V kasíne prehral za noc dvestotisíc dolárov. Aj to je Jaromír Jágr

3. 5. 2015 |
 

Na svetovom šampionáte v hokeji 2015 štartovali aj niektoré z najväčších hviezd súčasného hokeja. Najväčšiu pozornosť púta Jaromír Jágr, štyridsaťtriročná hrajúca legenda tohto športu.

Foto - TASR/AP

BRATISLAVA. Pred zápasom s Lotyšskom fanúšikovia burácali, keď v zostave odznelo jeho meno. Kocka nad ľadom ho sníma pri takmer každom striedaní.

Zrejme s cieľom odhaliť, že v pokročilom hokejovom veku už nevládze ako jeho mladší spoluhráči.

Jaromír Jágr sa však vyťaženosti nevyhýba. Proti Lotyšom odohral viac ako osemnásť minút. Predčil aj hviezdneho Jakuba Voráčka, ktorý je o osemnásť rokov mladší. Navyše, meno Jágr svieti v kolonke pre víťazný gól duelu.

 

Trénuje aj o polnoci

Keď je doma v Česku, z ľadu kladenského štadióna prakticky neschádza. V Amerike si v každom pôsobisku vypýta kľúč od tréningovej haly. Kedykoľvek sa aj o polnoci rozhodne, že si obuje korčule a absolvuje individuálny tréning.

„Podobné nočné tréningy, ktoré navonok vyzerajú ako fyziologicky extrémne úlety, som s Jardom zažil často. Hocikedy ma zobudil o jednej v noci, že ideme šliapať do posilňovne na rotoped,” hovorí Marian Jelínek, ktorý sa roky staral o Jágrovu kondičnú prípravu.

Kliknite. Zaujímavé čítanie o MS v hokeji na Športe .inak.

“Radšej som na klzisku, trénujem, ako by som bol doma a pozeral televíziu. Načo je to dobré?” odhaľuje svoje totálne zanietenie pre tréning.

Jágrove tréningové jednotky sú enormne náročné. Oblečie si dvadsaťkilovú vestu, závažie pripevní na korčule i na hokejku.

“Nie je jednoduché korčuľovať s toľkým závažím, ale keď ho dám dole, pripadám si akoby som lietal,” hovorí.

“Teraz musím na staré kolená trénovať inak, ako keď som v osemnástich prišiel do Pittsburghu a túžil sa dostať do tímu Maria Lemieuxa. Ale aj teraz trénujem v podstate tvrdo. Aby som v lete nezhrdzavel a do mája sa nezodral."

Všetko obetuje pre hokej. Nikdy sa neoženil, nezaložil si rodinu. Za tú považuje tú hokejovú - fanúšikov a obdivovateľov, ktorých často oslovuje aj prostredníctvom vtipných príspevkov na svojom facebookovom profile.

Vie, že pokiaľ hrá hokej, nemohol by sa naplno venovať manželke či deťom. A polovičato veci nerobí, nie je to v jeho povahe. “Viem, že keby som bol ženatý, nedokázal by som odísť kedykoľvek v noci na klzisko. Nebolo by to fér,” priznáva.

 

Je 11,15 v noci. Většina už asi spí a já s 15 kilovou vestou dokončuji poslední cvičení. Usedám na lavici, abych si...

Posted by Jaromír Jágr on 13. október 2014

 

Chcel hrať do päťdesiatky

“Ak zostanem zdravý, tak to snáď nebude môj posledný hokejový rok. Chcem hrať do päťdesiatky, možno aj dlhšie. Ale NHL chcem hrať len v prípade, že budem dosť dobrý,” odpovedal v zámorí na jednu z nespočetných otázok týkajúcich sa jeho hokejovej dlhovekosti.

“Motivuje ma túžba byť lepší ako mladí chalani,” priznáva. V štyridsiatich troch rokoch predĺžil na konci uplynulej sezóny zmluvu s Floridou Panthers na ďalší rok. Na ľade sa pritom objavoval s hráčmi o dvadsaťpäť rokov mladšími. Herne pri nich pookrial a v závere sezóny sa opäť bavil hokejom.

