Hokejisti USA zvíťazili v stredajšom zápase košickej A-skupiny MS nad Veľkou Britániou 6:3.
Na snímke Tomáš Tatar strieľa tretí gól slovenskej reprezentácie za chrbát amerického brankára Coryho Schneidera v zápase základnej A-skupiny USA - Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 10. mája 2019. FOTO TASR - Martin Baumann
Hokejisti USA zvíťazili v stredajšom zápase košickej A-skupiny MS nad Veľkou Britániou 6:3. Nováčik elitnej kategórie v prvej tretine vzdoroval zvučnému súperovi, ten však v ďalšom priebehu pridal herne aj gólovo a napokon si pripísal presvedčivé víťazstvo.
Američania nastúpia po dvoch dňoch voľna v sobotu od 12.15 h proti Dánsku. Briti budú hrať v piatok od 20.15 h proti Fínsku.
Briti mali v nohách zápas s Dánskom, ktorý po vlažnom výkone prehrali 0:9. Proti Američanom sa však v 1. tretine držali statočne, herne sa im vyrovnali a dokázali aj gólovo odpovedať, keď po góle van Riemsdyka skóroval Hammond.
Druhá tretina však už bola v jasnej réžii zámorského tímu. Keller, Kreider a DeBrincat gólovo potvrdili prevahu Američanov a upravili na 4:1. Američania sa v tretej časti snažili čo najviac držať puk a Briti už mali čoraz menej síl na dôstojné vzdorovanie. Početná skupina fanúšikov V. Británie tretíkrát jasala v 57. minúte, keď ukážkovo trafil Davies.
Noah Hanifin, obranca USA: "Toto bol jeden zo zápasov, v ktorých sa musíte vyrovnať s rolou favorita. V prvej tretine sme nehrali dobre, akoby sme boli mysľou inde. V ďalšom priebehu sme však tvrdo pracovali a vyplatilo sa to."
Robert Farmer, útočník Veľkej Británie: "Na zápas sme sa veľmi dobre nastavili v hlavách. Po dvoch vysokých prehrách to bolo dôležité a som hrdý na to, ako sme odohrali tento duel. Sme veľmi radi za tri strelené góly a aj za to, že sme potešili fanúšikov. Ukázali sme, že máme bojovného ducha."
MS v hokeji 2019
BEN DAVIES dokonale odčinil svoje vylúčenie. Hneď po vypršaní trestu unikol Američanom a krásnou strelou do vinkla skóruje. Asistencia: Robert Lachowicz.
Glendening zakončoval bekhendom, ale puk nedoletel k bráne. Jeho snahu dokonal DEREK RYAN, keď využil, že Bowns si nepokryl pravú časť bránky. Asistencie: Noah Hanifin a Luke Glendening.
Veľký chaos nastal v obrane Britov. Bowns bol mimo brány a naťahoval sa za pukom, ktorý chcel prikryť. PATRICK KANE ho však oklamal a nevadilo mu ani to, že medzi tromi žrďami bol les hráčov, ktorý prestrelil. Asistencie: Chris Kreider a Noah Hanifin.
Briti dávajú o sebe gólovo vedieť v samom závere druhej časti hry. Patrick Kane si nechal zobrať puk BRETTOM PERLINIM, ktorý sa s pukom nemaznal a prestrelil Demka z tesnej blízkosti. Bez asistencie.
Už Ryan bol blízko k prekonaniu Bownsa, ale bol tiesnený protihráčom, stratil stabilitu, ale stihol bekhendom adresovať puk ALEXOVI DEBRINCATOVI. Klasická strela švihom skončila za chrbtom brankára Veľkej Británie. Asistencie: Patrick Kane a Derek Ryan.
Amerika sa ľahko dostáva do dvojgólového vedenia. Eichel z rohu klziska vzdušnou prihrávkou našiel medzi kruhmi CHRISA KREIDERA, ktorému robil spoločnosť O´Connor, ale neprejavil najmenší záujem o lepšie bránenie zakončujúceho hráča. Asistencie: Jack Eichel a Ryan Suter.
O tomto góle už nebude pochýb. Quinn Hughes dvihol hlavu a peknou prihrávkou medzi dvoch hráčov prihral CLAYTONOVI KELLEROVI. Na Bownsa zvolil blafák do protipohybu. Asistencia: Quinn Hughes.
Druhá snaha o gól sa napokon stala realitou. Phillips neúnavne dobiedzal Američanov a zaslúžene sa dostal k puku, ktorý hodil pred bránku MIKEOVI HAMMONDOVI. Ten podišiel bližšie a oblúčikom prekvapil Demka. Asistencia: David Phillips.
Presilovka sa predčasne skončila. Delovka Kanea vypadla Bownsovi z lapačky a JAMES VAN RIEMSDYK si počkal na vhodný moment a dorazil puk do bránky. Asistencie: Ryan Suter a Patrick Kane.
USA: Demko (Schneider) – Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, D. Larkin, P. Kane – J. Gaudreau, Eichel, Kreider – J. van Riemsdyk, J. Hughes, Keller – D. Ryan, Glendening, White – Vatrano.
Veľká Británia: Bowns (Whistle) – O'Connor, D. Phillips, Lee, Richardson, Swindlehurst, Billingsley, Ehrhardt, Mosey – Lake, Perlini, Shields – Farmer, Hammond, Dowd – Lachowicz, Davies, Betteridge – Ferrara, Myers, J. Phillips.
USA
Američania si hneď v prvom zápase vylomili zuby na našej reprezentácii, ale následne boli úspešní proti Francúzsku a Fínsku. Začala sa prejavovať skutočná sila tímu, ktorý sa už tlačí do prvej štvorky.
VEĽKÁ BRITÁNIA
Briti sú na tom presne rovnako ako Taliansko v bratislavskej skupine. Len s tým rozdielom, že im sa podarilo aspoň raz prekonať brankára súpera. Posledné dva zápasy boli ako zo zlého filmu. Debakle 0:8 od Kanady, resp. 0:9 od Dánska sú iba toho dôkazom.