Vírus oberá olympiádu o veľké mená. Niektorí si dajú zmraziť spermie

16. 7. 2016 |
 

"Rodina je pre mňa veľmi dôležitá a nemôžem riskovať, že po ukončení mojej tenisovej kariéry nebudem môcť otehotnieť," vysvetľuje Halepová, piata hráčka rebríčka WTA.

Na archívnej snímke z 23. mája 2016 komár druhu Aedes aegypti, ktorý prenáša vírus Zika, v brazílskom Riu de Janeiro. FOTO TASR/AP

BRATISLAVA. Účasť a úspech na nej je životným snom väčšiny športovcov. Mnohí by boli ochotní zúčastniť sa jej, obrazne povedané, aj na jednej nohe. Napriek tomu olympijské hry v Rio de Janeiro prichádzajú o jedno veľké meno za druhým.

Prísť o účasť na olympiáde kvôli zraneniu je frustrujúce, no stále je to tak akosi považované za súčasť života profesionálneho športovca. Boli už aj prípady, keď športovci prišli o najväčšiu športovú udalosť z politických dôvodov (bojkoty olympiád v Berlíne 1936, Moskve 1980, Los Angeles 1984). Tentokrát však ide o niečo naozaj výnimočné. Strach z vírusu Zika.

 

Zlé správy pre tenisových fanúšikov 

Rumunská tenistka a aktuálne piata najlepšia hráčka sveta Simona Halepová je ďalšia športovkyňa, ktorá sa pre obavy z vírusu Zika nepredstaví na OH 2016 v Riu de Janeiro. Halepová informovala o odrieknutí svojej účasti prostredníctvom sociálnej siete Facebook:

"Dôvod, prečo som sa tak rozhodla, je nebezpečenstvo vírusu Zika. Po viacerých diskusiách s mojou rodinou a doktormi sme prišli k záveru, že je to pre moju kariéru a zdravie príliš veľké riziko. Rodina je pre mňa veľmi dôležitá a nemôžem riskovať, že po ukončení mojej tenisovej kariéry nebudem môcť otehotnieť."

Ešte pred Halepovou oznámil rovnaké rozhodnutie aj Kanaďan Miloš Raonič, aktuálna sedmička tenisového rebríčka ATP a finalista tohtoročného Wimbledonu. "Ťažko sa mi oznamuje, že sa nezúčastním OH 2016. Po rozhovoroch s rodinou a trénermi som sa takto rozhodol z viacerých zdravotných rizík, vrátane neistoty týkajúcej sa vírusu Zika," povedal na margo svojho rozhodnutia Raonič.

Rovnako sa rozhodol aj Tomáš Berdych: "Vzhľadom k tomu, že som nedávno založil rodinu, je pre mňa obmedzenie zdravotných rizík voči mojim najbližším prvoradou prioritou. Bolo to pre mňa ťažké rozhodnutie po dlhej a zložitej diskusii s blízkymi," citoval českého tenistu idnes.cz. Kvôli Zike vynechá OH aj náš Martin Kližan. 

Znepokojená je aj rekordérka v počte grandslamových titulov, Američanka Serena Williamsová. Hovorí, že vírus "neberie na ľahkú váhu", olympiády sa však napokon zúčastní.

 

Gasol si dá zmraziť spermie

Známe meno bude chýbať aj medzi cyklistami. Američan Tejay van Garderen, piaty muž celkového poradia Tour de France pred dvomi rokmi, sa však rozhodol tak, ako by to v jeho situácii asi urobila väčšina z nás - doma má totiž tehotnú manželku. "Nechcem riskovať, že domov prinesiem niečo, čo by mohlo mať nejaký dopad. Keby boli okolnosti iné, veľmi rád by som reprezentoval svoju krajinu. Rodina je však pre mňa prioritou a s týmto rozhodnutím som absolútne stotožnený," citovala cyklistu agentúra AP.

Španielska basketbalová hviezda Paul Gasol sa ešte koncom mája vyjadrila, že kvôli Zike zvažuje odrieknutie účasti v Riu. Napokon potvrdil, že sa na olympiáde predstaví. "Mojou zodpovednosťou bolo upozorniť na to, akým vážnym problémom Zika je. Zároveň je však mojou zodpovednosťou byť s mužstvom v Riu. Môj záväzok voči tímu je väčší než strach z toho, čo sa môže stať," povedal denníku Marca.