“Hokej milujem a keď niečo milujem, chcem to robiť na najvyššej úrovni. Tou je stále NHL. Chcem dokázať, že vek nie je rozhodujúci, je to len číslo,” tvrdí.

V Rusku sa naučil neskrývať vieru

“Keď idem do kostola, mám hlavu v jednom ohni. Horí. Mám pocit, ako keby bola zapojená do elektriny,” hovorí o málo preberanej stránke svojho života. V otázke viery začal byť otvorenejší až po tom, čo sa presťahoval do Ruska. V roku 2001 sa nechal pokrstiť pravoslávnym pražským patriarchom.

“V Rusku som sa naučil neskrývať vieru, nehanbiť sa za ňu,” odhalil.

Upevnila sa ešte viac po tom, čo videl smrť devätnásťročného spoluhráča z Omsku Alexeja Čerepanova, ktorý zomrel na zástavu srdca priamo na striedačke. Zasiahla ho aj tragická havária lietadla s hokejistami Lokomotivu Jaroslavľ.

Hokejová legenda si dokonca myslí, že keby nebol profesionálnym hokejistom, dokáže si predstaviť kňazské povolanie.

“Rovnako ako pri hokeji v tom vidím zasvätenie života práci a pomoci ostatným," nachádzal podobnosti v rozhovore pre Philadelphia Inquirer počas svojho pôsobenia v drese Flyers.

 

Za noc prehral dvestotisíc dolárov

Hoci nepije alkohol a všetku energiu venuje hokeju, má aj neresti. Ešte pred odchodom do Ruska v zámorí často prepierali jeho vášeň pre kasína. Kauza prepukla po tom, čo v roku 1997 zastavil platby pre internetové kasíno so sídlom na Belize, ktoré zverejnilo, že im Jágr dlhuje peniaze.

Okrem päťstotisíc dolárov, ktoré mal údajne prestávkovať, musel po rozhodnutí súdu inému kasínu zaplatiť ďalších tristopäťdesiattisíc dolárov. Americký magazín Complex ho dokonca zaradil na deviate miesto najväčších gamblerov športovej histórie. Sám však gamblerstvo popieral.

“Rád súťažím vo všetkom, čo robím. Pokojne si pôjdem zasúťažiť s niekým v streľbe na basketbalový kôš. Nemá to nič spoločné s kasínom. Pri hazarde súťažíte s niečím,” bránil sa pred rokmi.

“Po sezóne si zájdem na týždeň do Las Vegas. Tento rok som šiel na Floridu. Neviem, či to je problém. Myslím si, že je problém, ak hazardujete každý deň. Ale ak idem do Las Vegas raz – dvakrát za rok, nemyslím si, že to je problém,” tvrdil ešte v roku 2001 počas pôsobenia v Pittsburghu.

Krupiéri a svedkovia tvrdili, že za noc dokázal prehrať aj dvestotisíc dolárov. Neskôr priznal: “Áno, v tom čase som vyvádzal poriadne hlúposti. Ale to obdobie je dávno a definitívne za mnou.”

 

Koniec v reprezentácii

Po minuloročnom šampionáte v Bielorusku vyhlásil, že v reprezentácii končí. “Hnevajú ma ľudia, ktorí robia nejaký názor a nevedia ani hov.. Ja zo seba nerobím génia, ale hokej hrám dvadsaťpäť rokov a musel som sa nejakým spôsobom prispôsobiť. Ak niekto niečo vypustí, tak si musí byť istý, že to má zmysel, pretože to ovplyvní názory ďalších ľudí,” kritizoval nielen médiá, ale aj rozhodcov.

“Mali by to zabaliť spolu so mnou, je smutné, že na takejto úrovni pískajú takí klauni. Keď sa vrátim do NHL, po každom zápase budem rozhodcom gratulovať, akí sú to borci.”

„Bol to posledný zápas v reprezentácii. Pred majstrovstvami sveta som ešte nebol rozhodnutý, že to bude moja rozlúčka s českým dresom. Počas turnaja som však vycítil, že nadišiel čas na odchod,“ tvrdil po prehratom zápase o bronz proti Švédsku.

V minulosti už niekoľkokrát skončil v českom národnom tíme, rozhodnutie vždy zmenil. Aj minuloročná frustrácia Jágra prešla. Hoci vyhýbavo, pred tohtoročným šampionátom po vypadnutí Floridy prisľúbil trénerovi Růžičkovi účasť v tíme.

Práve s Růžičkom po boku ako kapitánom dosiahol najväčší reprezentačný úspech, keď Česi v roku 1998 vyhrali “turnaj storočia”, olympijské hry v Nagane. Práve po zlatom finále prvýkrát ukončil reprezentačnú kariéru. Nie však nadlho.

 

Líder aj bez kapitánskeho Céčka

Ani počas prebiehajúceho šampionátu nie je kapitánom. Tejto pozornosti sa dlhodobo vyhýba, chce sňať tlak zo seba i z celého tímu. Aj bez toho je však dlhé roky lídrom.

V Prahe absolvuje už svoj desiaty svetový šampionát v českom či československom drese. Dvakrát sa stal majstrom sveta (2005 a 2010).

Najmä jeho mentálne vedenie zabezpečilo Čechom titul v roku 2010. Po prehre s Nórskom v osemfinálovej skupine boli Česi krok od vyradenia. Nakoniec vo finále zdolali Rusko, za ktoré hrali hviezdy ako Daciuk, Malkin či Ovečkin.

“Okolo našej bránky krúžilo asi sto miliónov dolárov. Ja som bol asi radšej, že som sa zranil,” hovoril s úsmevom už ako zlatý medailista. Počas turnaja však zďaleka nemal toľko dôvodov na úsmev. Najprv verejne skritizoval všetkých hráčov, ktorí odmietli do Nemecka na šampionát pricestovať.

 

“Mali by si uvedomiť, že za svoju kariéru v NHL vďačia hráčom ako Patera, Reichel či Dopita, ktorí na tieto turnaje chodili a vyhrávali. Takému Reichelovi by mali lízať prdel,” hromžil vtedy.

Legendárnym sa stal aj jeho príhovor k hráčom práve po prehratom zápase s Nórskom.

“Chlapci, viete si predstaviť, koľko som si počas kariéry zarobil? Veľa. A viete prečo? Pretože manažéri po celom svete vedia: Ten chlap je najsilnejší na planéte. Tak a teraz si sadnite a odpovedzte na otázku, či chcete v budúcnosti veľa zarobiť. Ak áno, budete tu v Nemecku musieť hrať inak. Biť sa za český hokej. Len tak môžete získať vysoké kontrakty,” prezradil jeho vtedajšie slová spoluhráč Lukáš Kašpar. “Tieto slová sa nám vryli pod kožu. Jágr je veľmi dobrý psychológ,” dodal.

Aj na tomto turnaji je prirodzeným vodcom tímu. A to nielen v kabíne, ale aj na ľade, čo dokázal už dvoma gólmi v dvoch úvodných zápasoch.

Jágr dúfa, že päťročný interval medzi majstrovskými triumfami potvrdí aj tento rok. Na domácej pôde by to bolo obrovské zadosťučinenie za dlhoročnú prácu pre tím. A možno aj perfektná príležitosť na definitívne zbohom. Pri Jágrovi si však nemôžete byť nikdy istí.

Kariérne úspechy Jaromíra Jágra

Klub

  • Stanleyho pohár 2x
  • Trofej Arta Rossa 5x
  • All-Star zápas 12x
  • Kontinentálny pohár (KHL)
  • 1 802 kanadských bodov v 1 549 zápasoch NHL (4. miesto historických tabuliek)

Reprezentácia

  • Zlato ZOH 1998
  • Zlato z MS 2x (2005,2010)
  • Bronz ZOH 2006
  • Bronz z MS 2x (1990, 2011)
  • Zlatá hokejka Českej republiky 11x