Vždy záleží na okolnostiach, ktoré sa v zápase vyskytnú a podľa súpera, s ktorým hráme.

Ako dlho trvá jeden takýto zápas?

Zápas sa hrá na štvrtiny 4x8 minút. Celkový čas jedného zápasu je tak okolo 1 hodiny.

Ako často mávate tréningy?

Tréningy mávame trikrát do týždňa. Kedysi sme mávali každý deň, no kvôli školským a pracovným povinnostiam sme to skrátili na trikrát.


 

Je možné prísť sa pozrieť na vaše zápasy?

Prísť sa pozrieť na zápas sa dá vždy bez problémov, máme otvorené dvere pre každého. Budeme rady za každého diváka, ktorý sa na nás príde pozrieť.

Ako sa volá klub v ktorom momentálne hrávaš a ako sa vám momentálne darí?

Voláme sa Piraňa Sport Club Topoľčany a 18. júna hráme posledné kolo súťaže doma v Topoľčanoch. So sezónou sme spokojné, keďže hráme vo veľmi oklieštenej zostave. Viacero hráčok nám odišlo preč, niektoré sú tehotné, tak bojujeme najviac ako sa dá. Zápasy sú vyrovnané, vždy je šanca získať body navyše. V lige sú iba 4 tímy, a to Topoľčany, Bratislava, Piešťany a Česká reprezentácia do 19 rokov. Bohužiaľ, tento rok neobhájime titul, keďže sme aktuálne tretie v tabuľke a nemáme už šancu byť vyššie.

Ty si aj reprezentantka Slovenskej republiky. Na tejto úrovni sa vám darí ako?

Áno, som reprezentantka, i keď tento rok sa mi stal úraz, takže som nemala možnosť zúčastniť sa sústredení. Slovenská úroveň vodného póla sa nedá porovnať so svetovou. Úplne inde sú v póle napríklad Španielky či Talianky. U nás na Slovensku sme ešte ďaleko za nimi, ale i tak bojujeme najviac ako sa dá. S babami z repre momentálne kvôli ramenu nie som, ale viem, že hrali prípravný zápas proti Češkám a vyhrali. Neskôr tuším hrajú zase turnaj práve v Česku.

Neuvažovala si aj ty nad prestupom do iného klubu v inom štáte?

Nad prestupom do iného štátu som premýšľala keď som bola mladšia. Vždy som sa túžila niekde dopracovať, ale nie je to také ľahké.

Posledná otázka je možno trochu odveci, no musím sa ťa ju spýtať. Neprekáža ti toľko chlóru každý deň? Predsa len, v bazénoch ho nie je práve najmenej a mne osobne by to dosť vadilo.

Na chlór si človek zvykne pokiaľ je s ním v kontakte každý deň. Teraz ma občas štípu oči, mám ich podráždené, ale to je tým, že nemám možnosť trénovať tak často ako kedysi, keďže študujem mimo Topoľčian a nedá sa to stíhať tak ako by som si to predstavovala. .