Gasol však uvažuje o veľmi netradičnom "preventívnom" opatrení - pred odletom do Ria si chce dať zmraziť spermie. Podobné plány priznali aj ďalší športovci.

 

Čo je vírus Zika?

Vírus Zika bol prvýkrát identifikovaný v roku 1947 v lese Zika v Ugande. Patrí do skupiny flavivírusov a na človeka je prenášaný komármi. Inkubačná doba je 3 – 12 dní. Príznaky infekcie sú obvykle mierne a trvajú 2 – 7 dní. Hlavné príznaky infekcie vírusom Zika sú:

  • zvýšená teplota (<38,5 °C)
  • bolesti kĺbov, možné sú aj opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách
  • makulo-papulárne vyrážky šíriace sa z tváre na telo
  • zápal spojoviek
  • všeobecné chrípke podobné príznaky (bolesť hlavy, svalov, únava a pod.)

Najväčšie obavy však spôsobuje riziko, ktoré môže predstavovať pre tehotné ženy. Bola zaznamenaná možná súvislosť medzi nakazeniami vírusom a zvýšeným výskytom ťažkej vývojovej poruchy mikrocefálie u novorodencov.

 

Pre golfistov iba zámienka?

Mal to byť veľký návrat, veď golf na olympiáde uvidíme prvýkrát po 112 rokoch. Napokon však diváci môžu na golfovú špičku zabudnúť. Olympiádu vynechá sedem z desiatich najlepších svetových golfistov a kompletná top štvorka, vrátane Roryho McIlroya. Všetci uviedli ako dôvod obavy z vírusu Zika.

Golfistka Stacy Lewis si však myslí, že vírus golfistom iba padol vhod, aby sa mohli z účasti na olympiáde vyhovoriť. Skutočné dôvodu sú vraj oveľa zištnejšie. "Keby som vedela, ža na konci sezóny môžem získať šek na 10 miliónov dolárov, asi by som tomu tiež trochu prispôsobila svoj kalendár," povedala pre Golf Channel. Odkazovala na sumu, ktorú získal minuloročný víťaz FedEx Cup-u Jordan Spieth.

 

Pravdou je, že z hľadiska kalendára nie je načasovanie olympiády pre golfistov príliš priaznivé. Hry v Riu sa uskutočnia presne medzi PGA Championship a FedEx Cup, teda dvomi najväčšími podujatiami golfovej sezóny. Obrovský nepomer medzi odhlásenými golfistami a golfistkami budí podozrenie aj u Kylea Portera, experta CBS Sport. "Ako je možné, že hoci vírus zika priamejšie zasahuje ženy - kvôli tomu, aký dopad môže mať na plod - z olympiády sa odhlásila iba jediná golfistka, no až dvanásť golfistov?" pýta sa Porter.

 

Šanca je mizivá

Niektoré krajiny reagujú na hrozbu výnimočnými opatreniami. Napríklad výprava Južnej Kórei si bude obliekať špeciálne zika-odolné súpravy napustené repelentom proti komárom. V skutočnosti je však šanca, že sa športovci či fanúšikovia nakazia vírusom Zika, mizivá. Dôvodov je viacero.

August je na južnej pologuli zimným mesiacom. Počasie je chladnejšie a suchšie a pre komáre, ktoré vírus prenášajú, je august v Brazílii jedným z najnehostinnejších mesiacov v roku. Taktiež je Rio ďaleko od severovýchodnej časti Brazílie, ktorá je epicentrom vírusu. Navyše športovci aj fanúšikovia strávia väčšinu času v priestoroch športovísk v Riu a tie prešli dôkladnými protiinsekticídnymi opatreniami.

Aj pre tieto dôvody vydala Svetová zdravotnícka organizácia 14.júna vyhlásenie, v ktorom hovorí, že nie je dôvod na presunutie či odloženie hier v Riu.

 

Duane Gubler, vedúci výskumu zameraného na choroby prenášané komármi, pripomína paralelu s futbalovým svetovým šampionátom v Brazílii pred dvomi rokmi. V tom čase bol v Brazílii problém s vírusom podobným Zike. "Bol tam vtedy veľmi malý až žiadny prenos ochorenia. Aby sme boli presní, z približne milióna zahraničných turistov, ktorí prišli na turnaj, sa nakazili iba traja. A aj tí v Belo Horizonte, teda viac než 300 kilometrov severne od Ria de Janeiro."

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo